Kazniva dejanja zoper premoženje pomembno vplivajo na občutek varnosti. Običajno so oškodovani posamezniki, ki jim je bila s tem povzročena za njih neprecenljiva materialna škoda in imajo posledično občutek neposredne ogroženosti. Enako velja, da so oškodovanci pri vlomih in podobnih dejanjih pogosto pretreseni, saj občutek, da so se neznanci gibali v njihovem domu, ki naj bi bilo varno zavetje, ni prijeten. Tega se ljubljanski policisti in kriminalisti zavedajo, zato področju preiskovanja premoženjske kriminalitete posvečajo še posebno pozornost.
"Naš cilj je, da se storilce odkrije in se jih hitro in učinkovito procesira. Če pri tem ugotovimo, da gre za t. i. povratnike, v skladu z zakonskimi pooblastili, ki jih imamo, storimo vse potrebno, da jim preprečimo nadaljnje izvrševanje kaznivih dejanj," je na novinarski konferenci povedal Valter Zrinski, vodja oddelka za splošno kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Ljubljana.
Njihovo intenzivno delo na terenu v poletnih mesecih, kvalitetno opravljeni ogledi krajev kaznivih dejanj in preiskave sledi, temeljite kriminalistične preiskave kaznivih dejanj, sodelovanje med enotami in tudi sodelovanje z občani ter lokalnimi skupnostmi se odraža v dobri preiskanosti kaznivih dejanj. Ta na območju PU Ljubljana znaša več kot 40 odstotkov.
Policija je v letu 2023 obravnavala 54.344 kaznivih dejanj, za katera je vložila kazensko ovadbo ali poročilo v dopolnitev kazenske ovadbe. Preiskanost kaznivih dejanj je bila 51,4-odstotna. Delež preiskanih kaznivih dejanj v letu 2023 po enotah: PU Celje (58,1 %), PU Koper (51,5 %), PU Kranj (55,9 %), PU Ljubljana (44,2 %), PU Maribor (53 %), PU Murska Sobota (62,7 %), PU Nova Gorica (57,2 %), PU Novo mesto (60,9 %), Generalna policijska uprava (97,8 %).
V obdobju zadnjih treh mesecev so na območju PU Ljubljana obravnavali skupno prek 3300 kaznivih dejanj zoper premoženje, nekaj manj kot tretjina jih je že uspešno preiskanih.
Po besedah Zrinskega je bila v zadnjih dveh mesecih odvzeta prostost in odrejeno pridržanje 24 osumljencem za 128 različnih kaznivih dejanj zoper premoženje. Vsem osumljencem je bil odrejen pripor, med izvršenimi kaznivimi dejanji pa izstopajo tatvine, vlomi in drzne tatvine.
V nadaljevanju je izpostavili nekaj uspešnih policijskih preiskav kaznivih dejanj, kjer so bili odkriti storilci večinoma povratniki, v okviru policijske preiskave pa jim je bila ob podanih zakonskih pogojih odvzeta prostost in odrejeno pridržanje. Po zaključeni policijski preiskavi je državni tožilec soglašal s privedbo osumljencev s kazensko ovadbo k preiskovalnemu sodniku, ki je nato na predlog tožilca zoper njih odredil pripor. Večinoma je šlo za državljane Slovenije, nekaj je državljanov ostalih držav članic EU, še manj pa je državljanov tretjih držav, je razkril.
Več policistov na območju Kočevja, Ribnice in Grosupljega prineslo pozitivne rezultate
Mario Abram, načelnik Policijske postaje Kočevje, pa je povedal, da je intenzivno delo Policije in napotitev večjega števila policistov na širšem geografskem območju Kočevja, Ribnice in Grosupljega prineslo tudi pozitivne rezultate policijskega dela.
Poleg vrste izvedenih ukrepov s področja javnega reda so bila tudi na teh območjih uspešno preiskana kazniva dejanja. Tudi za omenjena območja velja, da je preiskana skoraj polovica kaznivih dejanj, na posamičnih enotah pa celo več kot polovica.
To pa ni edino delo, ki ga policisti vsak dan opravljajo pri preprečevanju kriminalitete, zagotavljanju javne varnosti ter zagotavljanju občutka varnosti občanom, je izpostavil Abram. Ne samo na območju Kočevja, tudi drugod vsak dan opravljajo naloge za zagotavljanje varnosti tako na področju javnega reda, varnosti cestnega prometa ter drugih področjih dela Policije v skrbi za zagotavljanje varnosti vsem in za zaščito človeških življenj.
Na Policiji ob tem opozarjajo, da se je treba zavedati, da za varnost in preprečitev kaznivih dejanj lahko veliko naredimo tudi sami. "Če postanemo žrtev, je pomembno, da o tem takoj obvestimo Policijo. Pomembno je tudi takojšnje obveščanje Policije že ob sumu, da bi se lahko izvršilo kaznivo dejanje. To pa pomeni sodelovanje vseh, denimo tudi prič ali drugih, ki bi o teh kaznivih ravnanjih kaj vedeli, da o tem Policiji podajo informacije. S tem bodo tovrstna kazniva dejanja preprečena ali v največji možni meri zaznana, preiskana in storilci ustrezno procesirani. Zato ob tej priložnosti pozivamo vse, tako žrtve kot priče morebitnih kaznivih ravnanj, da o tem takoj obvestijo Policijo na številko 113, lahko tudi anonimno na 080 1200," so poudarili.
Abram je na novinarsko vprašanje o odpovedih policistov, o čemer smo poročali včeraj, povedal, da konkretnih primerov, da bi policisti dajali odpovedi zaradi romske problematike, ni. "Lahko potrdim, da se soočamo s kadrovsko problematiko, a odpovedi se ne nanašajo na to problematiko."
Ob zaključku sta se Zrinski in Abram zahvalila za pomoč in sodelovanje občanom, prijaviteljem in lokalni skupnosti, ki so pomagali policistom pri preiskavi kaznivih in drugih odklonskih ravnanj. "Verjamemo, da delamo dobro v dobrobit državljanov in verjamemo, da bo sodelovanje z lokalno skupnostjo in strokovno delo policistov pripomoglo preprečevati in uspešno preiskati še več kaznivih ravnanj."
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.