
Reprezentativne sindikalne centrale so na predsednika vlade Janeza Janšo naslovile prošnjo za sestanek, na katerem bi mu predstavile trenutno stanje na področju socialnega dialoga. Sindikati so prepričani, da lahko le premier pripomore k izboljšanju socialnega dialoga, ki ne poteka tako, kot bi moral, so sporočili iz KNSS Neodvisnost, ki je premieru pisala v imenu vseh sindikalnih central.
Za ta korak so se odločili, ker je socialni dialog v državi trenutno slab. "Tako ne gre več naprej," je dejal predsednik Neodvisnosti Drago Lombar. Kot je poudaril, sindikati od premiera pričakujejo, da bo jasno povedal, ali podpira politiko svojega ministra za delo ali ne.
Sestanek pričakujejo še pred 15. novembrom. Med 16. in 18. novembrom bo namreč Ljubljana gostila vrh evropskih socialnih svetov, prek katerih želijo sindikati razjasniti vprašanja, povezana s socialnim partnerstvom. Če se razmere ne bodo spremenile, bodo sindikati o stanju socialnega dialoga v Sloveniji seznanili Evropo.
Ena od točk, kjer se po mnenju sindikatov kaže nezadovoljivo stanje socialnega dialoga, je usklajevanje predloga zakona o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom. Predstavniki sindikatov, delodajalcev in ministrstva za delo so se danes sestali na vnovičnem usklajevanju, vendar strokovna skupina ni dosegla napredka, je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
Ministrstvo za delo je predlagalo, da bi se dolgotrajne boleznine usklajevala z rastjo plač, a predlog ni naletel na popolno podporo. Sindikati so namreč predlagali, da bi se usklajevanje transferjev, povezanih z bolniško odsotnostjo, izločilo iz zakona. Predlog sindikatov ni bil sprejet.

Kot so sporočili z ministrstva, predlog sindikatov ni bil sprejemljiv za ministrstvo, ker bi s predlagano rešitvijo ponovno šli v sistem razdrobljenega, neenotnega usklajevanja. Prav tako so predstavniki delodajalcev menili, da je predlagani zakon dober in da ga ni treba spreminjati, ker uvaja večjo preglednost in enostavnost, zagotavlja realno ohranjanje vrednosti posameznega transferja in je v skladu s sprejeto plačno politiko v zasebnem in javnem sektorju.
So se pa predstavniki vseh treh strani strinjali, tako ministrstvo za delo, da je poenotenje načina usklajevanja nujno tudi na področju boleznin, ker sedanji sistem dopušča nelogičnosti. V nekaterih primerih namreč lahko boleznine dosežejo ali celo presežejo višino plače, ki bi jo zaposleni sicer prejemal, če bi v času dolgotrajne bolezni bil na delovnem mestu. Zakon, ki ga je že obravnavalo matično delovno telo DZ, v četrtek pa ga bo tudi DZ, tako ostaja neusklajen.
Predlog zakona vključuje nekaj več kot 30 različnih socialnih transferjev, ki naj bi se po novem usklajevali enkrat letno, januarja, na podlagi pretekle rasti življenjskih stroškov. Takšen način usklajevanja naj bi po mnenju sindikatov bistveno znižal socialne pravice. Resorni minister Janez Drobnič vse očitke zavrača in poudarja, da vlada socialne pravice povečuje.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.