Slovenija

Polovični obeti za skupno sejo

Ljubljana/Zagreb, 11. 05. 2007 12.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skupna seja slovenske in hrvaške vlade je smiselna le, če bo možno nekatere stvari premakniti naprej, pravi Janša.

Pred začetkom srečanja voditeljev držav in vlad Procesa sodelovanja v jugovzhodni Evropi (SEECP) se je slovenski premier janša srečal tudi s hrvaškim kolegom Sanaderjem
Pred začetkom srečanja voditeljev držav in vlad Procesa sodelovanja v jugovzhodni Evropi (SEECP) se je slovenski premier janša srečal tudi s hrvaškim kolegom Sanaderjem FOTO: Kanal A

Obeti za skupno sejo slovenske in hrvaške vlade so polovični, je v Zagrebu pred začetkom srečanja voditeljev držav in vlad Procesa sodelovanja v jugovzhodni Evropi (SEECP) izjavil slovenski premier Janez Janša. "Možnost obstaja, čeprav je seja smiselna le, če je možno premakniti nekatere stvari naprej," je dejal premier in dodal, da bo "v kratkem jasno, ali bo možno organizirati takšno sejo pred volitvami na Hrvaškem".

Janša je potrdil, da se je v četrtek zvečer na večerji za udeležence SEECP neformalno pogovarjal s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem. "Glede na to, da gre za multilateralni dogodek, kjer je veliko obveznosti, ni prišlo do kakšnih zelo konkretnih pogovorov," je dodal.

Slovenski premier je poudaril, da je tokrat v Zagrebu predvsem zaradi tega, ker je ena izmed prioritet predsedovanja Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008 evropska perspektiva tistih držav v regiji, ki še niso članice EU. Večina pogovorov, tudi z makedonskim predsednikom Brankom Crvenkovskim, je bila namenjenih prav temu, je dejal Janša. "Gre za oceno, kateri so tisti konkretni koraki, ki jih lahko naredimo v naslednjem letu, še posebej glede zapletenih razmer v nekaterih državah, in glede na odprta vprašanja, ki so na sploh v EU," je povedal slovenski premier.

Predsednik slovenske vlade se je odzval tudi na nedavno izvolitev vodje Srbske radikalne stranke (SRS) Tomislava Nikolića za predsednika srbskega parlamenta. Kot je dejal, zadnjih Nikoličevih protievropskih izjav ne bi smeli jemati v celoti resno. "Če bi jih jemali resno, bi stvar bila zelo zaskrbljujoča, vendar ni takšna, čeprav razmer ne bi smeli podcenjevati," je še dejal Janša.

"Dejstvo je, da Srbija ni opravila razprave o svoji preteklosti in dokler ne bo te razprave, dokler ne bo polnega sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, toliko časa ne bo možno pričakovati, da se bo Srbija obrnila v prihodnost. Ta prihodnost je tudi EU, ki je zainteresirana za evropsko perspektivo Srbije, vendar drugi ne moremo opraviti tistega, kar morajo storiti Srbi sami. Iz tega vidika je potrebno čimprej razčistiti, ali za večino srbskega prebivalstva evropska perspektiva predstavlja neko pozitivno prihodnost ali bo treba še nekaj časa počakati,'' je zaključil Janša, ki se je udeležil srečanja SEECP kot predstavnik države donatorke.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113189
11. 05. 2007 13.40
Z državo, ki posega po našem ozemlju skupne seje, kaj takega..
Uporabnik113189
11. 05. 2007 13.36
Odnos s hrvaško bi morali najprej urediti na najbolj osnovnih stvareh..Ko bo dovolj medsebojnega spoštovanja in urejeni osnovni medsebojni odnosi, bi mogoče lahko prišlo do srečanja zunanjih ministrov..Kje je šele srečanje premiera, predsednikov, kakšne skupne skupne seje, a je sploh še kdo normaln?
User2757
11. 05. 2007 13.02
Polovočno? A to tako, da slovenska stran bi prišla, hrvaška pa ne? :D