Slovenija

Pomoč v stiski

Ljubljana, 25. 01. 2007 12.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pred kratkim je pri nas zaživel nov zaupni telefon z imenom Job, namenjen žrtvam kaznivih dejanj. Njegov ustanovitelj je zaporniški duhovnik Robert Friškovec.

Na katero številko in kdaj lahko ljudje pokličejo?


Številka zaupnega telefona Job je 080 30 05, je brezplačna in deluje sedaj za začetek v večernem času med 20. in 23 uro. Mislim, da si jo lahko posameznik z lahkoto zapomni, če se le malce s svojimi možgančki poigra, da sta v njej dve številki: 3 in 5, ki prinašata s seštevkom rezultat 8, kar pa spremlja vse brezplačne telefonske linije. Številko je mogoče opaziti tudi na priložnostnih nalepkah, ki smo jih poslali na različne naslove po Sloveniji, od župnijskih uradov do centrov za socialno delo &8230; Dejstvo pa je, da je potrebno še kar nekaj narediti na prepoznavnosti zaupnega telefona Job.


Od kod ideja oziroma vzgibi za ustanovitev novega SOS telefona?

Glede na to, da pod zaporniški vikariat spadajo vse skupine, ki so na kakršen koli način povezane z besedo zapor, torej tudi žrtve, se mi je že nekaj časa pletla po glavi ideja o zaupnem telefonu, ki bi deloval znotraj programa za žrtve kaznivih dejanj. Dejstvo, da sem se kar nekaj časa loteval tega projekta, ki je končno zagledal luč konec lanskega leta. Zaupni telefon Job &8211; za žrtve kaznivih dejanj.


Telefonska številka vašega SOS telefona je namenjena žrtvam kaznivih dejanj. Kdo vse vas torej lahko pokliče?

Zelo laično gledano spadajo med žrtev vse tiste osebe ali skupine oseb, ki jim je storilec povzročil psihično, fizično in tudi duhovno škodo. Žrtve lahko najdemo v mnogih oblikah nasilja, ki ga poznamo, ali pa po drugi strani v enaindvajsetih sklopih kaznivih dejan, ki jih opredeljuje Kazenski zakonik.

Kako konkretno lahko vaši prostovoljci pomagajo?

Naslovljenci ali žrtve so deležni vseh oblik pomoči, glede na potrebe, ki jih izražajo žrtve kaznivih dejanj: fizične, psihične in emocionalne.


Eden od vzgibov za ustanovitev telefona naj bi bila duhovna podpora klicateljem. V kakšnem smislu?

Glede na to, da imam že kar nekaj izkušenj iz srečevanja z žrtvami, se mi je velikokrat pripetilo vprašanje: Zakaj je Bog to dopustil? Neke vrste prerekanje, jeza, užaljenost &8230; nad Bogom. Prav to je delno razvidno tudi iz zgodbe o Jobu &8211; svetopisemski osebi, ki je bil na neki način žrtev. Ob njem so bili 'pametni' prijatelji, ki so vztrajali, da je Job moral v življenju storiti nekaj hudega, da se mu je to zgodilo. Vendar Job na drugi strani vztraja, da ni storil ničesar. Žrtve imajo možnost na zaupnem telefonu Job spregovoriti tudi o tej bolečini, ki jo doživljajo in ob enem odkrivati pot naprej.


V Sloveniji je že kar nekaj SOS telefonov. Zakaj potrebujemo še enega?

Dva razloga ta trenutek prevladujeta v moji glavi. Eden je, da je Job telefon ustanovljen znotraj zaporniške pastoralne dejavnosti. Marsikomu bi se pred leti še zdelo čudno, kako vendar gredo skupaj žrtve in njihovi storilci, vendar sem se sam ob pomoči mojih kolegov iz tujine že na začetku odkrivanja svojega poslanstva naučil, da je potrebno gledati celoto, ki prinaša večjo objektivnost pri samem delu. Tudi ne gre za samo ti dve skupini, ki ju navajam, ampak še za vse ostalo, kar sodi v povezavo zapora. Drugi razlog je pluralnost. Zdi se mi primerno, da imajo ljudje možnost izbire v raznovrstni ponudbi zaupnih telefonov.


Katere so dobre strani in pomanjkljivosti ostalih telefonskih številk za pomoč v stiski pri nas? Kaj bi se na tem področju še dalo storiti?

Ne razmišljam o dobrih in slabih straneh ostalih telefonskih številk za pomoč v stiski pri nas. Prepričan sem, da na vseh linijah delajo po svojih močeh, z mnogimi prostovoljci, od katerih mnogi podarjajo svoj prosti čas. Mislim, da vsak od telefonov sledi smernicam, ki si jih je zadal ob svoji ustanovitvi. Kaj bi se še dalo storiti? Področje žrtev je eno izmed področij, za katere nikoli ne moremo reči: 'Sedaj smo pa dovolj storili!' Vedno znova je potrebno bodriti ljudi, da spregovorijo o tem, da so postali žrtev. Prepričan sem, da ni lahko spregovoriti o tem, še posebej, če nosiš občutek, da ti nihče ne verjame, da boš sedaj drugače obravnavan &8230;


Kakšne so vaše izkušnje s klici doslej?

Zelo na kratko. Sem zadovoljen &8230; ker dobiva pozitivne odmeve, še posebej s strani naših prostovoljcev in prostovoljk, ki nosijo težo telefona.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User486560
01. 03. 2010 01.46
Problem je tudi v tem,ker različne nevladne organizacije in še marsikdo drgi že pomaga žrtvam.Hudo pa je po sodiščih,ker v redkih primerih prepznajo vzorec nasilja in gre prevdsem v civilnih zadevah za merjenje moči med odvetniki.Sodnice običajno tudi zavračajo faktor nasilja in ne verjamejo žrtvam. Ko se bo pogled na to spremenil,bomo naredili velik korak.Ne vem kako bo sedaj na vse vplivala ga.Puklavec toda nekaj upanja imam ravno pri njej.Veliko uspeha pri delu želim prav vsem v borbi proti nasilju.