V policiji so lani sprejeli nov, sodobnejši kodeks policijske etike, namenjen krepitvi etičnega ravnanja policistov v praksi. O njegovem razvoju in pomenu bodo spregovorili na konferenci, ki se bo začela v sredo, 14. oktobra, ob 9. uri na Policijski akademiji v Tacnu. Konferenca je namenjena osveščanju policijskih vodij in vseh ostalih policistov o pomenu spoštovanja etičnih načel, zapisanih v policijskem kodeksu. Udeležili se je bodo komandirji policijskih postaj ter predstavniki policijskih uprav in Generalne policijske uprave, s svojimi prispevki pa bodo poleg ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal, generalnega direktorja policije Janka Gorška in varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik sodelovali tudi drugi strokovnjaki s tega področja tako zunaj kot znotraj policije.
Kaj je Kodeks policijske etike?
Kodeks policijske etike določa odnose med policisti in do ljudi, državnih organov, nevladnih organizacij in drugih ustanov. Namenjen je osveščanju mož v modrem o pomenu spoštovanja etičnih načel in krepitvi moralnega ravnanja v praksi. Priloga kodeksa je seznam vrednot in vrlin, ki izražajo poslanstvo policije.
S splošnima določbama vsi policisti izražajo voljo in željo ''po zakonitem, strokovnem, pravičnem, vljudnem in korektnem delu ter človeškem ravnanju'' ter zagotavljajo varovanje in spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Zavezujejo se, da pri ''zakonitem poseganju vanje spoštujemo človekovo osebnost in dostojanstvo''. ''Človekovo osebnost in dostojanstvo smo dolžni varovati tudi s preprečevanjem kakršnega koli nasilja, nečloveškega ravnanja in drugih dejanj, ki so ponižujoča do ljudi. Svoje poslanstvo opravljamo z avtoriteto argumenta in ne z argumentom moči.''
Obljubljajo spoštovanje načela enakosti pred zakonom, varovanje lastnega ugleda. Odločno zavračajo podkupovanje: ''Policisti zase ali za drugega ne zahtevamo nobenih privilegijev in smo nedovzetni za vse oblike podkupovanja.'' Zavezujejo se varovati poklicno tajnost: ''Varujemo poklicno tajnost in neupravičeno ne uporabljamo ter ne razkrivamo podatkov in informacij, do katerih smo prišli pri opravljanju uradnih nalog. Pri svojem delu, tudi pri obveščanju javnosti, smo ustrezno diskretni.'' Med vrednotami in vrlinami naštevajo služenje ljudem, varovanje življenja ljudi in premoženja, branjenje šibkejših in močnejših, ločevanje zasebnih zadev od službenih ter pogum in odločnost tudi takrat, ko je ogroženo življenje.
Lepe in slabe plati
Razprava o kodeksu sledi "dnevu razmisleka", med katerim so policisti, jezni na državo zaradi prenizkih plač, prekrškarje na cesti večinoma le opozarjali, in neprijetnim zgodbam iz policije. Spomnimo na štajerskega policista, ki je med službenim časom vinjen povzročil prometno nesrečo pri cerkvi Svetega Avguština. "Policisti in policistke morajo v prvi vrsti biti za vzgled vsem ostalim ljudem pri svojem obnašanju,'' je takrat poudarila ministrica Kresal.
Lepa in moralna resnična zgodba, v kateri so moči združili pošteni uslužbenka gostišča in policisti, pa je imela v sredo lep konec v Tepanjih. Ljubljančan je namreč v gostinskem lokalu Tepanje 1 v Slovenskih Konjicah pozabil jakno, v kateri je imel 60.000 evrov. Nanjo se je spomnil, ko je že nadaljeval z vožnjo po avtocesti proti Dramljam. Poklical je na Policijsko postajo Slovenske Konjice in prosil za pomoč, a je v zmedi navedel napačen naslov in policiste napotil v gostišče Tepanje 2. Možje v modrem so nemudoma odšli na kraj, vendar jakne niso našli. Konjiška policijska patrulja pa je v nadaljevanju odšla še na avtocestno postajo Tepanje 1, kjer je prijazna uslužbenka ravno našla in jo do prihoda policistov shranila skupaj z vso gotovino. Jakno in ves denar so nato vrnili hvaležnemu lastniku.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.