Anketa, ki jo je za ministrstvo za notranje zadeve pripravila Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici, je po mnenju direktorja direktorata za policijske in druge varnostne naloge Srečka Jarca pokazala, da se je podoba policije v javnosti glede na lansko anketo izboljšala v večini kategorij. Policiji namreč povsem zaupa 50,9 odstotka državljanov. 48,4 odstotka jih je tudi zadovoljnih z njenim delom, medtem ko 68 odstotkov meni, da je policija slabo ali pa srednje dobro nadzorovana. Podoba policije v javnosti je tako relativno pozitivna, ocenjuje, pri tem pa poudarja, da se je policija še dodatno utrdila med inštitucijami, ki uživajo razmeroma visoko zaupanje javnosti.
Policija je tako med državljani relativno dobro ocenjena, ko gre za varovanje državne meje, delo na mejnih prehodih in uveljavljanje pravil v cestnem prometu, šibkejša pa je pri odkrivanju korupcije in gospodarskega kriminala, "kjer so ocene relativno slabše kot pri ostalih področjih". Policisti se anketiranim na splošno zdijo urejeni, prijazni in vljudni, manj pa strpni. Kar 81 odstotkov ljudi se na splošno počuti varne.
'Slovenija se uvršča med razvite države'
Po besedah predstavnika raziskovalne skupine izvajalca raziskave Mateja Makaroviča lahko iz primerjave z mednarodne evropske družboslovne raziskave iz leta 2006 ugotovimo, da se Slovenija po zaupanju policije uvršča med razvite države, pri čemer so pred njo države "stare demokracije", za njo pa večinoma države "nove demokracije". Ob tem pa opozarja, da je treba pri tem tudi upoštevati, da ljudje v državah, ki so uvrščajo pred Slovenijo, na splošno institucije ocenjujejo bolje kot v Sloveniji.
Po njegovih besedah je bila anketa narejena na vzorcu 2004 anketiranih. Vzorec je primerljiv z vzorci anket iz prejšnjih let, kar po njegovem omogoča tudi popolno primerljivost z anketami iz prejšnjih let.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.