Avgustovski Politbarometer je pokazal, da je 20 odstotkom vprašanih LDS najbližja stranka oziroma bi jo volilo, kar je odstotek več kot v raziskavi pred počitnicami junija, na drugem mestu med strankami pa je SDS, ki je v primerjavi z junijem izgubila odstotek in pristala na 13 odstotkih, so ugotovili raziskovalci Centra za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij (CJMMK) pri Fakulteti za družbene vede. Opredeljevanje bo v prihodnje zelo dinamično, delež neopredeljenih, ki zdaj znaša 44 odstotkov (junija 42 odstotkov), pa se bo v predvolilnem času zmanjševal, je na današnji novinarski konferenci napovedal predstojnik centra Niko Toš.
Tretje mesto si med strankami s petimi odstotki podpore delita NSi (junija, ki je bil čas volitev v Evropski parlament, kar deset odstotkov) in ZLSD (junija šest odstotkov), na četrtem mestu je s štirimi odstotki SLS (junija trije odstotki), s tremi odstotki sledita SNS (junija prav toliko) in SMS (junija en odstotek), na zadnjem mestu pa je DeSUS z dvema odstotkoma podpore (enako kot junija). Vse stranke imajo velike rezerve in lahko pričakujejo povečano podporo, saj je zdaj kar 44 odstotkov vprašanih še neopredeljenih, je opozoril Toš.
Večini se interpelacija zdi nesmiselna
Med aktualnimi zadevami so med drugim povprašali, ali je interpelacija zoper vlado tik pred volitvami smiselna ali ne. Kar 64 odstotkom anketiranih se interpelacija ni zdela smiselna. 18 odstotkov vprašanih je menilo nasprotno, prav toliko pa je bilo tudi neopredeljenih. "Ta investicija ni rodila želenega dobička," je ocenil Toš.
Podpora vladi narasla, a se vedno pod 50 odstotki
Vlado Antona Ropa podobno kot v raziskavi pred počitnicami podpira 48 odstotkov vprašanih (junija 47 odstotkov), ne podpira pa je 41 odstotkov (junija 43 odstotkov). Neopredeljenih je deset odstotkov vprašanih (junija 11 odstotkov).
Kdo bi bil boljši mandatar?
Tokrat so četrtič izmerili mandatarske kompetence predsednika vlade Antona Ropa in vodje opozicije, predsednika SDS Janeza Janše. Meritev je potekala na štirih problemskih presekih, pri vseh pa je Rop dobil več odstotkov podpore. Pri zmanjševanju brezposelnosti je dobil 44 odstotkov, Janša pa 33, pri razvoju gospodarstva Rop 49 odstotkov, Janša pa 27, pri uspešnem nastopanju v EU Rop 50 odstotkov, Janša pa 24 in pri zagotavljanju zdravstvene in socialne varnosti Rop 41 in Janša 32 odstotkov.
O izbrisanih
Med aktualna vprašanja so raziskovalci vključili tudi vprašanje izbrisanih: 42 odstotkov vprašanih meni, da je prav, da država uredi položaj izbrisanih, kot to določa odločba ustavnega sodišča, 29 odstotkov jih meni, da to ni prav, prav toliko pa jih je bilo pri tem vprašanju neopredeljenih.
Najvišje ocene Drnovšku, Ropu in Horvat, najmanj strankam in sodiščem
Vprašani so med državnimi organi najbolje ocenili predsednika republike Janeza Drnovška, sledita predsednik vlade Anton Rop in predsednik državnega zbora Feri Horvat, ki je po Toševem mnenju deležen solidne izhodiščne ocene, na tretjem mestu je opozicija, na četrtem vlada, na petem državni zbor in na šestem ustavno sodišče.
Velika večina ministrov in ministrstev ter vsa ministrstva skupaj so tokrat ocenjeni nekoliko višje kot junija. Na prvih treh mestih so služba vlade za evropske zadeve, ministrstvi za obrambo in za kulturo, na zadnjih treh pa služba vlade za strukturno politiko in regionalni razvoj ter ministrstvi za pravosodje in za notranje zadeve. Med institucijami vprašani najbolj zaupajo evru in tolarju, na repu zaupanja pa so politične stranke in sodišča.
Z demokracijo več kot pol nezadovoljnih
Tokrat so raziskovalci zabeležili nekoliko večje zadovoljstvo z demokracijo (39 odstotkov, medtem ko je bilo junija z njo zadovoljnih 35 odstotkov vprašanih). Nezadovoljnih z demokracijo je pet odstotkov vprašanih manj kot junija, in sicer 53 odstotkov. Neopredeljenih je osem odstotkov vprašanih (junija šest odstotkov).
Z materialnimi razmerami je tako kot junija zadovoljnih 55 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa podobno kot junija 44 odstotkov (junija 43 odstotkov). Neopredeljenih je bilo tako kot junija dva odstotka vprašanih.
Raziskavo, ki jo center na osnovi pogodbe med uradom vlade za informiranje in ministrstvom za šolstvo, znanost in šport izvaja od decembra 1994, so tokrat izvedli 30. in 31. avgusta ter 1. septembra, odgovarjalo pa je 928 anketirancev.
Janša bolj skeptičen do rezultatov kot Rop
"Ljudje, ki vodijo ta laboratorij za proizvajanje javnomenjskih rezultatovvodijo odkrito predvolilno kampanju DeSUS-a," pravi vodja SDS Janez Janša. "Nastopajo na njihovih predvolilnih zborovanjih in sodelujejo v političnem zaledju liberalne demokracije in združene liste. Zaradi tega teh podatkov ni možno jemati za verodostojne."
Prvak LDS, Anton Rop, je manj skeptičen. "Tovrstne ankete so kot parfum." pravi. "Parfum je dobro vohati, ni pa dobro, če ga spijemo. Tako, da to jemljemo z rezervo, je pa dobro izhodišče, vendar daleč od tega, da bi nas to uspavalo."