Mali deklici z območja PU Novo mesto, ki jo je, ko je z mamico pravilno prečkala cesto na prehodu za pešce, zbil voznik osebnega avtomobila, so tamkajšnji policisti podarili blazinico tolažbe in ji tako skušali omiliti bolečo izkušnjo. Mehka in živo pisana blazinica iz rok prijaznih policistov je malčico razveselila, so sporočili s PU Novo mesto.
Kot so dodali, se ranljivosti pešcev v cestnem prometu najbolj zavemo takrat, ko so v prometnih nesrečah udeleženi otroci. Deklica in njena družina, ki se ji pridružujejo policistke in policisti PU Novo mesto, zato vse voznike pozivajo, naj bodo posebej pozorni na pešce. "Razmere se namreč v obdobju pozne jeseni in zime običajno še poslabšajo, saj je vidljivost na cestah zaradi daljših noči, megle in padavin še veliko slabša. Vozniki pešce zaradi slabše vidljivosti bistveno kasneje opazijo, zaradi vremenskih razmer pa se občutno podaljša tudi zavorna pot. Vozniki naj odstopijo prednost pešcem, ki na prehodu za pešce prečkajo cesto ali jo nameravajo prečkati," svetujejo.
Blazinice tolažbe bodo otrokom v tolažbo
Blazinica tolažbe je sicer najnovejši projekt slovenske policije. Policistke, kriminalistke in ostale delavke policije v svojem prostem času z veliko ljubezni in več kot dva tisoč šivov povezujejo pisane nitke in igrive vzorce blaga v mehke, puhaste blazinice, ki bodo otrokom v tolažbo.
Ročno sešite blazinice so namenjene otrokom, ki so priče ali so udeleženi v dogodkih, ki jih obravnavajo policisti (nasilje v družini, prometne nesreče, nasilna kazniva dejanja, kršitve javnega reda in miru, samomori ipd.). Blazinice bodo policisti ob takih dogodkih podarili otrokom in na ta način poskusili najmlajšim omiliti bolečo izkušnjo. S tem dejanjem jim bodo sporočili, da jim otroci lahko zaupajo in da lahko pri policistih vedno poiščejo pomoč.
Pobudnica projekta je Stanislava Zupanc, policistka s Policijske postaje Dolenjske Toplice, ki želi, da blazinica tolažbe simbolizira nevidne povezave in tako stke niti med ljudmi ter ozavesti javnost, da je policija tukaj, da pomaga. Posebej sporočilno je tudi dejstvo, da so blazinice izdelale žene, matere in dekleta, vse zaposlene v policiji, ki jih je vodil materinski čut in skrb za sočloveka. Najprej so blazinice več mesecev izdelovale zaposlene na Policijski upravi Novo mesto, zdaj pa znanje še prenašajo na policistke po vsej Sloveniji.
Zbranim dekletom in ženam iz vseh enot policije sta se danes pri ustvarjanju novih blazinic pridružili namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar in varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Po njenih besedah se je ob povabilo na današnji dogodek spomnila, koliko otrok v naši državi trpi in koliko kaznivih dejanj je še neodkritih. Dodaja, da je za tiste, ki pridejo na policijo povedati zgodbo, ki so jo doživeli, to težak trenutek. Zato je ideja o blazinici, ki bo otrokom v tolažbo in jih bo spremljala, hvale vredna. "Kot varuhinja si želim, da bi jih naredili dovolj, a vendar, da bi jih potrebovali čim manj. Da bi mnoge ostale le okras, torej neuporabljene, čeprav vem, da je veliko otrok, ki bodo prihajali in jih bodo rabili," je dejala.
"Biti policist ne pomeni zgolj obleči si uniformo in za pas zatakniti pištolo in značko. Biti policist je poslanstvo in način življenja. Ženske v policiji želimo z današnjim dogodkom sporočiti, da je na koncu pomembno, kaj nosiš v srcu. Te blaznice tolažbe so mnogo več, kot kos blaga. V njih je dobra želja in srčnost slovenskih policistk za otroke, ki se znajdejo v kakršnihkoli policijskih postopkih. Za otroke bodo blazinice tolažba in dobra misel," pa je povedala Bobnarjeva.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.