"Pripravljeni smo tudi zapreti vsa vrata in okenca ter oditi na ulice," opozarjajo na upravnih enotah po tem, ko je pogajanja za plačno reformo kot naporna označil finančni minister Klemen Boštjančič.
In medtem ko Boštjančič po pogajanjih pravi, da stojijo "bolj ali manj na mestu", pa minister za javno upravo še vedno zasleduje cilj - najti skupno besedo do parlamentarnih počitnic. "Pogajanja s predstavniki potekajo. Upam, da bo bomo v nekem realnem času prišli do nekih rešitev, ki bodo za zaposlene na upravnih enotah ustrezne," pravi Props.
Vendar pa je sindikalist Frančišek Verk do ministra in njegovega trenutnega pristopa kritičen. Namesto da bi Props sklenil dogovor, kako popraviti plače zaposlenim in privabiti dodaten kader, se ukvarja z odpuščanjem, pravi. Minister je namreč v sredo razrešil načelnico Upravne enote Ljubljana.
Tudi zato Verk v spremembe ne verjame. "Minister in njegovi sodelavci hodijo od upravne do upravne enote, nekaj svetujejo, ugotavljajo, a kljub temu po dveh letih ni nobenega rezultata. S temi plačami - tudi po spremembi v novem plačnem stebru - bo zelo težko najti kandidate, ki bodo za malce več kot za minimalno plačo delali še naslednje leto," opozarja.
Policijski in vojaški sindikati napovedujejo stavko in protest
Podobno težavo bodo, pravi Rok Cvetko s policijskega sindikata, imeli tako v policiji kot tudi v vojski. Zaradi nesprejemljivega ravnanja vladnih pogajalcev so se zato sestali tudi člani organov reprezentativnih sindikatov v policiji, ki so jim vodje sindikatov predstavili nesprejemljive predloge vlade in hkrati predlagali ostre ukrepe za dosego ustreznega vrednotenja njihovega dela.
Ne glede na vladno stališče, da so pogajanja v t. i. drugem plačnem stebru zaključena, sindikati v Policiji in Vojski vztrajajo pri nadaljevanju pogajanj, dokler delovna mesta policistov, vojakov in strokovno-tehničnih delavcev, ki nudijo podporo pri izvajanju varnostnih in obrambnih nalog, ne bodo pravično ovrednotena.
Vlada po njihovem mnenju z neodgovornim in nespoštljivim ravnanjem do ključnih stebrov varnosti države in državljanov grobo spodkopava stabilnost in varnost Slovenije, posledično pa tudi varnost drugih držav članic EU.
"Nižje vrednotenje policijskih in vojaških delovnih mest ob dejstvu, da so te dejavnosti že danes kadrovsko popolnoma izčrpane, pomeni, da bomo še težje dobili kader, kar preprosto pomeni, da lahko že v kratkem pričakujemo, da na primer ne bomo več sposobni obvladovat migracij, lahko pričakujem povečano število kaznivih dejanj in na drugi strani seveda lahko pričakujemo vse večje pojave organiziranosti raznoraznih vard in drugih skupin," opozarja Cvetko.
In če vlada ne bo nemudoma spremenila svojega odnosa do poklicnih skupin, ki delujejo na varnostno-obrambnem področju, bodo o tej nesprejemljivi situaciji obvestili tudi pristojne institucije EU ter uporabili vse razpoložljive ukrepe za zaščito naših pravic in dostojanstva, so predstavniki sindikatov zapisali v skupni izjavi za javnost. Kot so dodali, je njihova dolžnost, da zaščitijo integriteto in vrednost svojega dela ter zagotavljanje visoke stopnje varnosti vseh prebivalcev Slovenije, s tem pa tudi prebivalcev EU, kar pa po njihovem mnenju za vlado ni mogoče trditi.
Ravnanje vlade so označili kot nesprejemljivo in ponižujoče
Predstavniki Policijskega sindikata Slovenije, Sindikata policistov Slovenije, Sindikata ministrstva za obrambo, Sindikata vojakov Slovenije, Sindikata varnosti, obrambe, zaščite in družine ter Sindikata pilotov ministrstva za obrambo so v skupni izjavi za javnost ravnanje vladne strani na ponedeljkovih pogajanjih označili kot nesprejemljivo in ponižujoče.
"V celoti zavračamo vladni predlog, ne sprejemamo dekreta o zaključku pogajanj. Od vlade bomo zahtevali nadaljevanje pogajanj tudi o plačnih razredih oziroma o odpravi plačnih nesorazmerij, vse dokler ta sorazmerja ne bodo odpravljena v taki višini in primerno zahtevnosti, nevarnosti, prepovedi in omejitvam teh poklicnih skupin," še dodaja Cvetko.
To po njihovem mnenju jasno kaže, da vlada namenoma krši veljavna pravila in kriterije, ki veljajo za uvrščanje delovnih mest v plačne razrede, ter popolnoma zanemarja zahtevnost, odgovornost ter prepovedi in omejitve, ki izhajajo iz dela policistov in vojakov ter delno tudi iz dela strokovno-tehničnega kadra in jih tako želi povsem razvrednotiti v primerjavi z ostalimi poklici in poklicnimi skupinami v javnem sektorju.
"Namesto pravične, pravne in strokovne obravnave, kar je temelj pravne države, smo priča podlim političnim interesom, ki uničujejo motivacijo in integriteto naših varuhov reda in stopnjo varnosti – vse to pa ima znake protipravnega ravnanja vlade," so zapisali v izjavi za javnost. Vladi očitajo, da v času zaostrenih varnostnih razmer s svojo neodgovorno in zavržno politiko ignorira policiste in vojake, ki so ključni subjekt na področju notranje varnosti in obrambe države, to pa po njihovem mnenju neposredno prispeva k ogrožanju varnosti države.
V tej luči predstavnike sindikatov ne čudi, da smo v Sloveniji vse pogosteje priča ustanavljanju t. i. vaških straž in drugih skupin, ki želijo nezakonito prevzemati naloge policije. Pričakovati je, da bomo zaradi takšnega odnosa lahko kmalu soočeni še z neobvladovanjem migracij, povečanjem števila kaznivih dejanj in vse manjšo operativnostjo policijskih in vojaških enot, so zapisali predstavniki sindikatov. Ocenjujejo tudi, da bo zaradi razmer prišlo do dodatnega odliva kadrov.
Ministrstvo odgovorilo: Mesto za iskanje rešitev je pogajalska miza, ne zaostrovanje retorike
Na ministrstvu za javno upravo ob napovedi policijske stavke in protestnega shoda vojakov poudarjajo, da naj bi se skladno z vladnim predlogom plače večini vojakom in policistom zvišale za 25 do 30 odstotkov oz. več kot 400 evrov. "Takšno predvideno povišanje plač za policiste in vojake je odraz zavedanja aktualne vlade o pomenu varnosti in spoštovanja obeh poklicnih skupin," poudarjajo na ministrstvu.
Dodali so, da so policisti in vojaki nepogrešljivi del sistema nacionalne varnosti, s predanostjo svojemu poklicu ter požrtvovalnim in odgovornim delom, ki ga izkazujejo v vsakodnevnih preizkušnjah, pa si zaslužijo primerno plačilo. Temu sledi tudi vladni predlog o povišanju plač za ti dve poklicni skupini, zatrjujejo na ministrstvu.
"Pravo mesto za iskanje konstruktivnih rešitev pogajalska miza in nikakor zaostrovanje retorike, še manj napovedano stopnjevanje pritiskov s strani sindikalnih vodij," pa so še poudarili.
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.