S 1. junijem bo namesto 11 samo še osem policijskih uprav v Celju, Kopru, Kranju, Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici in Novem mestu. Ob pridružitvi policijskih uprav Krško, Postojna in Slovenj Gradec k policijskim upravam Novo mesto, Koper, Ljubljana in Celje po zagotovilih generalnega direktorja policije Janka Gorška nihče ni izgubil službe, nihče nima slabše plače, nihče ni ostal brez naziva. So pa nekdanji vodilni izgubili dodatek za vodenje enot.
Manj bo zaposlenih v pisarnah in več policistov na terenu, zato bodo po njegovih besedah nižji stroški za administracijo. Poudaril je tudi, da državljani reorganizacije ne bodo občutili, saj se varnost ne bo poslabšala. "Policisti, ki jih vsakodnevno srečujete, bodo še naprej ostali v vašem okolju in vam bodo na voljo in v pomoč tudi v prihodnje, pa tudi njihov odzivni čas se ne bo spremenil," je dejal.
440.000 evrov plusa
Ker so upoštevali osebne okoliščine zaposlenih, bodo privarčevali manj, kot so sprva predvideli, se zaveda Goršek. Z zmanjšanjem zneska za položajni dodatek bodo letno prihranili okoli 10.500 evrov. Za 342.000 evrov letno bodo višji potni stroški, saj se bo 147 uslužbencev na delo vozilo v drugi kraj, zaradi selitev na druge lokacije bodo investicijski stroški v znesku 60.000 evrov in materialni stroški v višini 17.000 evrov.
Zaradi najema dodatnih poslovnih prostorov za Policijsko upravo Celje bodo nastali stroški v letni višini 60.000 evrov, vendar strošek ni v celoti povezan z reorganizacijo, saj bi bilo treba dodatne prostore najeti v vsakem primeru, je povedal Goršek. Obenem pa ne bodo več potrebovali enega lastnega objekta v vrednosti 155.200 evrov, zato ga bodo prodali. Ker ne bodo več potrebovali treh najetih prostorov, bodo odpovedali tri najemne pogodbe v skupni letni vrednosti 80.272 evrov. Zato se bodo stroški obratovanja na letni ravni znižali za 19.230 evrov.
Stroški investicij in investicijskega vzdrževanja informacijsko-telekomunikacijskega sistema zaradi selitev bodo 346.000 evrov. Skupno bodo stroški z reorganizacijo približno 825.000 evrov, prihranki pa približno 1,3 milijona evrov. Tako bodo za približno 440.000 evrov v plusu.
Sindikalist Petrovič: Ni bilo individualnih pogovorov. Kako so lahko upoštevali osebne okoliščine?
Po opozorilih predsednika Sindikata policistov Slovenije Zorana Petroviča ni res, da nihče ne bo imel slabše plače, "pri čemer k temu nismo šteli tistih, ki so imeli in bodo izgubili dodatek za vodenje, ker po novem pač ne bodo vodili. Gre za premestitev na Policijsko upravo Koper, kjer se je izvedla premestitev na drugo delovno mesto, kjer je policist izgubil tako dodatek za vodenje, hkrati pa je bil uvrščen za en plačni razred nižje".
Računajo, da se bodo dogovorili, če ne, bodo zoper aneks v njegovi pogodbi vložili pravno sredstvo. "Do anomalije je prišlo, ker je na novem delovnem mestu možno imenovanje v treh, na prejšnjem pa v dveh nazivih. Pričakujemo, da se bo uredilo skladno z napovedjo vodstva Generalne policijske uprave po odpravi takšnih posamičnih primerov."
Glede Gorškove trditve, da so upoštevali osebni položaj zaposlenih, je Petrovič opozoril, da ni bilo individualnih pogovorov, temveč so zaposleni dobili zgolj aneks v podpis. "Iz Policijske uprave Krško pa smo bili obveščeni, da so zaposlene silili k podpisu aneksov in pogodb tako, da so jim dali jasno vedeti, da bodo lahko premeščeni na drugo delovno mesto in da bo vse to vplivalo na njihovo kariero v policiji." Po njegovi oceni niso krivi na Generalni policijski upravi, temveč je šlo za nestrokovnost in odsotnost socialnega čuta posameznih vodstvenih delavcev na lokalnem in regionalnem nivoju.
V sindikatu so sicer največ pripomb dobili zaradi nekorektnih pogovorov, "saj zaposleni vse do tik pred zdajci niso vedeli, ne kako in ne kam". Predvsem pa meni, da bi lahko pri kadrovskih spremembah posameznik uveljavljal tudi tožbo zaradi diskriminacije. "Ni znano, po kakšnem ključu in kriteriju je delodajalec razporejal zaposlene. Pravično se zdi, da so pošteni kriteriji za zasedbo delovnega mesta, kjer sta dva kandidata, strokovnost, izkušnje, marljivost, ne pa velikost policijske uprave. Zato je povsem legitimno vprašanje, ali je komandir večje policijske uprave tudi več vreden, samo zato ker dela na večji policijski upravi. Vendar pa gre pri posegih za individualne pravice vsakega zaposlenega posebej in sindikat policistov na teh delovnih mestih nima članov, ki želijo sprožiti delovnopravni spor," je dodal Petrovič.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.