Slovenija

Politična izbira lokacije?

Šmartno pri Litiji, 23. 11. 2005 16.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Šmartnem pri Litiji se zavzemajo za revizijo postopka o odlagališču jedrskih odpadkov.

Četudi mnogi strokovnjaki trdijo, da so jedrski odpadki neškodljivi, se jih vsi otepajo
Četudi mnogi strokovnjaki trdijo, da so jedrski odpadki neškodljivi, se jih vsi otepajo FOTO: POP TV

V občini Šmartno pri Litiji menijo, da je zavrnitev Rakovnika v Šmartnem kot morebitne lokacije odlagališča nizko in srednje radioaktivnih odpadkov (NSRAO) nestrokovna in politična odločitev. Prepričani so tako v nepravilnost uporabljene metodologije kot tudi okoljske presoje, po kateri naj bi Rakovnik stal na vodovarstvenem območju, kar naj ne bi držalo. Zato bo vodstvo občine zahtevalo revizijo postopka.

Občina bo zahtevek za revizijo postopka vložila pri državni revizijski komisiji, poleg tega pa bodo vložili zahtevo po mednarodni reviziji in preučili možnosti sprožitve upravnega spora zoper odločitev vlade. Prijavo bodo vložili tudi pri protikorupcijski komisiji, in sicer zaradi suma nesmotrne porabe več kot 100 milijonov tolarjev proračunskih sredstev ter možnosti vnaprej določene lokacije.

Predlagana lokacija hrambe radioaktivnih odpadkov je zraven odlagališča odpadkov usnjarske industrije, ki bi ga lahko s finančnim nadomestilom države, letno gre za 560 milijonov tolarjev, končno uredili.

V Šmartnem pri Litiji bodo preučili tudi možnost vložitve tožbe za sanacijo industrijskega odlagališča Rakovnik in zahtevali odškodnino, saj sta po njihovem mnenju za sanacijo Rakovnika odgovorni tako Industrija usnja Vrhnika kot ministrstvo za okolje in prostor. O kršenju načel Aarhuške konvencije pa bodo obvestili varuha človekovih pravic in predsednika države. Rakovnik bodo ponovno prijavili v postopek za izbiro lokacije odlagališča ter z rezultati predprimerjalne študije seznanili občane.

Zapletalo se je že prej

V igri za odlagališče so ostale občina Krško, Sevnica in Brežice
V igri za odlagališče so ostale občina Krško, Sevnica in Brežice FOTO: POP TV
Po besedah župana Milana Izlakarja je bilo 52 odstokov občanov naklonjenih odlagališču, kar je mnogo več kot v drugih potencialnih občinah.

V začetku leta je bila ustanovljena Civilna iniciativa, ki je na vse načine skušala izsiliti preklic kandidature, tudi z 200 podpisi občanov. Proti županu so aprila celo podali kazensko ovadbo. Sledila so pogajanja o lokaciji - ta naj bi bila za površinsko odlaganje naenkrat premajhna - kljub temu Agencija za radioaktivne odpadke v svoje analize vključi širše območje od ponujenega - vendar v smeri, kjer naj bi bilo vodovarstveno območje. A lokacija, trdijo na občini, leži v bližini vodovarstvenega območja, ki bi se mu lahko enostavno izognili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10