Danes se začenja prvi del preventivne akcije 0,0 šofer – trezna odločitev. Akcija bo potekala do nedelje, v tem času pa bodo poleg policijskega poostrenega nadzora voznikov in nadzora inšpektorjev, ki bodo med drugim preverjali točenje alkoholnih pijač mladoletnim, potekale prometne delavnice in številne druge preventivne dogodke.
Z akcijo želi država skupaj s stroko in nevladnimi organizacijami doseči zmanjšanje prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi, pri tem pa se ne osredotočajo le na voznike, pač pa na prav vse udeležence v prometu.
Med akcijo bodo policisti poostrili nadzor nad vožnjo pod vplivom alkohola in prepovedjo prodaje in ponudbe opitim, poostren nadzor pa bodo izvajale tudi inšpekcijske službe. Inšpektorji bodo preverjali prodajo alkohola mladoletnim, prodajo in ponudbo alkohola med delovnim časom na delovnem mestu in opitost na delovnem mestu.
Poleg poostrenega nadzora pa bodo potekale tudi številne preventivne delavnice. Tako bo agencija za varnost prometa organizirala prometne delavnice, občinski sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu pa bodo organizirali preventivne dogodke. Javna agencija je vse izpitne centre tudi pozvala, da pri kandidatih za vozniški izpit posebej obravnavajo problematiko alkohola.
Stanje se izboljšuje
Sodelujoči v letošnji akciji ugotavljajo, da se stanje na področju alkoholiziranosti za volanom in ozaveščanja o nevarnosti tega izboljšuje. Tudi zaradi uvedbe različnih zakonodajnih in rehabilitacijskih ukrepov. Okrepilo pa se je tudi izvajanje vsakoletnih preventivnih akcij državnih in strokovnih institucij ter civilne družbe.
Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč na slovenskih cestah je bil sicer v zadnjih 13 letih najvišji leta 2008, in sicer 13 odstotkov, od leta 2009 naprej pa se giblje pri okrog 10 odstotkih. Pozitivne spremembe so tudi pri deležu alkoholiziranih voznikov, ki so povzročili smrtno prometno nesrečo. Najmanj takih nesreč je bilo leta 2011, ko je delež iz več kot 30 odstotkov padel na 23 odstotkov, kar strokovnjaki pripisujejo spremembam zakonodaje, pa tudi javni razpravi, ki je spremljala te spremembe in prispevala k ozaveščanju ljudi. Leta 2012 se je delež alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih nesreč sicer spet povišal nad tretjino, vendar je lani že padel na nekaj več kot 30 odstotkov. Cilj Nacionalnega programa pa je, da ta delež ne preseže 30 odstotkov. Padel pa ni samo delež, ampak po letu 2011 beležijo tudi najmanjše število prometnih nesreč s smrtnim izidom, ki so bile povzročene pod vplivom alkohola od leta 2000 dalje.
V prometu je tudi vse manj alkoholiziranih udeležencev, saj podatki policije kažejo, da se je od leta 2001 do 2013 ta odstotek zmanjšal iz 20 odstotkov na manj kot 4 odstotke.
Maj namenjen mladim
Maja, ki je zaradi maturantskih plesov in številnih prireditev še posebej kritičen mesec, bodo v okviru osnovnih in srednjih šol ter drugih izobraževalnih ustanov potekali tudi različni preventivni projekti, med njimi na primer projekti "Čista nula - čista vest", "Rdeča luč za starše" in "5x STOP je COOL" v izvedbi Zavoda varna pot ter projekt "Izberi sam" v izvedbi Združenja DrogArt, ki bo promoviral tudi svojo mobilno aplikacijo "Furam 0,0". V drugi polovici maja bo organizirano 5. srečanje Foruma NVO za kakovost v preventivi na temo alkoholne politike v organizaciji Inštituta UTRIP, Mladinskega združenja brez izgovora in Rdečega križa Slovenije in izobraževalni seminar o posledicah pitja alkohola v družini na vzgojo in razvoj otrok in mladostnikom v izvedbi društva Žarek upanja.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.