Slovenija

Policijsko nasilje

Ljubljana, 05. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Amnesty International je le ena od institucij, ki opozarja na policijsko nasilje. To se dogaja tudi pri nas, čeprav policija trdi, da je v svetu še veliko huje.

O trdih metodah izolskih policistov se je pred petimi leti lahko na lastni koži prepričala skupina mladeničev, saj je eden od njih končal v bolnišnici. Vzrok naj bi bilo prehrupno praznovanje 18. rojstnega dneva enega izmed njih. »Policisti so me prijeli in odvlekli do avta, me tam pretepli, nato pa so nas strpali v kombi in nad nas spustili še solzivec,« je povedal pretepeni najstnik Zoran Tomič. Na policiji so zatrdili, da se žurerji na opozorila, naj utišajo glasbo niso zmenili, zato so po njihovem mnenju uporabili silo povsem zakonito.

Policist izgubil kontrolo nad sabo

Pred dvema letoma je ljubljanski pendrek izkusil mariborski navijač, ker je v glavo udaril policista, ta pa je potem izgubil nadzor nad sabo. »Ko so me aretirali, se nisem niti malo upiral, ampak sem mirno ležal na tleh, oni pa so me tepli. Še danes ne vem, zakaj,« je povedal. Policija je dogodek potem, ko smo ga objavili v naši oddaji, preiskala. Navijača so kazensko ovadili, prav tako pa tudi policista, saj bi moral prenehati s pretepanjem, ko se je Mariborčan nehal upirati. Policista so po dogodku premestili.

Policija
Policija FOTO: POP TV

Obsojata tudi Amnesty International in ombudsman

V Sloveniji le redko obsodijo nasilnega policista. Veliko pomeni že to, če ga vodstvo premesti, prizadetemu pa se opraviči. Le v manj kot eni petini pritožb zmagajo državljani, vse druge policija zavrže kot neutemeljene. Da se ljudje pritožujejo, pa je lahko le dober znak, zatrjujejo poznavalci, saj to pomeni, da se čedalje bolj zavedamo svojih pravic in svoboščin.

Kljub temu primeru sta tako Amnesty International kot tudi varuh človekovih pravic prepričana, da policija na hitro in površno opravi s pritožbami prizadetih. Aleš Butala, namestnik varuha človekovih pravic, je povedal, da so v sedanjih postopkih pogosto opazili, da oseba, ki poda pritožbo, sploh ni udeležena v samem postopku, kar lahko bistveno zmanjšuje možnost verodostojnosti in ugotovitve pravega dejanskega stanja.

Največ nasilja med navijači

V prid policistov so razrešili pritožbo murkosobočana, ki je s svojima otrokoma, triletnim sinom in petletno hčerko, spremljal nogometno tekmo. Naenkrat se je znašel pod točo kamenja, enega pa je zabrisal tudi sam. »Policista sta me potegnila s tribune, me prignala dol do službenega psa, potem pa me je policist udaril s pendrekom, čeprav se sploh nisem upiral,« je povedal razočarani navijač, na policijski postaji Murska Sobota pa so povedali, da so ugotovili«da so policisti ravnali v skladu z zakonom.«

Nasilje tudi v intimnosti domov

Pred tremi leti so maskirani policisti vdrli v stanovanje domnevnega preprodajalca drog. Ta je v prisotnosti žene in petletnega sina izdahnil, saj je doživel astmatični napad, inhalatorja pa mu niso dali. Tako policija kot državni tožilec sta pritožbe prizadetih svojcev odbila.

Od milejših do strožjih prisilnih sredstev

Policija
Policija FOTO: POP TV

Bojan Skočir iz uprave uniformirane policije je o tem povedal, da «pri uporabi prisilnih sredstev velja načelo, da se uporablja milejše sredstvo za dosego naloge, če pa milejše sredstvo ni učinkovito, torej če z njim ni mogoče opraviti naloge, se uporabi strožje prisilno sredstvo.« Najprej mora torej policist pozvati kršitelja ali mu ukazati naj preneha z dejanjem. Če beseda ne zaleže, lahko povsem zakonito uporabi prisilna sredstva. Po pravilniku se zaostrujejo takole: uklepanje in fizična sila, nato pendrek, solzilec, službeni pes, druga plinska sredstva, vodni top, konjenica, v skrajni sili pa strelno orožje.

Primeri tudi med znanimi

Med znanimi obrazi se je poleg Baroviča z možmi v modrem konec lanskega leta bližje srečal direktor Ninamedie Nikola Damjanič. Policija se mu je na koncu opravičila. Ustavili so ga, ker naj bi vozil ukraden avto, kar pa ni bilo res. Potem so ga še za nekaj ur pridržali. Vendar pa Damjanič ni dobil samo opravičila, temveč tudi poziv k sodniku za prekrške. Ta mu je vzel vozniško in mu naložil 200 tisoč tolarjev kazni, ker se ni želel identificirati in je odklonil alkotest.

Slovenski policisti niso preveč nasilni, nam je zatrdil nekdanji prvi mož policije, Pavle Čelik: »V primerjavi z nekaterimi tujimi policijami, naši policisti niso tako agresivni, kakšne izjeme med njimi se sicer po grobosti morebiti lahko enačijo z njimi. Kljub temu pa večinoma lahko trdimo, da je naša policija glede uporabe prisilnih sredstev na evropski ravni.«

V tujini še huje

Iz tujine prihajo še veliko bolj brutalni posnetki, kot smo jih vajeni doma.

Pred petimi leti se je šest južnoafriških policistov izživljalo nad tremi temnopoltimi ilegalnimi prebežniki in za zabavo so nanje naščuvali pse. Šesterica sedaj v zaporu prestaja štiri oziroma petletno zaporno kazen.

V Los Angelesu je cestna kamera posnela dva policista, ki sta zaradi prometnega prekrška brutalno pretepla temnopoltega voznika. Kljub množičnim protestom ju je sodišče oprostilo.

V istem mestu se je lani zgodil še en podoben incident - policisti so se kruto znašali nad temnopoltim najstnikom, pretepali so ga in ga celo davili z verižico, ki jo je imel šestnajstletnik okrog vratu. Incident je z amatersko kamero nekdo po naključju posnel.

Preiskava je potrdila, da je policist demonstranta v Genovi ustrelil v samoobrambi
Preiskava je potrdila, da je policist demonstranta v Genovi ustrelil v samoobrambi FOTO: Reuters

Demonstracije v Genovi pred dvema letoma: policist je do smrti ustrelil enega izmed protestnikov. Šlo naj bi za samoobrambo, je potrdila preiskava. Pred sodišče pa bo moralo 73 drugih policistov, je pred nekaj tedni sporočilo italijansko sodstvo. Demonstrante naj bi nečloveško pretepali, mučili in poniževali; med drugim so morali lajati, z glavo so jih tudi tunkali v WC školjke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10