"V javnosti se še vedno pojavljajo pozivi, posnetki in izjave posameznikov, ki se organizirajo v skupine t. i. 'vaških straž'," so sporočili s Policije. Direktor Policijske uprave Ljubljana Tomislav Omejec pravi, da v posnetkih nastopajo posamezniki, ki komunicirajo skrb za varnost in izvajajo dejavnosti za zagotavljanje reda.
Policisti posnetke dejanj te skupine še vedno preiskujejo, saj želijo ugotoviti oziroma potrditi sume kaznivih dejanj z elementi javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. "Prijave domnevnih ali potencialnih žrtev doslej še nismo prejeli, smo pa že ugotovili identitete nekaterih članov omenjene skupine," pravi Omejec.
Kot je pojasnil, gre za mlajše osebe, stare okoli 20 let. Na vprašanje, ali so osebe mladoletne, je Omejec odgovoril, da ne vse. Dodal je, da so bili nekateri izmed njih že obravnavani v postopkih, policisti pa jih označujejo za "operativno zanimive osebe".
'V Policiji izrecno nasprotujemo ustanavljanju vaških straž'
"Radi bi opozorili, da tako imenovane vaške straže, varde ali druge oblike samoorganiziranja v smislu, da bi državljani sami opravljali naloge varnostnih organov oziroma Policije, predstavljajo varnostno tveganje in negativno vplivajo na občutek varnosti, četudi ne predstavljajo vedno kaznivega dejanja. Vsakršno zbiranje in organiziranje z namenom izvajanja kaznivih ravnanj se, ko so prepoznani elementi kaznivih dejanj, obravnava strožje," pravi Omejec.
Dodal je, da je širjenje lažnih informacij, spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti nesprejemljivo. "Vzpodbuja strah in nelagodje predvsem pri lokalnem prebivalstvu. Škodi občutku varnosti v lokalnem okolju in zbuja nezaupanje v preiskovalne organe in organe pregona pri potencialnih žrtvah kaznivih ravnanj. Prav zato v Policiji izrecno nasprotujemo njihovemu ustanavljanju, njihovo delovanje pa skrbno spremljamo," je povedal.
Poudaril je še, da je Ljubljana razmeroma varno mesto. "Število vseh obravnavanih kaznivih dejanj na območju mestne občine Ljubljana je v letošnjem letu osem odstotkov manj kot v letu prej," je povedal. Stanje kriminalitete se po njegovih besedah torej ne povečuje, kot to, pravi, želijo v javnosti pogosto prikazati. Zagotovil je še, da se na spremenjene trende kriminalitete v Policiji takoj odzovejo.
"Na Policijski upravi Ljubljana se zavedamo dejavnikov povečanih varnostnih tveganj, povezanih s področjem migracij in koncentracijo prosilcev za mednarodno zaščito v lokalnih okoljih. V okolišu azilnega doma in tudi na drugih lokacijah, kot so avtobusna postajališča, avtobusna in železniška postaja Ljubljana, Logatec, ... zagotavljamo stalno opazovalno službo in dnevno ocenjujemo varnostne razmere in na tej podlagi načrtujemo ukrepe, tako da zagotavljamo varnost v največji možni meri in preprečujemo kazniva ravnanja oz. jih hitreje in uspešneje preiskujemo," še pravi.
Kot pojasnjuje, tudi posebna organizacijska enota in delovna skupina analizira, načrtuje in izvaja ciljno usmerjene naloge povezane z obravnavo sprovajalcev in z t.i. izravnalnimi ukrepi. "Mednarodno policijsko sodelovanje je okrepljeno ravno z namenom izmenjave podatkov o morebitnih varnostnih tveganjih in slovenska policija operativno zanimive podatke tako zagotavlja kot koristi za izvajanje ustreznih ukrepov," dodaja.
Kazalniki varnosti, kot tudi prilagojene metode dela po njegovih besedah zagotavljajo, da ni razlogov za kakršnekoli organiziranje t.i. "vaških straž, SOS skupin". "Se pa zavedamo pomembnosti tesnega sodelovanja policije z lokalno skupnostjo, s katerim zagotavljamo in krepimo občutek varnosti pri ljudeh. Aktivno sodelujemo v lokalnih iniciativah, v varnostnem svetu občin ter z Uradom za oskrbo in integracijo."
Policija: Samoorganiziranje na način, kot je v posnetku, je nesprejemljivo
Sredi meseca maja se je na družbenem omrežju Instagram pojavil profil "Slovenska obrambna straža (SOS)", ki je objavil posnetek z grožnjami migrantom. V posnetku zamaskirani moški namreč grozijo, da bodo "obračunali z migranti", saj da je "treba vzpostaviti red".
Na posnetku je videti, kako so moškega, domnevno migranta, s prozorno folijo privezali na drog ulične svetilke, kasneje pa se z njim posneli tako, da je imel obraz prekrit z majico, okoli vratu je imel zanko, v rokah pa napis "Remigracija".
Čeprav Policija o dogodku prejšnji teden še ni bila obveščena, pa kljub temu poudarja, da t. i. vaške straže lahko predstavljajo varnostno tveganje in lahko tudi kaznivo ravnanje.
KOMENTARJI (1093)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.