Vlada je pripravila osnutek zakona o ratifikaciji konvencije Združenih narodov proti korupciji, ki med drugim zagotavlja okvir za zmanjšanje verjetnosti samega nastanka korupcije, vlada pa v predlogu predvideva ustanovitev novega specializiranega protikorupcijskega organa, pooblaščenca za preprečevanje korupcije.
Konvencija predstavlja pravni instrument, ki na institucionalni in regulativni ravni zagotavlja okvir za zmanjšanje verjetnosti samega nastanka korupcije. Konvencija določa preventivno prakso in politiko, ustanovitev preventivnih protikorupcijskih organov, specifične določbe za zasebni sektor ter posebne določbe za povečanje transparentnosti pri financiranju kandidatur za voljene predstojnike organov ter pri financiranju političnih strank in transparenten ter pregleden sistem javnih naročil, ki naj temelji na konkurenčnosti in objektivnih kriterijih odločanja, so sporočili iz vladnega kabineta.
Konvencija poleg tega nalaga državam, da v skladu s temeljnimi načeli svojega pravnega sistema zagotovijo obstoj neodvisnega organa ali organov (protikorupcijskih teles), ki preprečujejo korupcijo z izvajanjem preventivnih strategij in politik ter nadgrajujejo in širijo znanje o preprečevanju korupcije. Zato vlada predlaga ustanovitev novega protikorupcijskega organa, ki ga bo ustanovila sama.
Kot so pojasnili na ministrstvu za javno upravo, osnutek zakona določa, da pooblaščenec kot neodvisna in samostojna služba izvaja preventivne protikorupcijske ukrepe, in sicer sistemsko-analitične naloge, koordinativne naloge in svetovalno-izobraževalne naloge. Tako med drugim predvideva, da pooblaščenec pripravi resolucijo o preprečevanju korupcije, skrbi za njeno uresničevanje, spremlja in analizira statistične podatke o stanju korupcije, sodeluje s pristojnimi državnimi organi pri pripravi in usklajevanju predpisov s področja preprečevanja korupcije ter sodeluje s podobnimi organi drugih držav.
Na ministrstvu za javno upravo hkrati nastaja novela zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, ki je trenutno v medresorskem usklajevanju. S to novelo, ki naj bi zakon uskladila z odločbo ustavnega sodišča, bi se pristojnosti sedanje komisije za preprečevanje korupcije prenesle na druge organe, med njimi računsko sodišče, ustavno sodišče, sodni svet, občinske svete itd. To naj bi se zgodilo po prehodnem obdobju, saj naj bi vlada ohranila delovanje protikorupcijske komisije do izteka mandata leta 2010. V tem trenutku sicer še ni jasno, kako si bodo organi (pooblaščenec, računsko sodišče ...) razdelili naloge in pristojnosti, saj bo, kot pojasnjujejo na ministrstvu za javno upravo, dokončna vsebina zakona, torej tudi pristojnosti in naloge, znana, ko bo vlada določilo besedilo predloga zakona.
Kos: Delovanje vladnega pooblaščenca obsojeno na neuspeh
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos pa opozarja, da so položaj in naloge predvidenega novega organa v neposrednem nasprotju s pričakovanji OZN. Zaradi načela delitve oblasti je delovanje takšnega organa že vnaprej obsojeno na neuspeh, meni Kos. Protikorupcijski pooblaščenec bo namreč zgolj vladna služba, kar je neprimerno šibkejši položaj, kot ga trenutno ima komisija za preprečevanje korupcije, in bo v prvi vrsti nadziral delovanje vlade na področju preprečevanja korupcije. Kako bo vladna služba nadzirala delo vlade in pri tem ostala samostojna in neodvisna, še bolj pa, kako bo vladna služba nadzirala delovanje zakonodajne in sodne veje oblasti, si Kos ne zna razložiti. Ob tem je spomnil, da je v Sloveniji že deloval urad za preprečevanje korupcije, pa svojih nalog zaradi umestitve v izvršilno vejo oblasti ni mogel opravljati.
Ustanovitev protikorupcijskega pooblaščenca je po Kosovem mnenju predvidena le zato, da bi se onemogočilo nadaljnje učinkovito delovanje komisije za preprečevanje korupcije. "Ob ustanavljanju novega proračunskega uporabnika pa je še bolj jasno, da sta bila racionalnost in varčnost, ki ju je vlada navajala kot razloga za nekaj let trajajoče ukinjanje komisije za preprečevanje korupcije, zgolj prazna izgovora, ki sta sedaj dobila potrditev tudi z nameravanim trošenjem proračunskih sredstev za novega uporabnika," je prepričan predsednik protikorupcijske komisije.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.