Kot smo poročali, je 30-letni navijač slovenske košarkarske reprezentance Mirko Strle, ki se je na Poljsko odpravil bodrit ekipo, namesto na tekmi končal v priporu. Zaprt je bil kar dva dni.
Strle je opisal neznosne razmere v poljskih zaporih, ob tem pa poudaril, da mu niso dovolili obvestiti prijateljev in družine, kje je. To naj bi se zgodilo kljub temu, da je zaprosil za telefonski klic. "Policist mi je dejal, da je tako le v filmih. Res je, da sem dobil tudi prevajalko, ki mi je dejala, da je o mojem primeru obvestila naše konzularno predstavništvo v Varšavi. Toda prav oni naj bi odvrnili, da bodo pomagali, če pride do česa hujšega,“ je bil ogorčen Mirko.
Na ministrstvu za zunanje zadeve so potrdili, da je bilo veleposlaništvo v Varšavi o priprtju Strleta obveščeno, pomoč pa bi mu nudili, če bi izrazil željo za to. A se to ni zgodilo. "V konkretnem primeru sporočamo, da so pristojni poljski organi o dogodku obvestili veleposlaništvo RS v Varšavi, ki je delovalo v skladu s svojimi pristojnostmi in voljo priprtih državljanov. Priprti državljan ni izrazil želje za kontakt z veleposlaništvom RS v Varšavi,“ so zapisali v odgovoru na naše vprašanje.
Razložili so tudi, da poljska policija, skladno s svojo zakonodajo, v nekaterih primerih določen čas ne dovoli kontakta s priprto osebo.
Težave slovenskih navijačev
"Veleposlaništvo v Varšavi je bilo v času evropskega prvenstva obveščeno le o dveh priprtih državljanih; en državljan pa je veleposlaništvo kontaktiral v zvezi z izgubljeno potno listino, vendar se na veleposlaništvu še ni oglasil, da bi mu izdali potni list za vrnitev,“ so sporočili z zunanjega ministrstva.
Da bo težav manj ...
Če se med bivanjem v tujini znajdete v priporu, vztrajajte pri svoji pravici, da o tem obvestijo diplomatsko konzularno predstavništvo, na svoji spletni strani svetuje ministsrtvo za zunanje zadeve. Ob tem dodajajo, da so njihove možnosti omejene. Tako ne morejo izposlovati izpustitve iz pripora/zapora ali omilitve kazni. Ne morejo vam plačati varščine, preiskovati kaznivega dejanja ali vas zatopati pred sodiščem. Lahko pa vam posredujejo seznam odvetnikov, pri čemer ne morejo odgovarjati za njihovo strokovno delo, pa tudi stroške boste krili sami. Prav tako lahko od njih pričakujete, da vas bodo seznanili s pravnimi postopki v državi, kjer ste, in da bodo na vašo željo obvestili sorodnike in prijatelje.
Kaj lahko konzularna predstavništva storijo za vas in česa ne morejo?
Koristne številke:
Telefonska številka konzularnega sektorja MZZ: 01 478 2305
Faks konzularnega sektorja MZZ: 01 478 2316
Telefonska številka dežurne službe MZZ: 01 478 2219
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.