Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je v luči strelskega napada na avstrijski srednji šoli poudaril, da so na ministrstvu v kontaktu tako z notranjim minstrstvom kot s Policijo, s katerimi imajo tudi izdelane in redno posodobljene skupne varnostne protokole ravnanja v primeru groženj ali pojava ekstremnega nasilja na slovenskih šolah.
V preteklih mesecih so izvedli tudi usposabljanja ravnateljev za ravnanje v primeru tovrstnih groženj, nekatere šole pa so varnostne protokole preizkusile tudi same. "Šole v Sloveniji so glede na odzive ravnateljev varne, vendar pa je potrebna previdnost in tu je ključno vsakodnevno preventivno delovanje, kar s šolskega gledišča pomeni predvsem skrb pri zagotavljanju varnega in spodbudnega učnega okolja," je dejal.
Meni, da sp v slovenskem šolskem prostoru vse bolj senzibilni za različne pojave nasilja, kar pomeni, da jih tudi bolje prepoznavajo in lažje preprečujejo. "Pa vendar v tem mesecu zaradi zaključevanja šolskega leta šole neredko zaznamuje nekoliko bolj napeto vzdušje, ki vključuje tudi različne stiske otrok in mladostnikov," je dodal minister.
Vse starše, učitelje, ravnatelje in zaposlene na šoli zato poziva k večji pozornosti pri zaznavanju morebitnih stisk ali groženj z nasiljem, obenem pa k ustvarjanju razbremenjujočega okolja doma in v šoli.
Poklukar: Stopnja ogroženosti v Sloveniji nespremenjena
Notranji minister Boštjan Poklukar je ob strelskem napadu dejal, so organizirali operativni sestanek z vodstvom Policije ter ocenili tveganje in grožnje za slovenski izobraževalni sistem, vrtce, šole, visoke šole in fakultete. V stiku je bil tudi z Logajem in ministrom za visoko šolstvo Igorjem Papičem, ki sta ga obvestila, da dogajanje in razmere v izobraževalnem sistemu bolj budno spremljajo.
"Dogodek, ki se je zgodil v Avstriji in je vsega obžalovanja vreden, se lahko zgodi tudi v Sloveniji. Slovenija ni imuna na tovrstne dogodke," je pojasnil Poklukar.

Na vprašanje, ali se je ocena ogroženosti v Sloveniji zaradi tega dogodka kaj spremenila, pa je odgovoril, da ne in da ostaja na srednji ravni.
Zaključek šolskega leta je po njegovih besedah že tako stresen za otroke. Starše, skrbnike, tudi učitelje in profesorje je pozval, naj spremljajo učence in dijake, nenazadnje tudi študente, se z njimi pogovarjajo in poskušajo pravočasno opaziti kakršne koli odklone v njihovem vedenju ali potencialno nasilno ravnanje. Zaveda se, da to ni enostavno, pa vendar gre njegovo priporočilo staršem in skrbnikom, "da kdaj pa kdaj pogledajo v šolsko torbo otrokom in dijakom, ki gredo v šolo".
Po Poklukarjevih besedah se slovenska Policija sicer na tovrstne dogodke pripravlja že več let, skupaj z osnovnimi in srednjimi šolami potekajo različne vaje in usposabljanja. Zadnja taka vaja je bila čez vikend na Škofljici, kjer so policija, šole in lokalna skupnost ter vse pristojne službe preverile svoje usposobljenost in znanje na tem področju. Lani so izboljšali tudi protokol obveščanja med policijo in vrtci ter šolami, prav tako so podpisali protokol z visokošolskimi ustanovami.
Ob tem je minister opozoril, da se glede dogodka v Gradcu pojavlja veliko dezinformacij ter lažni profili na družbenih omrežjih. Zato je vse pozval, da sledijo uveljavljenim medijskim kanalom, ki objektivno poročajo, da ne bi po nepotrebnem prišlo do dodatnega nemira.
Napad obsodila tudi Policija
"V Policiji obsojamo današnji tragični napad v Avstriji, s katerim so bila nasilno prekinjena nedolžna življenja," so sporočili s Policije. Svojcem žrtev so izrazili sožalje, organom in prebivalcem Avstrije pa solidarnost.
Ob tem so izpostavili, da v sodelovanju z reševalci in gasilci že desetletje izvajajo usposabljanja za ukrepanje v primeru t. i. amok situacij in sorodnih varnostnih groženj.
"Usposabljanja vključujejo tako preventivne ukrepe kot tudi taktike za učinkovito posredovanje," so pojasnili in zagotovili, da spremljajo primere tovrstnih napadov v tujini in se povezujejo s tujimi varnostnimi organi.
Z namenom ustreznega obveščanja in ukrepanja v primeru groženj izobraževalnim ustanovam je policija lani podpisala tudi protokola z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje ter ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Kot so še sporočili, je za preprečevanje takšnih dejanj bistveno, da vsak posameznik, ki zazna znake morebitnega nasilnega vedenja ali groženj zoper življenje drugih, to nemudoma sporoči policiji, staršem, učiteljem ali drugi zaupanja vredni osebi. Informacije je mogoče posredovati tudi anonimno prek sistema e-prijav ali na številko 080 12 00.
Gradec je danes pretreslo streljanje na gimnaziji, ki je po zadnjih podatkih zahtevalo deset življenj. Napad naj bi zagrešil nekdanji učenec šole, ki naj bi bil žrtev medvrstniškega nasilja.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.