Slovenija

Pomagali bi mu, če bi to hotel

Varšava, 15. 09. 2009 16.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

30-letni Slovenec je šel na Poljsko na tekmo, končal pa je v priporu. Na veleposlaništvu bi mu pomagali, a ni izrazil želje za to. Preverili smo, kaj lahko naredite, če se v tujini znajdete za zapahi.

Mirko Strle je šel na tekmo, končal pa v priporu.
Mirko Strle je šel na tekmo, končal pa v priporu. FOTO: Reuters
Ministrstvo za zunanje zadeve in diplomatsko konzularna predstavništva RS (DKP) skladno s svojimi pristojnostmi nudijo državljanom, ki se v tujini znajdejo v stiski, vso potrebno pomoč, če so o težavah državljana obveščeni.

V primerih, ko je DKP obveščen o priporu slovenskega državljana v tujini (za kar je skladno z določili Dunajske konvencije potrebno soglasje priprtega), se vzpostavi stik s priprtim, se ga obišče, če ta to želi, se obvesti svojce, v kolikor je to želja priprtega, in na željo pripornika pomaga pri pridobitvi zagovornika priprtega.

Kot smo poročali, je 30-letni navijač slovenske košarkarske reprezentance Mirko Strle, ki se je na Poljsko odpravil bodrit ekipo, namesto na tekmi končal v priporu. Zaprt je bil kar dva dni.

Strle je opisal neznosne razmere v poljskih zaporih, ob tem pa poudaril, da mu niso dovolili obvestiti prijateljev in družine, kje je. To naj bi se zgodilo kljub temu, da je zaprosil za telefonski klic. "Policist mi je dejal, da je tako le v filmih. Res je, da sem dobil tudi prevajalko, ki mi je dejala, da je o mojem primeru obvestila naše konzularno predstavništvo v Varšavi. Toda prav oni naj bi odvrnili, da bodo pomagali, če pride do česa hujšega,“ je bil ogorčen Mirko.

Na ministrstvu za zunanje zadeve so potrdili, da je bilo veleposlaništvo v Varšavi o priprtju Strleta obveščeno, pomoč pa bi mu nudili, če bi izrazil željo za to. A se to ni zgodilo. "V konkretnem primeru sporočamo, da so pristojni poljski organi o dogodku obvestili veleposlaništvo RS v Varšavi, ki je delovalo v skladu s svojimi pristojnostmi in voljo priprtih državljanov. Priprti državljan ni izrazil želje za kontakt z veleposlaništvom RS v Varšavi,“ so zapisali v odgovoru na naše vprašanje.

Razložili so tudi, da poljska policija, skladno s svojo zakonodajo, v nekaterih primerih določen čas ne dovoli kontakta s priprto osebo.

Težave slovenskih navijačev

Če se v tujini znajdete v priporu, obvestite slovensko konzularno predstavništvo, saj vam lahko pomaga.
Če se v tujini znajdete v priporu, obvestite slovensko konzularno predstavništvo, saj vam lahko pomaga. FOTO: Reuters
Volja posameznika je, ali želi kontaktirati veleposlaništvo in prositi za pomoč ali ne. Na njegovo odločitev veleposlaništvo in njegovi zaposleni nimajo vpliva. Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije

"Veleposlaništvo v Varšavi je bilo v času evropskega prvenstva obveščeno le o dveh priprtih državljanih; en državljan pa je veleposlaništvo kontaktiral v zvezi z izgubljeno potno listino, vendar se na veleposlaništvu še ni oglasil, da bi mu izdali potni list za vrnitev,“ so sporočili z zunanjega ministrstva. 

Da bo težav manj ...

Če se med bivanjem v tujini znajdete v priporu, vztrajajte pri svoji pravici, da o tem obvestijo diplomatsko konzularno predstavništvo, na svoji spletni strani svetuje ministsrtvo za zunanje zadeve. Ob tem dodajajo, da so njihove možnosti omejene. Tako ne morejo izposlovati izpustitve iz pripora/zapora ali omilitve kazni. Ne morejo vam plačati varščine, preiskovati kaznivega dejanja ali vas zatopati pred sodiščem. Lahko pa vam posredujejo seznam odvetnikov, pri čemer ne morejo odgovarjati za njihovo strokovno delo, pa tudi stroške boste krili sami. Prav tako lahko od njih pričakujete, da vas bodo seznanili s pravnimi postopki v državi, kjer ste, in da bodo na vašo željo obvestili sorodnike in prijatelje.

Kako ravnati, če se v tujini znajdete v priporu/zaporu in kako vam lahko pomagajo konzularna predstavništva?

Kaj lahko konzularna predstavništva storijo za vas in česa ne morejo?

Koristne številke:

Telefonska številka konzularnega sektorja MZZ: 01 478 2305
Faks konzularnega sektorja MZZ: 01 478 2316 
Telefonska številka dežurne službe MZZ: 01 478 2219

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Castrum
15. 09. 2009 18.19
prejšnji teden sem bil tudi jaz v Varšavi in lahko iz prve roke povem, da je Poljska policija KATASTROFA !!! V državi vlada policijski režim in na vsakem koraku je videti, da se ljudje policije panično bojijo. Bil sem že marsikje po svetu, pa kaj takega še nisem videl. S slovenskimi navijači ni bilo nobenih problemov, ni bilo razbijanja, kaj šele pretepov, samo petje in veselo vzdušje. jaz sem imel občutek, da so hoteli poljski policisti izzvati vzrok za to, da bi lahko posredovali. Na vsak način sem prepričan, da je bil ta fant po krivici zaprt. Še enkrat: Poljska je katastrofalna policijska država, naši policisti so v primerjavi z njimi gospodje z velikim G.
enx_83
15. 09. 2009 17.53
na polskem so kokice prepovedana.. on je na tekmi jedu, zato so ga zaprli :)))
miss_theory
15. 09. 2009 17.49
Hmm, zakaj je pa tip sploh pristal v zaporu? Kar tako že ne ... Sploh pa se DKP mora ravnati po zakonodaji države sprejemnice, torej Poljske, in se ne sme vtikati v njene notranje zadeve. Zmotno je pričakovati, da te bo kdo ujčkal v tujini, enako je z državljani ZDA, etc. ...
Vane Dolenc
15. 09. 2009 17.40
Kar naprej o tem revežu, nihče pa še ni zapisal, kaj je naredil, da so ga sploh zaprli.
est
15. 09. 2009 17.10
Če bi imel državljanstvo UK, USA ali Izraela bi mu po službeni dolžnosti veleposlaništvo priskočilo na pomoč. Tako se zavzemajo za svoje državljane.Naši pa..................