Slovenija

Policijske patrulje na meji s Hrvaško

Koper, 20. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovensko-hrvaško kopensko mejo bodo na območju koprske in puljske policijske uprave odslej varovale mešane policijske patrulje.

Slovenija in Hrvaška sta pred dvema letoma podpisali sporazum o čezmejnem policijskem sodelovanju, sredi junija pa sta notranja ministra, kot tudi direktorja obeh policij, v Rovinju podpisala protokol o izvajanju mešanega patruljiranja ob državni meji.

Mešane patrulje bodo prve tri mesece mejo varovale dvakrat na teden po šest ur, in sicer enkrat v Sloveniji in enkrat na Hrvaškem. Njihova naloga bo krepitev varnosti na obeh straneh meje, preprečevanje nedovoljenih migracij, čezmejne kriminalitete in drugih nevarnosti, kakovostnejše ocenjevanje varnostnih razmer ter okrepljeno policijsko sodelovanje, je dejal direktor PU Koper Emil Čebokli.

Sodelovanje med policisti PU Koper in njihovimi kolegi iz Pulja je med policisti že več kot deset let tradicionalno izredno dobro, prijateljsko in profesionalno, skupne mešane policijske patrulje pa so le nadgradnja tesnega sodelovanja, je poudaril Čebokli.

Občasno bo v patrulji tudi vodnik s psom (Foto: Dare Čekeliš)
Občasno bo v patrulji tudi vodnik s psom (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Reuters

Po potrebi bodo vključeni tudi policisti na konjih

Na Policijski upravi Koper so v prvih šestih mesecih letos obravnavali 222 nelegalnih prebežnikov na slovensko-hrvaški meji, v enakem obdobju lani pa 234.

Slovenski in hrvaški policisti so se za mešane patrulje odločili na podlagi pozitivnih izkušenj mešanih slovensko-italijanskih patrulj, je pojasnil načelnik uniformirane policije Policijske postaje Koper Slavko Gerželj. Povedal je, da imajo policisti pooblastila za patruljiranje na območju do desetih kilometrov z obeh strani meje, vendar so ugotovili, da to ni potrebno in se bodo zaenkrat gibali v območju, ki je od meje oddaljeno največ tri kilometre. Uporabljali bodo predvsem cestne povezave, občasno pa bo v patrulji tudi policist s psom. Če bo potrebno, bodo v patrulje vključili tudi konjenike, je še povedal Gerželj.

Lažje izročanje ilegalcev in krepitev zaupanja

Mešane slovensko-hrvaške policijske patrulje zaenkrat delujejo samo na območju PU Koper (Foto: POP TV)
Mešane slovensko-hrvaške policijske patrulje zaenkrat delujejo samo na območju PU Koper (Foto: POP TV) FOTO: 24ur.com

Gostujoči policist bo po besedah Gerželja oborožen z osebnim orožjem, njegova naloga pa bo predvsem pomoč pri izvajanju postopkov domačih policistov, ki bodo imeli vsa pooblastila za izvajanje vseh postopkov. Med pozitivnimi učinki, ki si jih policisti obetajo od mešanih patrulj, je izpostavil bistveno lažje izročanje nezakonitih prebežnikov, krepitev zaupanja med policisti ter spoznavanje obmejnih problemov in prebivalcev, ki živijo ob meji.

Na morju potrebe po mešanih patruljah ni

Na morju skupnih slovensko-hrvaških patrulj še ne načrtujejo (Foto: POP TV)
Na morju skupnih slovensko-hrvaških patrulj še ne načrtujejo (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Na slovenski strani bodo pri varovanju meje sodelovali policisti PP Piran in Koper ter policisti postaje mejne policije Kozina, na hrvaški strani policisti PP Buje in Buzet. Patrulje bodo delovale le na kopenski oz. "zeleni meji," saj so ugotovili, da se prav pri njenem varovanju pojavlja največ težav. Na morju za zdaj potrebe po takšnih patruljah ni.