Minister Počivalšek po zaslišanjih zaposlenih na NPU, ki so pričali pred parlamentarno preiskovalno komisijo v državnem zboru, tudi o kriminalistični preiskavi zoper gospodarskega ministra, preiskovalce obtožuje, da lažejo in delajo nezakonito. Pred kratkim je za portal N1 celo dejal, da so njegov telefon nezakonito poslali na odklepanje v tujino. "Pozval jih bom, zdaj se lahko pripravijo, naj pokažejo odredbo, na podlagi katere so dali to narediti. Mislim, da je nimajo in da so to naredili nezakonito," je napovedal.
Zato vprašamo Nacionalni preiskovalni urad, ali to drži. "Potrdimo lahko le, da smo v tej preiskavi postopke izvedli zakonito in strokovno, pod usmerjanjem pristojnega državnega tožilstva in na podlagi sodnih odredb ob doslednem spoštovanju pravic v postopke vpletenih oseb," je odgovoril tiskovni predstavnik Policije Drago Menegalija in dodal, da več podatkov zaradi varovanja interesa predkazenskega postopka ne morejo posredovati.
Kot smo že razkrili, so dokumente o tem, da se Počivalškov telefon pošlje na odklepanje v Nemčijo, po naših informacijah, podpisali nekdanji prvi mož slovenske Policije Andrej Jurič, vodja Nacionalnega preiskovalnega urada Petra Grah Lazar in direktor Uprave kriminalistične policije Vojko Urbas. S tem pa so se seveda strinjali tudi na Specializiranem državnem tožilstvu. Po mnenju ministra so torej očitno vsi delali nezakonito.
Počivalšek kritizira NPU in hvali PU Celje
Medtem ko gospodarski minister pogosto kritizira delo Nacionalnega preiskovalnega urada, še posebej vodjo preiskav in pomočnika direktorja, pa zadnje čase pogosto hvali kriminalista celjske policijske uprave zaradi preiskave v zadevi TEŠ. Pred kratkim je na svojem Facebookovem profilu zapisal, da NPU v dolgih letih preiskave v aferi TEŠ 6 ni zaznal nobenega suma kaznivega dejanja: "Ko je stvar v svoje roke vzel njihov kolega Mitja Nerat, ki ga sedaj blatijo, pa je zadevo pripeljal do obtožnice in do tega, da so z doseženo poravnavo za 261 milijonov evrov udeleženci v poslu dejansko priznali korupcijo."
Prejšnji teden pa se je v pogovoru za N1 obregnil še ob pričanje vodje preiskav na NPU Igorja Kekca, ki je na zaslišanju v državnem zboru potrdil, da Počivalšek preiskovalcem ni dal gesla za odklepanje telefona: "To govorijo tisti, ki v primeru TEŠ-a niso zaznali kaznivih dejanj. Za posel, ki je vreden milijardo in pol. Ta primer so potem dali navadnemu policistu v Celju, ki pa je zadevo TEŠ z zvezanimi rokami pripeljal do tega, da je multinacionalka spomladi letos priznala 261 milijonov evrov odškodnine. In takim ljudem naj verjamem?"
Minister očitno ne ve, da je bil Igor Kekec v delovni skupini za preiskavo TEŠ
Igor Kekec je na NPU do marca letos vodil preiskavo zaradi domnevno sporne nabave zaščitne medicinske opreme in suma oškodovanja državnega proračuna. Nato sta bila oba s pomočnikom direktorja NPU Davidom Antolovičem umaknjena s svojih položajev in sta pristala v delovni skupini za reševanje zaostankov na ljubljanski policijski upravi. Na NPU pa so zaposlili celjskega kriminalista Mitjo Nerata, ki zdaj med drugim opravlja tudi naloge Igorja Kekca, torej bdi nad preiskavo zoper gospodarskega ministra. In čeprav Počivalšek za Kekca v medijih razlaga, da ne verjame ljudem, ki v primeru TEŠ niso zaznali kaznivih dejanj, minister očitno ne ve, da je bil tudi Igor Kekec v posebni delovni skupini za zadevo TEŠ, ko je bil še vodja Oddelka za gospodarski kriminal na celjski policijski upravi.
Delovno skupino, ki je bila ustanovljena leta 2013, je najprej vodil David Antolovič, takratni vodja celjskih gospodarskih kriminalistov. Vse do odhoda na Nacionalni preiskovalni urad. Nato je vodenje skupine prevzel vodja Sektorja kriminalistične policije v Celju Damijan Turk, Igor Kekec pa je bil njegov namestnik. Policija pa je že lansko leto demantirala notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je prav tako javno razlagal, da NPU ni sodeloval v zadevi TEŠ. Kot so pojasnili na Policiji, se je NPU v preiskavo vključil že leta 2012, ko so bile opravljene prve hišne preiskave, ki so jih realizirali kriminalisti PU Celje in NPU.
"V omenjenem predkazenskem postopku je bilo namreč ugotovljenih več sklopov zadev, zato je bilo takrat dogovorjeno, da prvi sklop zadeve, ki se je nanašal na izgradnjo energetskega bloka, preiskuje PU Celje, drugi sklop, ki se je nanašal na merilne sisteme, pa prevzame NPU. Generalni direktor Policije pa je leta 2013 na PU Celje s sklepom ustanovil delovno skupino za preiskavo sumov kaznivih dejanj v tej zadevi, v kateri je izvajalo naloge po posameznih sklopih zadev 9 kriminalistov s PU Celje, Nacionalnega preiskovalnega urada, PU Novo mesto ter iz Sektorja za gospodarsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije GPU. Treba je poudariti, da je šlo v konkretnem primeru za kompleksno in zahtevno preiskavo, zato bi bil kakršen koli prenos zadeve v fazi intenzivnega preiskovanja popolnoma nesmotrn," je takrat zapisal tiskovni predstavnik Policije Drago Menegalija.
KOMENTARJI (387)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.