Predsednik državnega zbora Borut Pahor zato meni, da ni mogoče izvesti referenduma o vprašanju, ki se tokrat nanaša na postopek revizije odločb izbrisanim o stalnem prebivanju in postopek za uveljavljanje odškodnin (gre sicer že za četrti poskus razpisa referenduma o omenjenem zakonu). Pahor bo zato parlamentu predlagal, da ugotovi nastop protiustavnih posledic in da o tem dokončno odloči ustavno sodišče.
Pahor se je tako odločil kljub temu, da so v koalicijskih strankah že pri tretji pobudi - slednjo je vložila Sandra Letica iz podmladka SDS - menili, da bi jo moral Pahor zavrniti. Tako je parlamentarni odbor za notranjo politiko v petek v nasprotju s Pahorjevim predlogom pripravil sklep, da naj državni zbor zavrne referendumsko pobudo. Odbor in državni zbor naj bi o takšnem sklepu glasovala v torek, ker v petek državni zbor ni bil sklepčen. Pahor je danes pojasnil, da ostaja tudi pri tem dosleden, saj daje ustava vprašanju referenduma posebno težo, zato naj o tem odloči ustavno sodišče.
1251 podpisanih z Brankom Grimsom, ki so v petek v državni zbor vložili novo pobudo za referendum o sistemskem zakonu o izbrisanih, je izrazilo prepričanje, da take pobude ne moreta zavrniti ne parlament ne ustavno sodišče.
Grims, sicer član opozicijske Slovenske demokratske stranke, v pobudi volivce poziva, naj glasujejo proti sistemskemu zakonu o izbrisanih, sporna pa naj bi bila postopek revizije odločb in višina odškodnin.
Pobuda, ki jo je vložil Grims, je sicer že četrta pobuda za referendum o sistemskem zakonu o izbrisanih in po mnenju pravnikov že jasno kaže, da gre zgolj za namen zadrževanja nujnega postopka sprejema zakona. Nujnega zato, ker gre za izvrševanje odločbe ustavnega sodišča.