Kazniva dejanja policistov in drugih pripadnikov represivnih organov bo odslej odkrival in preganjal poseben oddelek znotraj skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu. Državni zbor je namreč po nujnem postopku z 39 glasovi za in 15 proti sprejel novelo zakona o državnem tožilstvu ter novelo zakona o državnem tožilstvu (za je glasovalo 41, proti pa 16 poslancev).
Obe noveli je državni zbor sprejel po nujnem postopku. Kot je uvodoma pojasnil minister za pravosodje Lovro Šturm, je nujni postopek potreben, da bo čim prej omogočeno nepristransko odkrivanje in pregon kaznivih dejanj storilcev, ki so pripadniki policije, vojaške policije, obveščevalno-varnostne službe ali so napoteni na misijo v tujini. Doslej sta bili za pregon kaznivih dejanj teh storilcev pristojna policija in državno tožilstvo, zato se je lahko pojavil dvom v njihovo nepristranskost, pojasnjuje Šturm.
V skladu z noveliranim zakonom o državnem tožilstvu bodo znotraj skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu ustanovili specializirani oddelek, ki bo preganjal storilce kaznivih dejanj iz policije in drugih podobnih represivnih organov, ki so uradne osebe.
Medtem ko novela zakona o državnem tožilstvu posebni oddelek na vrhovnem tožilstvu ustanavlja, pa novela zakona o kazenskem postopku nanj prenaša pristojnost za odkrivanje in pregon kaznivih dejanj, ki jih storijo uradne osebe.
V specializirani oddelek bo predvidoma premeščenih pet policistov, v njem pa bosta delovala še dva državna tožilca in en namestnik. Na centraliziran način bodo odkrivali kazniva dejanja in domnevne storilce kaznivih dejanj znotraj represivnih organov. Centralizirano pa jih bodo usmerjali državni tožilci iz omenjenega oddelka.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.