Slovenija

Policisti so ukrepali v skladu z zakonom

Celje, 20. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V primeru smrti 32-letne Celjanke pri delu policistov ni bilo nepravilnosti je povedal generalni direktor policije Darko Anželj.

Darko Anželj: 'Policiji zakoni ne omogočajo dovolj pooblastil za ukrepanje v primeru nasilja v družini'
Darko Anželj: 'Policiji zakoni ne omogočajo dovolj pooblastil za ukrepanje v primeru nasilja v družini' FOTO: POP TV

Strokovni nadzor nad delom Policijske uprave in postaje Celje, ki ga je prejšnji teden zaradi umora 32-letne Celjanke Darinke Končan odredil direktor Generalne policijske uprave Darko Anželj, ni pokazal nobenih nepravilnosti. "Celjski policisti so ravnali tako, kot v takšnih primerih ravnajo policisti po drugih policijskih upravah po državi. Edino, kar bi lahko morda očital, je kršitev načela pravočasnosti. Celjski policisti so namreč z osumljencem pogovor opravili 19 dni po prvi prijavi, res pa je, da kazenski zakonik ne opredeljuje časa, v katerem je treba opraviti pogovor z osebo, ki grozi drugi osebi," je na današnji novinarski konferenci povedal Anželj.

Država nima vzvodov za preprečevanje nasilja v družini

Slovenski policisti so lani obravnavali 3.300 primerov družinskega nasilja, na Celjskem pa so letos zabeležili 505 primerov ogrožanja varnosti. Prepovedi približevanja policisti niso izrekli še nikomur, v vsej Sloveniji pa naj bi bil takšen ukrep doslej izdan le osemkrat.

Opozoril je tudi, da slovenska država nima vzvodov, s katerimi bi lahko preprečila nasilje v družini. Po njegovem mnenju bi se v Sloveniji morale organizirati nevladne organizacije, ki bi bolj glasno opozarjale na človeške pravice oškodovancev. Anželj bo na vse policijske uprave naslovil usmeritve, kako naj ravnajo v primeru prijav družinskega nasilja, in zahteval od policistov, da takoj opravijo tudi pogovor z osebo, ki grozi.

Prav tako bo podan predlog na ministrstvo za pravosodje za spremembo kazenskega zakonika, saj obstoječi predvideva le do enega leta zapora za kaznivo dejanje ogrožanja varnosti.

Preverili so vse Darinkine klice

Anželj je tudi pojasnil, da je posebna komisija, ki je opravila strokovni nadzor, pregledala vso dokumentacijo in posnetke vseh telefonskih pogovorov ter opravila pogovore s policisti, ki so primer obravnavali.

Jože Dolšak
Jože Dolšak FOTO: POP TV

Komisija je tako ugotovila, da je Končanova prvič na Policijsko postajo Celje poklicala maja letos, ko je prijavila prometno nesrečo, oktobra letos pa je prijavila tatvino telefonskega aparata.

Novembra se je zanimala tudi, kako prijateljičinemu sinu preprečiti uživanje mamil, 10. novembra pa je policiste obvestila, da njen 38-letni partner Jože Dolšak grozi s samomorom. Policisti so takrat intervenirali in Dolšak je bil odpeljan na zdravljenje v Psihiatrično bolnišnico Vojnik.

Prvi predlog za pregon zaradi ogrožanja varnosti s strani Dolšaka je Končanova podala skupaj s hčerko 11. novembra. Dan kasneje je policija zapisnik posredovala na celjsko okrožno državno tožilstvo in vložila kazensko ovadbo zoper Dolšaka, s katerim je bil prvi pogovor opravljen 30. novembra. Takrat je Končanova tudi zapustila njuno skupno stanovanje na Zgornji Hudinji v Celju.

V začetku decembra je Končanova na policiji iskala nasvet glede računalnika, ki je ostal v stanovanju, hčerka pa ga je potrebovala.

Policisti so ji svetovali, naj z Dolšakom, ki ni dovolil odpeljati računalnika izstanovanja, zadevo uredi po mirni poti. 3. decembra je Končanova podala že drugi predlog za pregon Dolšaka. Po tem klicu je Končanova poklicala še nekajkrat, vendar ti klici niso zahtevali intervencije policije. 11. decembra v popoldanskih urah pa je Dolšak s pištolo nekajkrat streljal na Končanovo, ki je nekaj ur potem v celjski bolnišnici podlegla strelnim ranam.

Kot je še pojasnil Anželj, ukrep prepovedi približevanja ni bilo moč odrediti, saj Končanova in Dolšak nista več živela v skupnem stanovanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10