Krompirjeve počitnice so že v polnem teku, za številne pa se približuje še podaljšan konec tedna, zato se bodo v prihajajočih dneh mnogi odpravili na krajši oddih. Policisti tako vsem svetujejo, da svoja stanovanja in hiše ustrezno zavarujejo in vzpostavijo občutek, da je v hiši ali stanovanju vedno nekdo prisoten, saj tatovi ne gredo na oddih. ’’Hiša naj ne daje videza, da je dlje časa prazna, oken se ne zastira, ne pušča se obvestil na telefonski tajnici ali objavlja o daljši odsotnosti od doma preko družbenih omrežij, poštni nabiralnik pa je potrebno redno prazniti ali pa preusmeriti pošto,’’ svetujejo na policiji.
Pri preprečevanju vlomov pomagajo tudi različne kombinacije tehničnega in mehanskega varovanja. ’’Priporočljiva so časovna stikala za samodejno prižiganje luči; magnetna stikala, ki oddajo zvok visoke frekvence; zagozde z alarmom; tehnična vrata; če so vgrajena elektronska varovala, je treba poskrbeti tudi za njihovo neprekinjeno napajanje ipd.,’’ pojasnjujejo policisti, ki dodajajo, da so v veliko pomoč lahko tudi sosedi. Kljub vsemu pa svetujejo, da vrednejše predmete shranite v primerne sefe ali blagajne, saj vrednejši predmeti na vidnem mestu privlačijo tatove. Prav tako se z vrednimi stvarmi ne hvalite pred drugimi ali na družbenih omrežjih.
Storilci najpogosteje vlamljajo skozi okna in vrata, največkrat balkonska. Najlažje vstopijo tam, kjer so okna ali vrata odprta, četudi zgolj na zračenje. ’’Zato okna v vseh nadstropjih in v vseh objektih med svojo odsotnostjo dosledno zapirajte, vrata pa zaklepajte,’’ opozarjajo policisti in dodajajo, da so storilcem najlažje dosegljivi nezavarovani predmeti na dvorišču, npr. kolesa, vozila, orodje. Zato jih ne puščajte na vidnem mestu, ampka jih pospravite oziroma ustrezno zavarujte.
Osnovno pravilo torej je, da zaprete vsa okna in zaklenete vsa vrata, tudi na pomožnih objektih. Če pa bi ob vrnitvi domov opazili, da so vam vlomili, takoj obvestite policijo na številko 113. ’’Ne vstopajte v objekt, saj se lahko v notranjosti še vedno nahaja storilec, prav tako pa lahko z vstopom uničite sledi, ki so pomembne za preiskovanje kaznivega dejanja,’’ opozarjajo policisti.
Tatovi tudi na parkiriščih in grobovih
Bliža pa se tudi 1. november, ko bodo najbolj obiskana tudi parkirišča ob pokopališčih. Da bi se izognili poškodovanju vozila pri vlomu, policisti svetujejo, da ne shranjujete vrednejših predmetov kot so torbice, mobilni telefoni, denarnice ipd. v vozilih. ’’Ne na vidnem in tudi ne na nevidnem mestu, npr. v prtljažniku, pod sedeži, v prostorih za shranjevanje dokumentov ali predmetov. Storilec bo že ob najmanjši verjetnosti, da lahko pridobi korist, do takega predmeta zelo verjetno prišel s silo, v dejanju pa bo oškodovancu povzročil dvojno škodo – škodo na vozilu in predmetu, ki si ga bo prilastil. Prav tako bodite pozorni pri urejanju grobov. Veliko predrznih tatov takrat izkoristi nepazljivost oškodovancev, ki v tem času odložijo torbice in nahrbtnike, in jim jih odtujijo,’’ še svarijo policisti.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.