
Kot je pojasnil namestnik generalnega direktorja policije Andrej Anžič, je bilo na dan uveljavitve zakona 18. julija 1998 v policiji 443 delavcev na delovnem mestu, za katerega niso imeli zahtevane stopnje izobrazbe, pri tem pa niso imeli 20 let delovne dobe. Do zdaj jih je do zahtevane stopnje prišlo približno 120. Vseh zaposlenih v policiji je več kot 9000.
Konec marca letos jih je bilo še 337, ki niso imeli zahtevane stopnje izobrazbe. Med temi je bilo 80 delavcev s šesto stopnjo, zasedali pa so delovna mesta, za katera je zahtevana sedma stopnja, 80 delavcev je imelo peto stopnjo, zasedalo pa je delovna mesta, za katera je potrebna šesta stopnja, 71 delavcev s četrto stopnjo pa je bilo na delovnih mestih, na katerih bi morali imeti peto stopnjo izobrazbe, je navedel Anžič.

Poudaril je, da imajo zlasti tisti, ki so na delovnih mestih z zahtevano visoko izobrazbo, čeprav ne izpolnjujejo pogoja izobrazbe, zelo pomembno delo. Če bi jih premeščali na nižja delovna mesta, bi to pomenilo operativni problem, pa tudi delovnih mest zanje ne bi bilo. Premestiti bi namreč morali vse, ne le nekatere, je izpostavil Anžič. Ministru Bohincu zato predlagajo spremembo in dopolnitev 134. člena zakona o policiji, tako da bi rok za izpolnitev pogoja izobrazbe podaljšali za dve leti, to pa se ne bi uporabljalo za tiste delavce policije, ki so imeli na dan uveljavitve zakona najmanj 10 let delovne dobe (zdaj 20 let). Takšna rešitev bi bila primerljiva z zakonom o obrambi in carinskim zakonom. Vendar pa je predlog za drugo rešitev po Anžičevem mnenju verjetnejši: te kategorije delavcev naj bi namreč obravnavali v povezavi z 200. členom zakona o javnih uslužbencih, ki določa, da morajo javni uslužbenci, razporejeni na delovno mesto, za katero ne izpolnjujejo pogojev, te pogoje izpolniti do 28. junija 2005. Tako bi policiste izenačili z ostalimi kategorijami uslužbencev, je poudaril Anžič. Pri tem je omenil, da so številni pri svojem študiju že precej daleč, dveletno obdobje, v katerem bi šolanje morali končati, pa bi bilo po njegovi oceni smiselno in tudi zakonito.
Po 134. členu zakona policiji, ki je začel veljati 18. julija 1998, si morajo delavci policije, ki na dan uveljavitve tega zakona niso imeli ustrezne izobrazbe za zasedbo delovnega mesta, zahtevano izobrazbo pridobiti v petih letih po uveljavitvi tega zakona, sicer se jih razporedi na delovno mesto, ki ustreza njihovi izobrazbi. Ta določba pa se ne uporablja za tiste delavce policije, ki so imeli na dan uveljavitve zakona najmanj 20 let delovne dobe.