"Vsi prispevki za vse zaposlene v policiji in ministrstvu so bili plačani v roku in Ministrstvo za notranje zadeve nima neporavnanih obveznosti do zaposlenih iz naslova rednih plač," zagotavljajo na MNZ, odziv so objavili na svoji spletni strani.
Kot pojasnjujejo, mora plačnik davka davčne obveznosti plačati v petih dneh od izplačila dohodka: "Na dan izplačila dohodkov mora plačnik davka predložiti davčnemu zavezancu tudi podatke iz obračuna davčnih odtegljajev o dohodku, o odtegnjenem in plačanem davčnem odtegljaju in druge podatke, ki vplivajo na višino davčnega odtegljaja, ter davčnemu organu predložiti obračun REK-1."
Pred kratkim so sicer prejeli obvestilo Finančne uprave RS, da je pri predložitvi obrazcev REK-1 in REK-1f zaznana napaka, zato posledično ni bila možna oddaja obrazca REK za januar.
"Danes smo prejeli obvestilo, da je napaka odpravljena in smo že pristopili k oddaji obrazca REK. Po uspešni oddaji se bodo podatki Finančne uprave RS spremenili, pri čemer naj omenimo, da je med dejanskimi plačili in evidentiranjem stroškov vedno določen časovni zamik," so še pojasnili na MNZ.
Policist, ki ima neplačanih 91.000 evrov prispevkov?!
Med policisti je prah dvignil podatek sindikata, da iz podatkov Fursa za enega od policistov izhaja, da "mu s strani delodajalca – MNZ, niso bili vplačani obvezni prispevki za socialno varnost v skupni višini skoraj 91.000 evrov".
Kot torej zatrjujejo na ministrstvu - prispevki so plačani. Pri znesku 91.000 evrov pa gre - tudi če bi imel konkretni delavec hipotetično neplačane prispevke - za napačno interpretacijo v tabeli zapisanih številk, pravijo na Fursu - številka se namreč, pravijo, nanaša na vse prispevke, ki so bili obračunani delavcu v času dela pri delodajalcu.
"Konkretni izpisi stanja o plačanih prispevkih za socialno varnost za konkretnega zavezanca izkazujejo stanje na točno določen datum, in se glede na aktivnosti njegovega delodajalca (plačilo obveznosti, predložitev REK obrazca, popravek REK obraza) lahko dnevno spremenijo. Poudarjamo, da so podatki o obračunanih prispevkih podani v skupnem obračunanem znesku na ravni posameznega delavca za celotni čas trajanja njegove zaposlitve pri tem delodajalcu. Kar pa se tiče podatka o plačilu, pa se ta šteje za neplačanega takrat, ko ima delodajalec evidentiran kakršenkoli dolg, saj se obveznosti za plačilo ne evidentirajo po posameznem prejemniku dohodka. Iz izpisa za konkretnega delavca znesek neplačanih obveznosti tako ni razviden," pravijo na Fursu.
Izpisi niso potrdilo iz uradnih evidenc
Vsem, ki prejmejo informativni izpis - pa naj bodo zaposleni v javnem ali zasebnem sektorju - sicer svetujejo, da se za podrobnosti o svojih prispevkih vedno obrnejo na svojega delodajalca ali pristojni davčni urad, saj "gre pri izpisu za avtomatizirano pripravljen podatek - in da to ni potrdilo iz uradnih evidenc, ampak informacija za zaposlene pri slovenskih delodajalcih. Ta izpis se tudi ne more uporabiti za uveljavljanje pravic - na primer pokojnine, pravice iz javnih sredstev, sodelovanje v postopkih javnega naročanja, ustanovitev ali zapiranje družb oz. podjetij ..."
"Opozarjamo, da se v izpisih odražajo vse aktivnosti delodajalca v smislu predlaganja davčnih obračunov in plačila davčnih obveznosti. Ko denimo delodajalec (davčni zavezanec) predloži popravke REK obrazca za svoje zaposlene za nazaj, je treba izvesti tudi aktivnosti za vzpostavitev pravilnega stanja v davčnih evidencah in to se lahko odraža v izpisu," še pojasnjujejo.
Sindikata pojasnila MNZ ne prepričajo
Na pojasnila MNZ so se na svoji spletni strani odzvali v Sindikatu policistov Slovenije in poudarili, da jih pojasnila ne prepričajo.
Trdijo, da so prejeli "več kot 500 obvestil članic in članov ter drugih zaposlenih, v katerih je iz izpisov Fursa navedeno, da so bila zadnja izplačila prispevkov izvedena do 1.3.2019, nato pa prispevki niso bili vplačani".
Po njihovem mnenju pojasnilo na spletni strani MNZ "nima nobene osnove, glede na to, da prispevki po podatkih Fursa niso bili plačani že skoraj eno leto".
Seznam nepredlagateljev obračunov je javno objavljen
Seznam zavezancev za davek, ki davčnemu organu do 25. dne v mesecu pred mesecem razkritja niso predložili obračuna davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače za predpretekli mesec (REK obrazec), je sicer javno objavljen. Najdete ga TUKAJ. MNZ na seznamu ni. Če bi bili neplačnik, pa naj bi jih sistem zaznal še isti mesec. V zvezi z odzivom sindikata smo sicer na MNZ tudi mi naslovili dodatna vprašanja.
Ažurirani seznam je na spletni strani FURS objavljen enkrat mesečno, najpozneje do 10. v mesecu. Stari seznam se z objavo novega seznama umakne s spletnih strani.
Namen zakonodajalca je, da se z javno objavo zavezancev za davek, ki ne predlagajo obračunov davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače v rokih, krepi davčno kulturo, izboljša plačilno disciplino ter spodbuja k prostovoljnemu, pravilnemu in pravočasnemu obračunavanju in plačevanju davčnih obveznosti - pa pravijo pristojni.
5,8 milijona evrov primanjkljaja
Sindikat, ki ga vodi razvpiti sindikalist Kristjan Mlekuš in je pred kratkim izvedel opozorilno štiriurno stavko, je v zapisu na spletni strani tudi zapisal, da "so prišli do podatka, da je zaradi pomanjkanja proračunskih sredstev na postavki za plače v Policiji, prišlo do negativne bilance v višini 5,8 milijona evrov, zaradi česar mora Policija ta sredstva prerazporediti iz sredstev, namenjenih investicijam. Glede na ta zaskrbljujoč podatek, predvidevamo, da na podlagi podatkov, prikazanih v zgornji tabeli, MNZ ni izvedel plačil obveznih prispevkov za socialno varnost za zaposlene v Policiji in MNZ pri plačah za december 2019 (izplačilo 3.1.2020) in januar (izplačilo 5.2.2020)".
Na to na MNZ pravijo, so podlagi ponovnih izračunov stroškov dela na podlagi določila 6. člena Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2020 in 2021 ugotovili, da bodo načrtovana sredstva za redno delo zadoščala. "Primanjkljaj v okvirni oceni 5,8 milijona evra pa se izkazuje zaradi finančnih posledic, nastalih na podlagi 24. člena Zakona o javnih uslužbencih oziroma odločitve sodišč, ki se nanašajo na primere iz preteklih obdobij, in sicer iz let 2007, 2008, 2010–2013 in 2013 –2015. Glede na določilo ZIPRS je ministrstvo dolžno sredstva zagotoviti znotraj svojega finančnega načrta s prerazporeditvijo pravic porabe, ki pa je možna zgolj iz investicijskih sredstev. Prerazporeditev bo izvedena z zamikom določenih večjih investicij po posameznih investicijskih projektih," so pojasnili.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.