Predsedstvo Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) je na četrtkovi seji obravnavalo stanje vladnih stavkovnih zavez glede sklenitve normativnega dela Kolektivne pogodbe za dejavnost poklicnega gasilstva in uveljavitve položajnega dodatka. "Gre za stavkovni zavezi Vlade RS in Ministrstva za obrambo, katerih rok za zaključek postopkov se je iztekel že pred skoraj dvema oziroma tremi leti," pojasnjujejo v sindikatu.
"Kljub našim večmesečnim prizadevanjem, da bi se postopki za uveljavitev stavkovnih zavez po odstopu prejšnje vlade intenzivno nadaljevali z novo vladno zasedbo, se le ti zaradi popolne ignorance ministra za obrambo Mateja Tonina, sploh ne začnejo," so kritični v SPGS in dodajajo, da se odnos pristojnih z ministrom Toninom na čelu ni spremenil niti po njihovem zadnjem (in do zdaj edinem) srečanju s predstavniki ministrstva za obrambo, ki se je zgodil 3. marca letos.
"Tam so nas zaprosili, da jih še enkrat seznanimo z našimi zahtevami, ki izhajajo iz njihovih stavkovnih zavez?!" se čudijo gasilci. Po njihovih besedah so to že naslednjega dne, 4. marca, tudi storili in jim v zvezi s tem še enkrat poslali poziv k nadaljevanju pogajalskega procesa.
"Pozvali smo jih, da se v najkrajšem možnem času skliče sejo in nadaljuje s postopki še pred koncem meseca marca 2021, ter da se zakonsko uredi pravica do položajnega dodatka, najkasneje do konca aprila 2021," pravijo na sindikatu.
Ker s strani ministrstva za obrambo ni bilo nikakršnega premika, na omenjeni poziv pa po več kot dveh mesecih niso prejeli niti odgovora, je predsedstvo SPGS sprejelo sklep o zaostritvi sindikalnih aktivnosti, vključno s pripravo na izvedbo stavke. "Ostro obsojamo ravnanja pristojnega ministra Mateja Tonina, ki s popolno ignoranco podpisanih stavkovnih zavez Ministrstva za obrambo ter zavračanjem socialnega dialoga, škoduje neposredno slovenskim poklicnim gasilcem," sta odprto pismo sklenila predsednik SPGS Toni Drenik in generalni sekretar SPGS David Švarc.
Mors: Na ministrstvu za obrambo redno in dobro sodelujejo z gasilskimi organizacijami
Na ministrstvu za obrambo redno in dobro sodelujejo z gasilskimi organizacijami in so vedno pripravljeni na pogovore, še posebej, ko gre za urejanja statusa poklicnih gasilcev, pa so ob napovedi gasilskega sindikata o zaostritvi sindikalnih aktivnosti pojasnili na Morsu. Ob tem so napovedali nadaljevanje pogajanj v najkrajšem možnem času.
Navedli so, da je za nadaljevanje pogajanj za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za gasilsko dejavnost ključno imenovanje pogajalske skupine. Vlada je s sklepom 28. aprila pogajalsko skupino že imenovala. Zaradi zamenjave državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo so vladi posredovali predlog spremembe sestave pogajalske skupine, s katerim se za vodjo skupine imenuje novi državni sekretar Janez Žakelj. Čim bo vlada potrdila spremembo pogajalske skupine, bodo v najkrajšem možnem času pogajanja tudi nadaljevali, so dodali.
Po zadnjem srečanju s predstavniki Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije v marcu so po navedbah ministrstva zelo resno pristopili k pripravam za nadaljevanje pogajanj za sklenitev normativnega dela kolektivne pogodbe za dejavnost poklicnega gasilstva in zakonske dopolnitve pravice do položajnega dodatka za poklicne gasilce.
Pri tem so pogajalsko skupino dopolnili tako, da so vanjo vključeni vsi legitimni predstavniki slovenskega gasilstva kot tudi dejanski delodajalci - predstavniki občin. Na Morsu so ob tem navedli, da sta skladno z zakonom o gasilstvu Združenje slovenskih poklicnih gasilcev in Gasilska zveza Slovenije tisti krovni organizaciji na področju gasilstva v Sloveniji, ki sta poleg občin ustanoviteljic ključni za sooblikovanje in sprejemanje odločitev v zvezi z zahtevami gasilskega sindikata.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.