Zavrelo je po porazu vlade na referendumu minulo nedeljo, ko so volivci prepričljivo zavrnili vladno novelo zakona o vodah. DZ je pri ponovnem odločanju, ki ga je zahteval DS, tudi z nasprotovanjem koalicije zavrnil kritizirano novelo zakona o nalezljivih boleznih. Na predlog koalicije je DZ odložil tudi odločanje o zakonu o Nacionalnem demografskem skladu, ki mu grozi referendum.
Predsednica SD Tanja Fajon je pred nekaj dnevi tako napovedala, da bodo ponovno vložili konstruktivno nezaupnico, če bodo imeli 46 poslanskih podpisov. Opozorila je na ključna glasovanja v minulem tednu ter upe položila v poslance DeSUS, ki imajo odločilne glasove. A se ni izteklo v tej smeri.
"V nedeljo zvečer sem ocenila, da je čas za premislek opozicije o novi konstruktivni nezaupnici. Ne zato, da pridemo do nove vlade, ampak zato, da pridemo čimprej do predčasnih volitev. Žal pa se je do konca tedna pokazalo, da opozicija kljub velikim političnim pretresom še vedno nima 46 glasov. In da jih v tej sestavi parlamenta tudi ne bo imela, ker so v njem prevladale osebne koristi nad splošnim dobrim. Poslanci Desus bodo očitno še naprej podpirali vlado in s tem prevzeli v celoti tudi odgovornost za njeno dosedanje in prihodnje ravnanje. Čas za spremembe še torej ni dozorel. Ampak pride. Če ne prej, na volitvah," je Fajonova ocenila v današnji izjavi za javnost.
Fajonova: 'Spremembe prihajajo'
"Janez Janša je ta teden doživljal poraz za porazom. Poraz za porazom, ki bi moral biti kronan v četrtek z verjetno zavrnitvijo dveh vladnih zakonov, ki sta doživela ostro nasprotovanje stroke, civilne družbe, sindikatov in ljudi, " je danes zapisala predsednica SD Tanja Fajon.
"Zato ne preseneča, da je v četrtek Janša naredil potezo in se odločil, da se izogne absolutnemu porazu v parlamentu. Izognil se je priznanju, da njegova vlada nima večine za sprejemanje odločitev in da je nesposobna upravljati državo v še vedno zaostrenih razmerah," ocenjujejo v SD.
Pri tem so poudarili še, da je ob tem sprejel še odločitev, da se vlada umika iz aktivnega upravljanja epidemije: "Potem, ko je vlada leto in pol delala napake po tekočem traku – od nabave zaščitne opreme, protiustavnega zapiranja ljudi, kaznovanja in popolne zmede pri sprejemanju ukrepov, ko je popolnoma zatajila s pripravami na drugi val in z (ne)strategijo cepljenja, nam sedaj sporoča, da je vlada naredila, kar je lahko. Konflikt je preselila med ljudi: v prepir med cepljenimi in necepljenimi. V pridiganje o odgovornosti, ko je celotna bilanca te vlade ena sama neodgovornost. Krivi so vsi drugi. Le vlada ne. Krivi so vsi drugi. Le Janša ne."
Medtem veliko podjetij, gostincev in obrtnikov vrača pomoč, ki so je bili deležni. To se dogaja zaradi na pamet postavljenih administrativnih meril, ki nimajo nič skupnega ne s prizadetostjo gospodarstva in ne s stiskami podjetnikov ter njihovih zaposlenih, je še opozorila.
V zreli demokraciji bi takšna vlada že zdavnaj odstopila, je dodala: "Ampak ta vlada sama od sebe ne bo odšla. Ima jasno agendo: spreminjanje značaja slovenske družbe s podrejanjem institucij, gospodarske moči in medijev. Na to agendo stavijo vse. Zato bodo vztrajali na oblasti za vsako ceno."
Opozicija obupala nad podporo DeSUS
Najpomembnejše je bilo petkovo imenovanje Marka Borisa Andrijaniča za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Podprlo ga je 45 poslancev – poleg koalicijskih tudi poslanci SNS, narodnih manjšin in dva poslanca DeSUS. 44 poslancev iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP ter poslanec poslanske skupine DeSUS Robert Polnar so glasovali proti.
V večjem delu opozicije so včeraj opozorili na šibkost vladne koalicije v DZ. Koordinator Levice Luka Mesec je dejal, da izvolitev ministra vidi kot poskus ustvarjanja videza trdnosti koalicije.
Največ kritik pa je del opozicije usmeril v odločitve poslancev DeSUS. Po oceni predsednice SD Tanje Fajon se je pokazalo, da bo DeSUS še naprej podpiral vlado. Da se je pokazal kot del koalicije, menijo tudi v LMŠ in SAB.
"Pokazalo se je tisto, kar sam govorim ves čas, da na DeSUS pri morebitni konstruktivni nezaupnici ne gre računati, posledično pa ne na 46 glasov za mandatarja. Kdor je do sedaj živel v tej iluziji, se mu je razblinila," je danes zapisal prvak LMŠ Marjan Šarec.
"Včeraj je bilo glasovanje o kandidatu v DZ. Rezultat je bil 45 ZA in 44 PROTI. Odločilni glas je prispeval Franc Jurša iz stranke DeSUS, podprl pa ga je tudi Branko Simonovič iz iste stranke. Franc Jurša je ob tem tudi povedal, da doživlja strašne pritiske z obeh strani, a ker da so pritiski iz opozicije nevzdržni, bo zanalašč glasoval za ministra. S tem je jasno pokazal, da so poslanci DeSUS na strani koalicije. Ko vlada izvaja pritiske na STA, tožilce, medije in vse drugo, ga ne moti. Ko ga pa nekdo samo javno pozove, naj se izjasni, ali to podpira ali ne, je to zanj pritisk. "
Je pa tudi vprašanje, če je vredno vlagati napore in prepričevati nekoga, ki bi rad samo svoj mir in čim manj trenutkov odločitve, da bi v miru prekrmaril do konca mandata, je še zapisal Šarec in dodal, da mu bo LMŠ odslej dal mir.
Koalicijski partnerji menijo, da lahko gredo mirneje na oddih
Po ocenah koalicijskih partnerjev je imenovanje ministra pokazalo, da ima vlada v DZ dovolj glasov za nadaljnje delo in gredo lahko mirneje na oddih. Spomnili so tudi na sprejetje nekaj drugih vladnih ali koalicijskih predlogov v zadnjem tednu. Pomembna je bila potrditev novele zakona glede financiranja zasebnih šol. Nazadnje, na petkovi izredni seji, so poslanci prepričljivo potrdili tudi novelo zakona o pravilih cestnega prometa ter novelo zakona o orožju. Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je v izjavi po seji DZ spomnil, da je glasovanje v demokraciji pač glavni pokazatelj tega, kaj se lahko stori in kaj ne.
KOMENTARJI (1865)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.