Slovenija

Politika storila korak naprej

Ljubljana, 11. 01. 2008 15.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predlog SD bi po mnenju premierja lahko postal izhodišče za reševanje vprašanja žrtev vojnega nasilja.

Narejena sta bila koraka naprej z obeh strani. Premier Janez Janša

Zakoni o žrtvah vojnega nasilja so dolgo časa razdvajali Slovence. Kot kaže, pa je politikom vendarle uspelo narediti korak naprej. Predsedniki parlamentarnih strank so se o tem pogovarjali na sestanku pri premierju Janezu Janši. Ta je kot izhodišče predlagal novelo zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki ga je pripravila SD.

Predlog SD osebam, ki so bile prisilno mobilizirane, dodatno priznava pravico do življenjske mesečne rente.

Kot je za 24ur.com povedal predsednik poslanske skupine omenjene stranke Miran Potrč, ta kot žrtve opredeljuje tiste ljudi, nad katerimi je okupator oziroma agresor skupaj s sodelavci izvajal nasilna dejanja in nasilne ukrepe. Izjeme so le otroci, ki so jim pobili starše, in tisti, ki so jim porušili dom in so bili zaradi tega prisiljeni v beg. V tem primeru ni nujno, da je to storil agresor, pravi Potrč in dodaja: "Pravice (kot žrtve vojnega nasilja) ne morejo pridobiti tisti, ki so prostovoljno sodelovali z okupatorjem." To pa so pripadniki domobranskih, belogardističnih in drugih enot.

Je Janša pristal na predlog SD, ker se je stranka izkazala za trdega pogajalca?
Je Janša pristal na predlog SD, ker se je stranka izkazala za trdega pogajalca? FOTO: Dare Čekeliš

Prav v tem je, kot pravi Potrč, njihov zakon diametralno nasproten koalicijskemu predlogu. "Pri praktičnih predlogih ni bistvenih vsebinskih razlik," pa je dejal Janša in dodal, da je SD tako kot koalicija za osnovo vzel obrazložitev ustavnega sodišča. Razlike naj bi bile le pri nekaterih formulacijah, ki so po mnenju premierja "za državo v 21. stoletju s parlamentarnim in demokratičnim sistemom najbrž nekoliko kontradiktorne". Kljub temu pa pravi, da je "glede na zgodovino teh pogajanj in dogovarjanj treba biti korekten s tega vidika, da se prizna tudi SD, da so naredili korak naprej".

Čez teden dni znova za skupno mizo

Na sestanku pri premierju so se dogovorili, da imajo stranke teden dni časa, da se odločijo, ali bodo dali svoje amandmaje in predloge. Če se bo pokazalo, da je večina takšnemu reševanju naklonjena, se bodo predsedniki strank še enkrat sestali in skušali oblikovati besedilo, ki bi ga vse ali večina parlamentarnih strank skupaj vložile v proceduro, je poudaril Janša.

Mi na to, da bi izenačevali sodelujoče vojske, nismo mogli pristati. Borut Pahor, predsednik SD

Potrč je ob tem povedal, da bo SD zakon podprl, če ta ne bo preveč spremenjen. Pričakovati pa je, da bo pot do kompromisa še dolga. Predsednik NSi Andrej Bajuk je namreč po sestanku predlog komentiral z besedami: "V takšni verziji, kot je danes, ni sprejemljiv." Kljub temu je s posvetom zadovoljen, saj je med predsedniki parlamentarnih strank zaznal soglasje, "da tega vprašanja ne smemo preložiti na naslednje generacije".

Tudi v DeSUS menijo, da je treba vprašanja, ki obremenjujejo slovenski narod, rešiti vsaj do konca mandata. Predsednik stranke Karl Erjavec je dejal, da bi zato pristali na kateri koli predlog, če bi le imel dovolj široko podporo. Tako bi se v stranki strinjali tako s koalicijskim predlogom, ki ne bi omogočal, da bi sodelavec okupatorja dobil status žrtve vojnega nasilja, kot s predlogom SD.

Po mnenju predsednice LDS Katarine Kresal imajo parlamentarne stranke pogoje, da vendarle rešijo vprašanje vojnih zakonov, glede na današnji pogovor pa ocenjuje, da soglasje lahko dosegli zelo hitro. Podobno meni predsednik Zaresa Gregor Golobič, oba s Kresalovo pa se strinjata tudi, da bi bil bi bil koalicijski predlog zakona o žrtvah vojnega nasilja morda celo boljša osnova. LDS in Zares sta si enotna tudi v prepričanju, da sodelavci okupatorja ne morejo biti žrtev vojnega nasilja.

Svoje pomisleke pa imajo v SNS. Po besedah predsednika Zmaga Jelinčiča ne pristajajo na to, da bi se kot žrtve vojnega nasilja obravnavalo mobilizirance v nemško vojsko. Predlog SD bi bilo zato treba še malo dodelati, pravi.

Bomo dobili grob neznanega junaka?

Soglasja glede označevanja vojnih grobišč še vedno ni
Soglasja glede označevanja vojnih grobišč še vedno ni FOTO: Jani Dolinšek

Glede zakona o vojnih grobiščih je predsednik vlade povedal, da "na mizi ni popolnoma soglasne rešitve". Po njegovem mnenju bi lahko našli kompromis z različnimi pristopi glede napisov na grobiščih in z nekim zaključkom, ki bi se izrazil s postavitvijo skupnega spomenika neznanemu junaku. Ta bi bil po njegovem posvečen vsem tistim, ki so skozi zgodovinski obstoj slovenskega naroda umrli za domovino. "Na ta način bi rešili tudi veliko protokolarno zagato, ko praktično ni mogoče izvesti nobenega državniškega obiska v skladu z mednarodnimi protokolarnimi pravili," je dejal in dodal, da ta pravila vsebujejo tudi polaganje vencev na podobne spomenike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10