Nedeljski pogin rib je mnogo večjega obsega kot je bil dan prej, saj ocenjujejo, da po gladini Ljubljanice od ljubljanskega naselja Fužine do iztoka reke v Savo plava okrog 30 ton poginulih rib.
Po mnenju ribičev Ribiške družine Vevče je vzrok za ponovno zastrupitev rib neurejena ljubljanska kanalizacija, ki ob večjih nalivih omogoča izlive velikih količin meteorne vode s cestišč in drugih mestnih površin v reko.
"Kanalizacijski razbremenilniki, ki odvajajo meteorno vodo v Ljubljanico, imajo premajhno zmogljivost, zato ob nalivu s seboj potegnejo vse usedline, ki vsebujejo tudi strupene snovi", je za 24ur povedal Marko Dimnik.
Pogin rib so si ogledali tudi ljubljanski kriminalisti."Mi bomo podali kazensko ovadbo proti neznanemu pozvročitelju onesnaženja, organi pregona pa bodo po analizah in vzorcih rib in vode ukrepali," je povedal predsednik Ribiške družine Vevče Avguštin Weiss.
Že včeraj so ribiči iz reke potegnili več sto kilogramov poginulih klenov, velikih mren, lipanov, postrvi in kapljev in drugih rečnih rib.
Kljub razsežnosti zastrupitve na prizorišču ni bilo inšpektorjev za okolje, pa tudi edina pristojna inšpektorica za ribištvo je na dopustu in v času svoje odsotnosti nima namestnika.
Kot kaže bodo z iskanjem povzročitelja onesnaženja težave, saj pristojna inšpektorica za okolje, kljub izrecnim pozivom, ni prišla na kraj pogina. Kot pogoj je zahtevala, naj ribiči najprej sami odkrijejo vir onesnaženja, šele potem naj bi odredila uradni odvzem vzorcev vode.
Včeraj in danes je ob tej ekološki nezgodi prišla do izraza popolna neusklajenost pristojnih javnih služb. Trupla rib, ki že razpadajo in močno smrdijo, namesto njih iz Ljubljanice pobirajo ribiči, skupaj s peščico prostovoljnih gasilcev.
Na Centru za obveščanju Krško so potrdili, da so danes ribe poginile tudi v potoku Gabernica v brežiškem naselju Zakot. Tako kot v Ljubljani, naj bi bil vzrok zastrupitve neurejena kanalizacija.