Slovenija

Pokrajinam višji delež trošarin

Ljubljana, 10. 10. 2007 21.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pokrajinam naj bi za njihove naloge pripadel višji delež trošarin. Povečal naj bi se delež trošarin od alkoholnih in tobačnih izdelkov.

Koalicijska večina v parlamentarnem odboru za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je v nadaljevanju brez opozicijskih članov, ki so sejo obstruirali, praktično brez razprave odločila o usodi dopolnil, vloženih k trem pokrajinskim zakonom - o pokrajinah, njihovem financiranju in volitvah njihovih organov. Najpomembnejše spremembe, ki so jih z dopolnili vnesli v zakon, so pri financiranju. Pokrajinam naj bi namreč za njihove naloge pripadel višji delež trošarin.

Spreminja se delež trošarin, ki naj bi pripadel pokrajinam
Spreminja se delež trošarin, ki naj bi pripadel pokrajinam FOTO: Kanal A

Tako se spreminja delež trošarin, ki naj bi pripadel pokrajinam. Pokrajinam naj bi namreč za njihove naloge pripadlo 90 namesto doslej predvidenih 20 odstotkov trošarin od alkohola in alkoholnih izdelkov. Pri trošarinah od tobačnih izdelkov pa se delež, namenjen pokrajinam, s petih povečuje na deset odstotkov. Pri tem je podporo dobil tudi predlog nepovezanih poslancev, da bi pokrajini - glede na število njenih prebivalcev - pripadel sorazmerni delež od pobrane trošarine na ravni države in ne delež trošarine, ki jo plačajo zavezanci s sedežem na njenem območju.

S koalicijskim dopolnilom se nekoliko spreminja še formula za izračun primerne porabe pokrajine, kjer se dodaja tudi 20-odstotni vpliv razmerja med dolžino pokrajinskih cest na prebivalca v pokrajini in dolžino pokrajinskih cest v državi na prebivalca.

Številni zavrnjeni predlogi

Pri zakonu o pokrajinah in o volitvah v pokrajinah pa so vsi opozicijski predlogi nepovezanih poslancev in Bojana Kontiča (SD), pa tudi predstavnikov narodnosti, ob glasovanju doživeli zavrnitev. Odbor pa je podprl dopolnila, ki so jih vložile štiri koalicijske poslanske skupine. Kot je bili razbrati iz obrazložitev, številna med njimi sledijo napotkom parlamentarne zakonodajno-pravne službe (ZPS). Kar nekaj "popravkov" že pripravljenih dopolnil so člani odbora na mize dobili šele danes.

V odsotnosti opozicijskih članov odbora in potem, ko je tudi Vili Rezman (DeSUS) napovedal, da na seji ne bo "aktivno sodeloval" in glasoval, so koalicijski poslanci med drugim zavrnili predlog, da bi predsednika pokrajine volili na neposrednih volitvah, namesto da bi ga izmed svojih članov izvolil pokrajinski svet. Za to so se zavzeli tako v poslanski skupini nepovezanih poslancev kot tudi Kontič. Opozicijski predlog je z obrazložitvijo, da so po njegovem prepričanju neposredne volitve bolj demokratičen instrument, ob glasovanju podprl le Franc Pukšič (SDS).

Zavrnjen je bil tudi predlog nepovezanih poslancev, ki so želeli za romsko skupnost glede zastopanosti v pokrajinskem svetu vpeljati podobne rešitve, kot so predvidene za italijansko in madžarsko manjšino. Prav tako poslanci koalicijskih strank niso bili naklonjeni njihovemu predlogu za spremembo pri volitvah članov pokrajinskega sveta s tem, da bi v proporcionalni sistem vnesli elemente večinskega volilnega sistema. Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar je menil, da bi uvajanje kombiniranega volilnega sistema vneslo nepreglednost in bi tak sistem volivce le zbegal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

srecnii
11. 10. 2007 00.14
Kako je pri nas zanimiv glede pokrajin tuki k sem jaz doma: Spadamo pod Osrednjislovensko drugi hrib je Gorenjska in tretji hrib je S. Primorska res bedno pa je to majhna razdalja med temi pokrajinami.lp