Slovenija

Položaj svobodnih novinarjev vse slabši

Ljubljana, 01. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Samostojni novinarji nimajo enakih pogojev za delo kot redno zaposleni, niti nimajo enakih pogajalskih izhodišč.

Svobodni novinarji več tvegajo in so slabše plačani.
Svobodni novinarji več tvegajo in so slabše plačani. FOTO: Dare Čekeliš

Večina samostojnih in svobodnih novinarjev si svojega statusa ni izbrala sama, ampak so jih v to prisilile okoliščine. V glavnem opravljajo enako delo kot redno zaposleni novinarji, vendar pod slabšimi pogoji in tudi za manjše plačilo. "Ob tem pa se dogaja tudi, da postanejo žrtve samocenzure, saj so slabo zaščiteni in s tem bolj ranljivi," je na mednarodni konferenci z naslovom Svobodni novinarji - poti iz sive cone, ki se je danes začela v Ljubljani, povedala Sandra Bašič Hrvatin z ljubljanske Fakultete za družbene vede.

Grožnja medijem je resna

Pritiski na medije so danes močnejši in subtilnejši kot nekoč, vse skupaj pa je povezano tudi s pritiskom oz. zahtevami kapitala, ki ga zanima predvsem dobiček. Po besedah Bašič Hrvatinove pa je grožnj medijem resna. "Naloga vsakega državljana pa je podpora novinarjev, če ti seveda služijo javnosti in ne interesom kapitala," je dodala.

"Delo svobodnih novinarjev znotraj novinarstva je vse pomembnejše, saj v 19 evropskih državah svobodnjaki predstavljajo že skoraj tretjino vseh novinarjev ," je povedal Roberto Pedersini, ki je predstavil raziskavo o svobodnih novinarjih v evropski medijski industriji. Med okrog 330.000 novinarji je namreč kar 103.000 svobodnih.

Svobodni novinarji so slabše zaščiteni

Raziskava je tudi pokazala, da svobodni in samostojni novinarji nimajo enakih pogojev za delo kot redno zaposleni, niti nimajo enake moči in pogajalskih izhodišč. "Plače svobodnjakov so običajno nižje kot pri zaposlenih, včasih celo nižje od povprečnih plač v državi," je pojasnil Pedersini.

Poleg tega so precej slabše zaščiteni od redno zaposlenih novinarjev in na ta način tudi več tvegajo. Kot je dodal, je izboljšanje pogojev za svobodnjake pomembno za vse zaposlene in celotno novinarstvo, saj bo "le tako mogoče vzpostaviti stabilnost, ki bo koristila tako delovnim pogojem kot kakovosti in učinkovitosti medijev".

Udeleženci konference, ki jo v okviru Mreže za profesionalizacijo medijev v jugovzhodni Evropi (SEENPM) pripravlja Mirovni inštitut, so se seznanili tudi s pristopom novinarskih organizacij pri organiziranju samostojnih in svobodnih novinarjev v nekaterih evropskih državah.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1