V sredo in v četrtek so potekale hišne preiskave, povezane z domnevno korupcijo na Pošti Slovenije. Trem osebam so kriminalisti odvzeli prostost, vse so bile po opravljenih hišnih preiskavah izpuščene. Pod drobnogledom naj bi bil javni razpis za nabavo posebnega rentgena za podroben pregled poštnih pošiljk.
Več o preiskavah je pojasnil vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Koper Dean Jurič, ki je dejal, da so hišne preiskave vodili koprski kriminalisti v sodelovanju s policisti in kriminalisti PU Ljubljana in PU Maribor. Hišne preiskave so potekale na naslovih bivanja treh osumljencev in v poslovnih prostorih dveh gospodarskih družb, kjer so osebe zaposlene. Kriminalisti so iskali dokaze za kazniva dejanja s področja korupcije pri gospodarskem poslovanju.

Jurič je dejal, da je preiskava potekala zoper tri slovenske državljane in eno tujo osebo, vse štiri osebe pa so utemeljeno osumljene nedovoljenega dajanja in sprejemanja daril. Kot je pojasnil Jurič, so koprski kriminalisti v sredini leta 2016 prejel prijavo suma korupcije, ki jo je naznanil predstavnik gospodarske družbe z območja PU Koper. Z zbiranjem obvestil in dokazov za naznanjeno korupcijsko kaznivo dejanje je bilo ugotovljeno, da je 35-letna kitajska državljanka kot predstavnica večje tuje družbe v poletnih mesecih 2016 ponujala podkupnino uslužbencu gospodarske družbe z območja PU Koper v zameno za to, da bi ta poskrbel in uredil, da bi 'njegova' družba nabavila izdelke družbe, ki jo je navedena zastopala. Prijavitelj ni sprejel podkupnine, temveč je kaznivo dejanje prijavil koprskim kriminalistom.
Pri preiskavi navedenega kaznivega dejanja so kriminalisti ugotovili, da se je ista osumljenka v Sloveniji dogovarjala tudi z osebami iz večje gospodarske družbe s sedežem v Mariboru ter tudi tem osebam ponudila nedovoljeno nagrado v zameno za to, da bi 'njihova' družba nabavila izdelke proizvajalca, ki ga zastopa. Pri tem ji je pomagal 44-letni osumljeni iz območja Ljubljane. Nedovoljene obljube oziroma nedovoljena darila osumljene tuje državljanke je sprejel tudi 40-letni osumljeni z območja Maribora, ki je v nadaljevanju od osumljene tudi sam zahteval nedovoljeno nagrado.
V zameno za nedovoljeno nagrado je v škodo družbe, v kateri je zaposlen, nezakonito posredoval in prilagodil posamezna določila javnega razpisa te družbe, s čimer je omogočil, da bi bil na javnem razpisu v vrednosti okoli 700.000 evrov izbran slovenski dobavitelj, ki je ponujal v prodajo ravno izdelek proizvajalca, ki ga je zastopala osumljena. Pri izvrševanju kaznivega dejanja je sodeloval tudi 50-letni osumljeni, direktor in lastnik družbe z območja Ljubljane. Njegova družba je ravno zaradi dejavnosti osumljencev najprej sklenila ekskluzivno pogodbo s tujim proizvajalcem in je bila nato tudi izbrana kot dobavitelj na javnem razpisu družbe iz Maribora. Z navedenimi kaznivimi dejanji bi osumljeni pridobili protipravno nagrado v višini preko 50.000 evrov.
Kriminalisti so za zbiranje obvestil in dokazov uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe, ki so jih izvajali na podlagi odredb pristojnega sodišča in državnega tožilstva. Trenutno se zbiranje obvestil in dokazov še nadaljuje, ravno tako se pregleduje zasežene elektronske podatke in listine. Zoper osumljene bodo podane kazenske ovadbe zaradi utemeljenih sumov storitve več kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja daril in nedovoljenega dajanja daril, za katere je zagrožena kazen zapora od šestih mesecev do šestih let in denarna kazen.
Kitajska osumljenka je pred hišnimi preiskavami zapustila območje Slovenije, zato je policija že sprožila vse postopke za njeno izsleditev, ostali trije osumljeni pa so bili pridržani in po koncu preiskav izpuščeni.
Neuradno: sum korupcije na Pošti Slovenije
Pošta je namreč objavila razpis za nabavo CT naprave za temeljito iskanje nedovoljenih poživil v pošiljkah. Za zmago na razpisu naj bi se dogovarjali trije zaposleni na Pošti Slovenije.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.