
November in december sta že običajno povezana tudi z zabavami in praznovanji, kar se odraža v stopnji varnosti cestnega prometa. V tem času namreč policisti beležijo več alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč, zato bodo do konca leta opravili več nadzorstvenih aktivnosti. Z akcijami želijo iz prometa izločiti voznike, ki vozijo pod vplivom alkohola, mamil ali psihoaktivnih zdravil, ter jih kaznovati. Prva tovrstna akcija bo potekala že danes.
Policisti nameravajo poskrbeti, da bodo akcije nadzora opazne in odmevne, zato jih bodo največkrat izvedli po metodologiji Promil, in sicer tako na lokalnem in regionalnem kot tudi na državnem nivoju. Nadzori pa bodo medsebojno usklajeni, pojasnjujejo na policiji.
Nadzorov prometa ne bodo opravljali le v večernem in nočnem času temveč tudi v popoldanskem času, saj policisti vse pogosteje opažajo, da se alkohol pojavlja tudi čez dan, še posebej v popoldanskem času.
V času akcije bo na slovenskih cestah povečano število policistov, ki bodo preverjali tako vožnjo pod vplivom alkohola kakor tudi vožnjo pod vplivom mamil in psihoaktivnih zdravil.
Letos več alkoholiziranih voznikov
V lanskem letu je bilo do 1. oktobra med povzročitelji prometnih nesreč 3137 alkoholiziranih, kar pomeni 9,05 odstotka vseh povzročiteljev. V enakem obdobju letošnjega leta je bilo alkoholiziranih povzročiteljev 2231, kar ob manjšem številu prometnih nesreč (22.304) pomeni povečanje deleža na 10,52 odstotka vseh povzročiteljev. V teh prometnih nesrečah je 71 oseb umrlo (lani 88), 228 je bilo hudo (lani 272), 1132 pa lažje (lani 1703) poškodovanih.
Problem vožnje pod vplivom alkohola (ter mamil in psihoaktivnih zdravil) je zlasti v tem, da te snovi pomembno vplivajo na delovanje človekove "osebnostne zavore", ki zagotavlja socialno prilagojeno vedenje, hkrati pa povečuje zaupanje v lastne sposobnosti in v zmožnost obvladovanja situacije. Voznik je zato pogumnejši in predrznejši, kar se odraža tudi v prehitri vožnji.
Vsem voznikom zato policisti svetujejo, da, v kolikor so zaužili alkoholne pijače, ne sedejo za volan, ampak upravljanje vozila prepustijo osebi, ki ima ustrezno vozniško dovoljenje in alkohola ni uživala. Priporočajo pa tudi uporabo sredstev javnega prevoza in taksijev.