Kaj se zgodi, če delavec, ko bi se moral upokojiti, izve, da delodajalec zanj ni plačeval vseh prispevkov?
Sama vštevnost pokojninske dobe je pogojena s plačilom prispevkov šele z novim zakonom, ki velja od 1. 1. 2000 dalje. Sedaj za delavce velja celo milejši pogoj in sicer da se pokojnina prizna tudi, če je delodajalec obračunal prispevke, ne pa jih tudi vplačal.
Se pravi, dovolj je, da delodajalec obračuna prispevke, in v tem primeru se lahko delavec upokoji z normalno pokojnino, ali pa dobi nekoliko nižjo?
Neplačevanje prispevkov vpliva na vštevnost zneskov v pokojninsko osnovo, se pravi na celoto plač, od katerih se plačujejo prispevki. Če pa je najugodnejše povprečje za zavarovanca doseženo v drugem obdobju delovne dobe, potem to neplačevanje prispevkov ne vpliva na višino pokojnine.
Kako pa lahko sploh preverimo, ali delodajalec plačuje naše prispevke, in kaj lahko storimo, če se izkaže, da jih ne?
Po več zakonih je za obračunavanje – se pravi, za nadzor nad obračunavanjem in za izterjavo prispevkov za invalidsko in pokojninsko zavarovanje – pristojna davčna uprava. Tako da informacije o plačevanju ali neplačevanju prispevkov zavod po potrebi pridobiva od davčnega organa, ni pa bil doslej z zakonom zavezan, da bi to evidenco sam tudi vodil. Če zavod pridobi od davčne uprave podatek o plačilu, ki se nanaša na zavezanca, pa je ta podatek po davčnih predpisih dolžan varovati kot davčno tajno.
Na koga naj se posameznik obrne, je najbolje, če se obrne na vas, na zavod?
Kot posamezniki žal ne, zaradi tega, ker se evidenca plačanih prispevkov vodi izključno pri davčnem organu in tudi izključno po zavezancih, ne pa za posameznega zavarovanca v delovnem razmerju.
Se pravi, da je to praktično nemogoče ugotoviti?
Podatek lahko sam zavarovanec pridobi od delojemalca, ki je s pokojninskim zakonom od 1. 1. 2000 dalje dolžan podatek o plačanih prispevkih posredovati delavcu.
Pa se v zadnjem času število kršitev kaj zmanjšuje? Kakšno so trenutne razmere?
Če govorimo o kršitvah pri plačevanju prispevkov, potem je potrebno te podatke pridobiti od davčne uprave. Če pa govorimo o kršitvah pri posredovanju podatkov o plačah, ki so potrebni za odmero pravic pri pokojninskem zavodu, je bilo doslej ugotovljeno, da je delež neposredovanih podatkov približno 15 odstoten in se zmanjšuje.