Slovenija

'Ponosen sem na policiste'

Ljubljana, 10. 03. 2008 13.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kaznivih dejanj je bilo lani manj, večja pa je bila škoda, je povedal generalni direktor Jože Romšek.

Prvi mož policije je zadovoljen z delom policistov.
Prvi mož policije je zadovoljen z delom policistov. FOTO: PU Ljubljana
Preiskanost kaznivih dejanj glede na leto 2006 se je povečala za 2,4 odstotka, in sicer je leta 2006 policija preiskala 40,9 odstotka kaznivih dejanj, lani pa se je ta delež dvignil na 43,3.

Število kaznivih dejanj se je lani zmanjšalo za 2,4 odstotka, za isti delež pa se je povečala preiskanost kaznivih dejanj, je na novinarski konferenci, ki je bila namenjena pregledu dela policije za lansko leto, povedal generalni direktor policije Jože Romšek. "Ponosen sem na slovenske policiste," je dejal.

Policisti so sicer lani zabeležili 88.197 kaznivih dejanj, kar je za dobra dva odstotka manj kot leta 2006, ko so jih zabeležili 90.354. Kljub zmanjšanju pa se je povečala škoda, ki so jo povzročila kazniva dejanja. Policija namreč ocenjuje, da je bilo lani s kaznivimi dejanji povzročena škoda v višini 265 milijona evrov, medtem ko je ta znesek leta 2006 znašal 168 milijonov evrov.

"Temeljne značilnosti dela policije so bile lani povezane z vstopom Slovenije v schengensko območje," je povedal Romšek in dodal, da je policija opravila vse bistvene naloge, da je država brez težav lani decembra vstopila v schengensko območje. Slovenska policija je, kar se tiče varnostnih vprašanj ob uvedbi evra, svoje delo po mnenju Romška izpeljala brezhibno.

Sodelovanje s tožilstvom

Posebno pozornost je policija namenila sodelovanju z vrhovnih državnim tožilstvom. "Prišli smo do nekih rezultatov, zlasti na področju zmanjšanja administracije pri bagatelnem kriminalu. To je pomemben dosežek za policijo," je prepričan Romšek.

Na dan 31. december 2007 je bilo v policiji zaposlenih 9.490 oseb, medtem ko je lani policijske vrste zapustilo 400 ljudi. Glavni razlog za odhod je bil upokojitev.

Policija je po besedah Romška lani posebno pozornost namenila preiskovanju gospodarskega kriminala. Lani se je sicer zmanjšalo število kaznivih dejanja s tega področja, vendar se je povečala škoda, ki jo je povzročil gospodarski kriminal. Leta 2006 je gospodarski kriminal po oceni policije povzročil za 87 milijonov evrov, medtem ko se je za znesek lani zvišal na 106 milijona evrov. "Trend na področju preiskave gospodarske kriminalitete se je obrnil navzgor," je povedal Romšek.

Stanje na področju varnosti v cestnem prometu pa se je lani glede na podatke o številu mrtvih nekoliko poslabšala. Ob tem je treba upoštevati, da se je lani za 4,2 odstotka povečalo število registriranih motornih vozil, je opozoril Romšek. Povečalo pa se je tudi število voznikov, ki so vozili pod vplivom alkohola. Pozitivnih alkotestov je bilo lani 27.937, kar je za slabih osem odstotkov več kot leta 2006.

Pri nadzoru državne meje in izvajanju predpisov o tujcih je policija opazila precejšen upad ilegalnih migracij. Na to je po mnenju Romška vplivalo tudi dobro dobro mednarodno policijsko sodelovanje.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User307528
11. 03. 2008 12.54
Parefin, tu ti dam pa prav. Pa sej ne more biti boljši, ča sva ga pa midva inštruirala, hahahaha. Pardon, vem, da resnica boli, sam kaj ko je res.
User288101
10. 03. 2008 20.31
Mediji nasi mediji nasi. Napisem nekaj resnice o t.i. generalnem direktorju nase policije, a vi me izbrisete. Bom pa se enkrat! On je slep ali pa totalni idiot, ki sploh najbrz ne vodi policije, je bolj neka lutka. Je clovek brez kakrsnega koli ucinka!