Slovenija

'Policisti bodo ostali na terenu'

Ljubljana, 10. 12. 2010 12.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Z združitvami policijskih uprav policija združuje le upravno-administrativni del, operativni del pa ostaja v lokalnih okoljih. Gre za racionalizacijo dela policije," skrbi, da bi to pomenilo slabšo varnost, zavrača Goršek.

Odbor DZ za notranjo politiko je drugi del današnje seje namenil razpravi o predvidenem združevanju nekaterih policijskih uprav (PU).

Sklic seje so zahtevali poslanci SDS. Njihov poslanec Miro Petek je opozoril, da bi ukinitev PU Slovenj Gradec oz. njena združitev s PU Celje pomenila zmanjšanje varnosti na njihovem območju. Policija bi s tem zarisala tudi prihodnje pokrajinske meje, saj je organiziranost prilagojena osmim pokrajinam.

Generalni direktor policije Janko Goršek je pojasnil, da policija sicer ne nasprotuje decentralizaciji, vendar so razpoložljiva kadrovska in finančna sredstva po njegovih besedah omejena. Predvidene združitve PU Krško s PU Novo mesto, PU Slovenj Gradec s PU Celje in PU Postojna s PU Koper po njegovih besedah ne pomenijo, da so policisti na postajah, ki bodo pridružene večjim, delali slabo. Policija združuje le upravno-administrativni del policijskih uprav, medtem ko operativni del ostaja v lokalnih okoljih, je dejal.

Goršek vztraja, da gre pri združevanju policijskih uprav za racionalizacijo dela policije.
Goršek vztraja, da gre pri združevanju policijskih uprav za racionalizacijo dela policije. FOTO: Blaž Garbajs

Poslanec SLS Franc Bogovič, sicer tudi župan Krškega, je med argumenti proti predvideni ukinitvi tamkajšnje policijske uprave izpostavil potrebo po povečani varnosti na območju jedrske elektrarne, bližino Zagreba kot večjega žarišča kriminala in varovanje schengenske meje. Na varovanje meje je v svojem nastopu opozoril tudi župan Postojne Jernej Verbič. Kot bistven problem pa je Bogovič omenil željo vlade po "depopulizaciji podeželja". V tem kontekstu je opozoril tudi na ukinjanje porodnišnice v Brežicah. Vlada po njegovem mnenju skuša lokalnim okoljem krniti osnovne vrednote demokratične družbe, kot je občutek varnosti in zdravja. "To je ponižujoče, žaljivo početje do lokalnih okolij," je dejal.

Svojo nenaklonjenost združevanju oz. ukinjanju policijskih uprav so med drugim izrazili tudi sekretar Policijskega sindikata Slovenije Jadran Žerjal in predstavniki območnih policijskih sindikatov.

Goršek je zatrdil, da varovanje Jedrske elektrarne Krško ne bo ogroženo. Tako varovanje elektrarne kot schengenske meje bo po njegovih zagotovilih ostalo na enaki ravni kot doslej, saj bodo policisti ostali na terenu. Tako se tudi ne bodo ukinjale policijske postaje na teh območjih in jih ostaja 111.

Če je razmerje med operativnim in administrativnim delom policije slabo, je pač treba nekaj narediti, je menil poslanec LDS Anton Anderlič. Ali je združevanje policijskih uprav prava pot, poslanec težko sodi, po njegovih besedah pa je gotovo, da reorganizacija policije ne pomeni prejudica prihodnje pokrajinske ureditve.

Člani odbora za notranjo politiko so današnjo sejo prekinili, saj poslovnik DZ določa, da hkrati ne smeta zasedati več kot dve delovni telesi. Nadaljevali jo bodo predvidoma prihodnji mesec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Northwest
10. 12. 2010 17.59
Ze dolgo smo v Evropi znani in tudi ostajamo policijska drzava.
Hondavfr800f
10. 12. 2010 17.46
Najbolje bi bilo ukinit use policijske uprave.. komu so le namenjene? Saj se itak use vodi, načrtuje in požegna na GPU v Ljubljani... Zaposlene na PU pa kadrovsko dopolnit na Policijke postaje, komu pa to ne paše si naj pač išče službo drugje... Sicer pa kaj nam je potrebna za 2 mil. prebivalcev takšna organizacija policije, dajmo pogledat v svet, kjer imajo mesta po 5-10 miljonov prebivaljstva, kako je tam urejeno... pa sploh nebi odkrili tople vode, sam posnemati bi morali malo.. Saj svo vendar v 21 stoletju in ne več v 20... Ogromno davoplačevalskega denarja bi s tem prišparali.... MALO ZA RAZMISLEK...
lappappap
10. 12. 2010 17.42
Slovenj gradec je majhna vas na Štajerskem, ki bi rada po vsej sili bila na Koroškem! Komaj čakam da ukinejo UNZ, da bom imel Celjske tablice in me modeli ne bodo nonstop spraševali če sem iz Slovenjgradca. No te tablice imam tako že sedaj, potem bom samo grb zamenjal pa bo stvar rešena. Šparat je treba na vseh področjih in tako se bo upam nadaljevalo...
MYDAY
10. 12. 2010 17.39
in takšna država naj bi zagotavljala varnost, red in naj bi bila pravna in demokratična....sram je da sem slovenec
navadenobcan
10. 12. 2010 16.40
Sodišče in policija na celjskem, so gnili do amena, kar govorijo v javnosti, je ena sama laž, takšnih krivic in represije, ni bilo pri nas vse od konca 2.svetovne vojne.
dusar
10. 12. 2010 14.45
Zelo pocasi se nekaj premika ,ki je le dobro za nekaksno drzavo slovenijo,ki pocasi le dojema da je prepolna sama sebe. To so le make up popravki ki se poznajo v drzavnem proracunu,in seveda bi se z se veliko drugimi sanacijami v drzavi ,sektorjih,poznalo kasneje tudi v zepih davkoplacevalcev,plus seveda.Za resnicne reforme in totalno renesanso politike,kot vseh resurjev v javnoupravnem sistemu pa ta vlada in njihova niceva ,nikakrsna sposobnost stvar prenesti z papirja -teorije v prakso nima osnovnih pogojev. Kot sem v casopisih zasledil razne ankete po koroskem ,nakazujejo neodobravanje vecine 90% ljudi za selitev policijskih uprav v tem primeru Slovenj Gradec.Pojavlja se mi vprasanje so ljudje neumni ,ali pa ankete kot ze mnoge niso narejene in ispeljane v vseh starostnih skupinah ljudi??Najbrz da bo eno z drugim.In ta rezultat kaze tudi na njihovo omejenost in podpiranje vsega kar je Javnoupravnega,kar pa ima za vsakega davkoplacevalca neposredne stroske ki jih vsi odvajajo.Zato je na pladnju spet vprasanje ,kaj si folk sploh zeli,kaksno predstavo imajo o demokraciji,manjsemu vplivu usrane politike in zavedanju mi smo drzava.