Slovenija

Policija prekoračila pooblastila

Ljubljana, 29. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na MNZ so zaključili poročilo o internem nadzoru nad delom Policije v zvezi s primerom celjske dopisnice POP TV Damjane Seme.

Delo dopisnice iz Celja Damjane Seme je spremljala policija (Foto: POP TV)
Delo dopisnice iz Celja Damjane Seme je spremljala policija (Foto: POP TV) FOTO: POP TV
Po Matejevem prepričanju je že "skrajni čas", da se v Sloveniji oblikuje policijo kot sodobno policijo tudi v segmentu kriminalističnih preiskav. Policija ne more kar tako popisovati nekih podatkov o ljudeh, meni Mate.

Izredni nadzor, ki ga je notranji minister Dragutin Mate uvedel zaradi primera novinarke POP TV Damjane Seme, je pokazal, da so vprašanja, ki so bila sestavljena na upravi kriminalistične policije v Ljubljani, presegla okvir vprašanj, ki so bila zastavljena na parlamentarni komisiji za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb.

Preiskava je nedvoumno pokazala, da je šlo pri sodelovanju policije z mediji za način, ki presega okvire in ustaljene postopke, ki so predpisani znotraj policije, je povedal Mate. "Predvidevam, da bo generalni direktor policije ukrepal v skladu s poročilom in naredil vse, kar je treba, da do takšnega načina poročanja ne bo več prihajalo," je poudaril Mate.

Kdo je odgovoren?

V Celje naj bi sporna vprašanja poslal Marjan Erhatič
V Celje naj bi sporna vprašanja poslal Marjan Erhatič FOTO: POP TV

Kljub temu, da vprašanja ljubljanske kriminalistične uprave nimajo oznake zaupno, prav tako kot ne odgovor celjskih policistov, imena podpisnikov teh dokumentov, s katerimi je očitno cela veriga državnih uslužbencev prekoračila pooblastila, niso znana.

Zato lahko o verigi odgovornih le ugibamo: sporna vprašanja naj bi iz Ljubljane poslal Marjan Erhatič. V Celju sta naloge razporejala direktor celjske policijske uprave Stanislav Veniger in šef tamkajšnjih kriminalistov Robert Mravljak. Vprašanja so Celjanom iz Ljubljane poslali brez vednosti Erhatičevega šefa, direktorja Uprave kriminalistične policije Stjepana Kovačeviča, so ugotovili pri izrednem nadzoru.

Domnevna veriga odgovornih (Foto: POP TV)
Domnevna veriga odgovornih (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Minister Mate, ki je podpisal poročilo z dokumenti ljubljanskih in celjskih kriminalistov ne da bi ga prebral in ga poslal v Državni zbor kot odgovor na vprašanja Komisije, pa se je objektivni odgovornosti izognil.

Zadeve ne bodo ostale v predalu

Romšek bo pred nadaljnimi ukrepi preučil vsa poročila (Foto: POP TV)
Romšek bo pred nadaljnimi ukrepi preučil vsa poročila (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Generalni direktor policije Jože Romšek pa je povedal, da mora najprej preučiti sama poročila, nato pa se bo odločil za nadaljnje korake, ki pa so lahko različni. Eden izmed njih je, da se nekomu odvzame pooblastila, drugi ukrep je preučitev možnosti uvedbe disciplinskega postopka. Če pa obstaja utemeljen sum, da je nekdo naredil kaznivo dejanje, je tudi možnost kazenske ovadbe, je še dodal Romšek. Ob tem je zagotovil, da "zadeve ne bodo ostale v predalu".

Glede poročila je Mate izpostavil nekatere ugotovitve, in sicer so bile naloge predane ustno. Podrejeni delavci pa od svojega nadrejenega niso dobili konkretnih vprašanj, kako naj jih sestavijo, je dejal Mate. "Oseba, ki je sestavljala vprašanja in oseba, ki je podpisala depešo in dopis, nista dobili konkretnih vprašanj, ki jih morata sestaviti in sta jih sestavila tako, kot sta mislila, da je to potrebno", je dodal. Dopis na policijsko upravo Celje pa je bil poslan brez predhodnega soglasja osebe, ki je v tem času vodila upravo kriminalistične policije.

Kangler o delu celjskega dopisništva

Kot je znano, naj bi poslanec SLS Franc Kangler na aprilski seji komisije DZ za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb zastavil vprašanje, kako lahko nekateri novinarji v Celju prihajajo do informacij o predkazenskem postopku zoper celjskega župana Bojana Šrota (SLS).

Kangler se je spraševal, kako lahko novinarji prihajajo do zaupnih informacij
Kangler se je spraševal, kako lahko novinarji prihajajo do zaupnih informacij FOTO: POP TV

Policija je poslancu odgovorila s posebnim poročilom, v katerem omenjajo delo dopisnice POP TV Damjano Seme. Pomočnik generalnega direktorja policije Marjan Erhatič in Davorin Terčon (LDS), predsednik omenjene komisije, ki je aprila obravnavala redno poročilo policije o prikritih preiskovalnih ukrepih v letu 2004, sta sprva zanikala, da bi bila Semetova omenjena v poročilu. Po dveh mesecih prizadevanj pa so Semetovi omogočili vpogled v poročilo zaupne narave, kjer je ena stran namenjena tudi njenemu delu.

Na generalni policijski upravi pa so nato potrdili, da so odgovore na dodatna vprašanja komisije zares pripravili in da je v njih omenjena tudi celjska dopisnica televizije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10