
Z današnjim dnem namreč začne veljati dopolnitev uredbe o uvedbi podpor za pripravo kmetijskih pridelkov in živil za zunanji trg za obdobje od 1. julija do 31. decembra letos, ki je bila objavljena v torkovem uradnem listu. Kmetje bodo dobili 30 tolarjev za kilogram žive teže krav in telic oziroma 75 tolarjev za kilogram žive teže bikov in volov za izvoz na trge EU-ja. Če pa bo živina šla na trge izven EU se bosta omenjeni vrednosti pomnožili s faktorjem 1,50.
Suša še poslabšala stanje na trgu govedoreje
Kot je znano, je vlada vnovično uvedbo izvoznih subvencij, kot so že veljale v prvi polovici lanskega leta - takrat so se razmere na trgu govejega mesa poslabšale zaradi pojava BSE v Sloveniji -, sprejela na torkovi dopisni seji, da bi še pravočasno sanirala že tako slabe razmere na trgu govedoreje, ki jih je še dodatno otežilo izjemno dolgo sušno obdobje. To je namreč povzročilo pomanjkanje krme za živino, zato se je zelo povečala ponudba goveje živine za zakol. Povečano izvozno povpraševanje bo imelo za posledico zmanjšanje pritiska na strani ponudbe na domačem trgu, so prepričani na kmetijskem ministrstvu.
Sprostitev koruze iz blagovnih rezerv?
Kmetom pa se obeta še dodatna pomoč. Predstavniki kmetijskega, finančnega in gospodarskega ministrstva so se v torek dogovorili, da bodo v kratkem na vlado naslovili predlog za sprostitev koruze iz blagovnih rezerv. Ukrep o sprostitvi koruze iz blagovnih rezerv predvideva sprostitev 20.000 ton koruze, ki naj bi jo kmetom preko kmetijskih zadrug začeli izdajati sredi septembra, soudeležba kmetov pri nakupu koruze pa naj bi znašala devet tolarjev na kilogram.