Slovenija

Pomembno zasebno zdravstvo

Portorož, 04. 11. 2005 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister za zdravje Bručan poudarja, da v Sloveniji zasebništvo na področju zdravstva igra pomembno vlogo.

Vlada bo po navedbah Bručana spodbujala zasebništvo pri zdravnikih
Vlada bo po navedbah Bručana spodbujala zasebništvo pri zdravnikih FOTO: POP TV

Cilj vlade je pospešiti zasebništvo pri vseh storitvah, tudi na področju zdravstva, je ob odprtju 47. Tavčarjevih dnevov v Portorožu dejal minister za zdravstvo Andrej Bručan. Po njegovem mnenju je zasebništvo v zdravstvu potrebno tudi zato, ker ga, razen skandinavskih, poznajo vse države Evropske unije, ki so povsem privatizirale primarno in pospešeno promovirajo privatizacijo sekundarnega zdravstva.

"Prehod v zasebništvo je v Sloveniji nekoliko zahtevnejši zaradi specifik polpretekle zgodovine", je menil Bručan in dodal, da mediji v Sloveniji pripomorejo k zavajanju javnosti glede plačevanja zdravstvenih storitev pri zasebniki. "Zasebništvo je del javnega zdravstva in se ga popolnoma enako financira kot državno zdravstvo," je izpostavil minister in dejal, da so skrbi državljanov, da bodo morali zdravnika zasebnika plačati sami, neutemeljene.

Srečanje zdravnikov na Tavčarjevih dnevih

Bručan ocenjuje, da Tavčarjevi dnevi, kjer osebni zdravniki in internisti razpravljajo o najnovejših dognanjih na področju medicine in možnostih njihove uporabe v vsakdanji praksi, pomembno prispevajo k sistemu stalnega podaljšanja licence, ki nalaga slovenskim zdravnikom nenehno podiplomsko izobraževanje. Po ministrovem mnenju je stalno izobraževanje zdravnikov nujno, ker na ta način zagotovijo bolniku najhitrejšo in najkakovostnejšo oskrbo, kar je pacientova temeljna pravica, je sklenil Bručan.

Tavčarjevi dnevi pomagajo k premoščanju prepada med znanostjo in vsakdanjo prakso ter hkrati združujejo vso interno medicino Slovenije, je izpostavil Dušan Šuput, dekan Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, ki organizira srečanje. Na Tavčarjevih dnevih so v prvih desetletjih predstavljali novosti in prenašali znanje slovenskim zdravnikom, v zadnjih letih pa na se posvečajo pripravi strokovnih smernic za boljšo obravnavo bolnikov. Šuput meni, da mora biti družinski zdravnik temeljni nosilec zdravstvenega zavarovanja, specialisti pa naj opravljajo vlogo konzultantov osebnega zdravnika pri postopku zdravljenja. Dušan Šuput je dejal, da so letos začeli s spremembami na področju podiplomskega izobraževanja študentov, ki bodo v podiplomski študij vpeljale več prakse in ga približale potrebam klinične medicine.

"Temeljno vprašanje, s katerim se sooča slovensko zdravstvo, je, kako ob še sprejemljivem varčevanju za zdravljenje populacije zagotoviti bolniku sodobne in ustrezne postopke zdravljenja," je poudaril predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Ladislav Pegan. Strokovna direktorica ljubljanskega Kliničnega centra Saša Markovič ocenjuje, da je edini odgovor na zmanjšanje sredstev za infrastrukturo zdravljenja, odličnost osebnih zdravnikov, ki bodo postavili točne diagnoze in tako pripomogli k zahtevani racionalizaciji na področju zdravstva.

Zmanjšanje stroškov je potrebno tudi na področju predpisovanja zdravil in nabave materiala, je opozoril generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Borut Miklavčič in dodal, da je sodelovanje zdravnikov z Zavodom že zdaj zelo dobro.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1