Slovenija

Politbarometer: Rahel padec podpore vladi

Ljubljana, 25. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Aprilski Barometer kaže, da ima vlada Janeza Janše visoko podporo. Glede strank je še vedno več kot tretjina neopredeljenih.

Tokrat je vlado podprlo 58 odstotkov anketirancev (marca 61, februarja 59), ne podpira pa je 29 odstotkov vprašanih (marca 25, februarja 29). Primerljiva s prejšnjimi meseci ostajajo tudi strankarska opredeljevanja.

Največjo vladno stranko, SDS, je v aprilskem Politbarometru znova podprlo največ, 32 odstotkov vprašanih (marca 30), na drugem mestu pa je največja opozicijska stranka LDS s 13 odstotki podpore (marca 15).

Podpora vladi je rahlo upadla, vendar ostaja visoka (Grafika: POP TV)
Podpora vladi je rahlo upadla, vendar ostaja visoka (Grafika: POP TV) FOTO: POP TV

Med strankami se za SDS in LDS uvrščajo SD s šestimi odstotki (marca sedem), SNS s petimi odstotki (enak delež kot marca), NSi s tremi odstotki (marca prav toliko), SLS z dvema odstotkoma, kar je enako kot marca, in DeSUS z enim odstotkom (marca dva). Neopredeljenih je 36 odstotkov (marca 33).

Ocene državnih organov, ministrstev in institucij

Med državnimi organi je najbolje ocenjeno delo predsednika republike Janeza Drnovška, sledijo pa predsednik vlade Janez Janša, predsednik DZ France Cukjati, vlada, državni zbor, opozicija in ustavno sodišče.

Med ministrstvi je najbolje ocenjeno delo ministrstev za obrambo, za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter za javno upravo, na dnu lestvice pa so ministrstva za kmetijstvo, za delo in za finance.

Največji delež volilcev ostaja neopredeljen pri podpori strank (Grafika: POP TV)
Največji delež volilcev ostaja neopredeljen pri podpori strank (Grafika: POP TV) FOTO: POP TV

Sodeč po aprilskem Politbarometru anketiranci med institucijami najbolj zaupajo evropski valuti evru, visoko pa se uvršča tudi predsednik republike. Vprašani so bili najmanj zaupljivi do sodišč in političnih strank. Porast zaupanja pa je v primerjavi z marcem in februarjem opazen pri Cerkvi, je opozoril Kurdija.


Manj kot polovica zadovoljna z demokracijo

Aprilska raziskava slovenskega javnega mnenja, ki jo je Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri FDV objavil danes, je med drugim še pokazala, da je z demokracijo v Sloveniji zadovoljnih manj kot polovica vprašanih in sicer 46 odstotkov (marca 50), z materialnimi razmerami, v katerih živijo, pa je zadovoljnih 60 odstotkov vprašanih (marca 58). Sodeč po aprilskem Politbarometru Slovenci najbolj zaupajo evropski valuti evru, visoko se uvršča tudi predsednik republike, vprašani pa so bili najmanj zaupljivi do sodišč in političnih strank.

Slaba podpora zakonu o RTVS

Anketirani so na prva tri mesta trenutno najbolj perečih problemov v politiki postavili brezposelnost, gospodarske probleme in probleme s Hrvaško.

Med aktualnimi vprašanji so med drugim povpraševali o predlogu novega zakona o RTVS. 49 odstotkov vprašanih je o tem slišalo, 45 odstotkov pa ne. Med tistimi, ki so o tem že slišali, jih 46 odstotkov zakona ne podpira, 23 odstotkov pa ga podpira; 35 odstotkov jih meni, da bo zakon povečal vpliv politike na javno televizijo, 17 odstotkov jih meni, da bo ta vpliv zmanjšal, 18 odstotkov pa, da bo ta vpliv ohranil v enaki meri.

Strah pred kaznimi v prometu plahni

Potem ko je s 1. januarjem letos v uporabi novi zakon o varnosti cestnega prometa, 50 odstotkov vprašanih meni, da vozniki zdaj vozijo bolj v skladu s predpisi (januarja jih je tako menilo 58 odstotkov). 37 odstotkov pa jih meni, da vozniki zdaj vozijo enako kot prej (januarja jih je tako menilo 29 odstotkov). Šest odstotkov jih meni, da vozniki vozijo manj skladno s predpisi (januarja so tako menili štirje odstotki).

Raziskavo, ki jo izvaja Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri FDV, so tokrat izvedli 18., 19. in 20. aprila, odgovarjalo pa je 862 anketirancev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10