Avtorica prispevka: Tanja Volmut
Strokovnjaki zatrjujejo, da je letošnja zima precej neobičajna, saj so temperature prenizke, sneg v marcu pa je prava redkost. Ljudje so prepričani, da tako nizke temperature za ta čas niso običajne. Tako mrzle zime ne pomnijo niti branjevke, čeprav so nekatere na trgu vsako zimo že več kot 30 let. Večina jih tako v takšnem mrazu raje ostane doma. Tiste pa, ki vztrajajo, pravijo, da se na mrzle dneve dobro pripravijo; tako na primer nosijo prevelike čevlje, da si lahko obujejo več nogavic, z odejami pa pokrijejo vse svoje prodajne izdelke. Vse pa upajo, da bo zime čimprej konec.
Mraz prizadene tudi živali
Da je pritisnil polarni mraz, čutijo tudi živali. V ljubljanskem živalskem vrtu tropske živali, ki ne prenesejo temperatur pod lediščem, prezimijo v zaprtih prostorih. "Za temperaturno občutljive živali poskrbimo s centralnim ogrevanjem, tako da imajo v prostorih od 18 do 20 stopinj. Za živali, ki spijo na tleh (slon, žirafa, šimpanzi itd.), pa poskrbimo s talnim gretjem," je povedala direktorica živalskega vrta Ljubljana Zdenka Barbara Ban Fischinger.
Vremenskih ekstremov bo vedno več
V ozračju je bistveno več toplogrednih plinov kot pred stotimi leti, zato se po trditvah strokovnjakov le-to segreva in spreminja. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj dodaja, da se bodo spremembe podnebja pokazale v spremenjeni variabilnosti vremena, kar z drugimi besedami pomeni več ekstremenga vremena. "Bodisi bo šlo za daljše obdobje suše, bodisi za poplave, več bo tudi snega," dodaja Bogatajeva.
Po mnenju klimatologov pa je nenormalna pogostost teh vremenskih ekstremov, ki se hkrati povečujejo. "Trenutno govorimo o ekstremih mraza. Oktobra smo po drugi strani imeli najtoplejši oktober doslej, pred dvema letoma pa najtoplejše leto vseh časov," je še povedala Bogatajeva.
Na Agenciji za okolje so prepričani, da letošnja zima ni bila nič posebnega. Miha Razinger z omenjene agencije celo pravi, da sta bila december in januar vsak za stopinjo pretopla in nad dolgoletnim povprečjem, februar pa je bil za dve stopinji prehladen. "Bilo je tudi več sonca in manj padavin kot povprečno," še dodaja Razinger.
Zmrznilo je celo morje
Zaradi takšnega vremena pa se je ohladilo tudi morje. Pri Škocjanskem zatoku je zmrznilo koprsko jezero, v koprskem zalivu pa so bili v led uklenjeni privezani čolni, kar domačini ne pomnijo zadnjih deset let.
Po nekaterih napovedih naj bi po temperaturah odstopala tudi pomlad in poletje. Pomlad naj bi bila nadpovprečno topla, poletje pa naj bi k nam prineslo celo tropsko vročino. "S 25 odstotno verjetnostjo napovedujejo, da bo to najtoplejše leto. Nekje s 60 odstotno verjetnostjo pa, da bo to drugo najtoplejše leto v globalnem smislu, kar pomeni, da ni nujno, da se to zgodi pri nas," je napovedi klimatologov predstavila Bogatajeva.
Znanstveniki napovedujejo, da se bo brez zmanjšanja onesnaževanja do leta 2100 povprečna temperatura zvišala do 5,8 stopinj Celzija. V zadnjih 30-letih je v Sloveniji temperatura v povprečju narasla za stopinjo in pol.