Svetovni dan osveščanja o nasilju nad starejšimi, 15. junij, letos poteka pod geslom Moj svet... Tvoj svet... naš svet - brez nasilja nad starejšimi. Svetovna zdravstvena organizacija v sodelovanju s številnimi drugimi iniciativami ter Mednarodno mrežo za preprečevanje nasilja nad starejšimi opozarja, da je nasilje nad starejšimi prisotno ter da moramo storiti vse, da ga zmanjšamo.
Na Inštitutu za varovanje zdravja zaznavajo, da gre za različne vrste nasilja - od psihičnega nasilja in zanemarjanja do ekonomskega in institucionalnega nasilja. V večini gre za boleče odnose z ljudmi, ki so jim najbližje in jim najbolj zaupajo, kot so partnerji, otroci, negovalno osebje in drugi.
Ob obravnavanju pobud na inštitutu ugotavljajo, da je zaščita žrtev slaba zlasti pri nasilju v družini. Zakonodaja ne daje dovolj poudarka varstvu žrtve, ki si ob nezadostni pomoči države sama pogosto ne zna pomagati, kar vpliva na to, da ostane v okolju, v katerem je soočena z nasiljem. Žrtev stalnega nasilja se pogosto znajde v povsem odvisni situaciji in je nezmožna realnega odziva in umika, poudarjajo na inštitutu.
Starejši trpijo na različne načine
V Mednarodni mreži za preprečevanje nasilja nad starejšimi, ki je dan razglasila, med zlorabljanjem in izkoriščanjem starostnikov navajajo fizično zlorabo, pri čemer omenjajo tudi neupravičeno dajanje zdravil ali nasilno hranjenje, nadalje spolno zlorabo, zapuščanje, zanemarjanje, pri čemer med drugim omenjajo tudi nezdravljene preležanine in slabo osebno higieno, ter materialno izkoriščanje (npr. nepojasnjeno izginotje prihrankov ali dragocene lastnine). V Slovenski filantropiji pa so povedali, da so po podatkih raziskave urada vlade za enake možnosti do starejših najbolj nasilni otroci.
Po predvidevanjih Svetovne zdravstvene organizacije naj bi bila leta 2025 življenjska doba v najbolj razvitih državah sveta več kot 80 let. Število prebivalcev, starejših od 65 let, se bo mesečno povečevalo za milijon. V evropski petnajsterici je bilo leta 1995 15,4 odstotka prebivalstva starejšega od 65 let. Leta 2025 pa naj bi se ta delež povečal na 22 odstotkov.
V Sloveniji je več kot 300.000 oseb, starejših od 65 let, njihov delež pa je presegel 15 odstotkov prebivalstva. Po letu 2010 naj bi bil delež starejših že večji od 16,5 odstotka. V Sloveniji je približno 460.000 upokojencev in približno 460 društev upokojencev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.