Rustji se zdi zanimivo, da je šel novi papež z izbiro imena kar precej nazaj, dobrih 120 let, kajti Leon trinajsti je umrl leta 1903. Bil pa je prvi, ki je leta 1891 izdal okrožnico, encikliko o delavstvu, o perečem vprašanju, kako je treba spoštovati pravice delavcev. Poleg tega je bil tudi pionir pri drugih stvareh, začel je denimo dialog z drugimi nekatoliškimi cerkvami, zlasti z anglikansko cerkvijo. Vzpostavil je tudi diplomatske stike s takratno Kitajsko, je naštel Rustja.
Tisti, ki lahko povezuje vse svetove
Francija Buta, slovenskega veleposlanika v Vatikanu, izvolitev Leona štirinajstega ni presenetila. V svojih analizah v preteklih dneh ga je celo uvrstil med sedem, osem mogočih kandidatov za novega papeža: "Je tisti, ki lahko povezuje Latinsko Ameriko, tretji svet, razviti svet, svet v razvoju in bogati svet, ZDA," ga vidi kot most. Prav tako meni, da bo nadaljeval Frančiškovo poslanstvo, njegovo filozofijo.
Tudi njemu se zdi zelo zanimivo ime, ki si ga je izbral. "Njegov predhodnik Leon trinajsti je bil ustanovitelj krščanskega socialnega nauka. Menim, da bodo socialna pravičnost, razmerje med bogatimi in revnimi, iskanje ravnotežja in pomoč revnim eno od njegovih poslanstev. Poudarjal bo tudi mir, tudi prvi papež Leon je bil tisti, ki je Rim rešil pred strašnim Atilom, kar je sicer že precej časa nazaj, a simbolika je zanimiva," meni sogovornik.
Spomnil je, da je novi papež avguštinec, ki velja za preprostega človeka in ga imajo v Latinski Ameriki zelo radi. "Videli smo tudi, da se lepo nasmehne in ima tak prijeten nastop," je opisoval prvi pozdrav z balkona bazilike svetega Petra. "Zdi se mi, da mu je bilo zelo nerodno, hkrati pa tudi prijetno. Ljudje so sprva rahlo obnemeli, potem pa so se začeli vzkliki. Mislim, da ima možnosti, da bo ljudem prirasel k srcu, predvsem pa kapacitete, da bo dober papež, da bo opozarjal na svetovne probleme. V današnjem svetu sporov in razprtij potrebujemo človeka, ki povezuje in išče mostove, ne pa deli," je prepričan.
Mir in dialog
"Večkrat se je skliceval na papeža Frančiška in s tem smemo upati, da bo nadaljeval njegovo pot," o Leonovem prvem nagovoru pravi Rustja. Meni sicer, da bo bolj umirjen kot Frančišek, tako tudi deluje.
"Občudoval sem ga. Bil je nekoliko nervozen, ampak kako je krotil in imel v oblasti to svojo živčnost, nastop pred tako res ogromno množico. Res je govoril o miru, ampak da je tudi teološko utemeljil. Pozdravil je z istim pozdravom kot Kristus svoje učence, utemeljil je, zakaj je tako pozdravil. Večkrat je poudaril mir, misijonsko razsežnost Cerkve, sam je tudi več let delal v misijonih. Je avguštinec in je tudi citiral svetega Avguština, duhovnega očeta njihovega reda: 'Z vami sem kristjan, za vas sem škof'. To je ta misel, ne postavljam se višje, ne postavljam se nad vas, ampak sem z vami," je spomnil še na dialog, poslušanje in skupaj hoditi.
"Uvodni nastop kaže na človeka, ki hoče biti res v dialogu – v Cerkvi, pa tudi zunaj nje," je zaključil Rustja.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.