Respiratorne okužbe se običajno kažejo s povsem navadnimi prehladnimi znaki, kot so izcedek iz nosu, kašelj in povišana temperatura, kar še ni razlog za preplah, če je otrok živahen, normalno diha, pije in odvaja vodo. "V tem primeru je okužba verjetno še vedno omejena na zgornja dihala in takrat starši otroku najbolj pomagajo tako, da temeljito čistijo nosek, da mu dajejo pogosto piti in sredstva za zniževanje temperature," pojasnjuje pediatrinja Anja Radšel.
Zapleti pa lahko nastopijo, če virusna okužba doseže pljuča in nastane vnetje, tako imenovani bronhiolitis. Takrat bo otrok postal utrujen, brez energije bo, lahko bo veliko spal, predvsem pa težko dihal, opozarja. "Če starši opazijo, da otrok diha hitro, čeprav nima povišane temperature, da diha sunkovito, da pri tem stoka, da piska, skratka, če opazijo, da težko diha, ob tem pa je manj živahen, malo pije in poje ter manj polula, je treba obiskati zdravnika," razlaga Radšelova.
Pri bronhiolitisu je zaradi vnetja zmanjšan prehod kisika iz pljuč v kri in tak otrok potrebuje zdravljenje s kisikom. "Majhnih otroci so še bolj ogroženi, pojavijo se lahko zapleti, celo prekinitev dihanja, zato je treba take otroke čim prej zdraviti," doda Radšelova.
Deset otrok na Pediatrični kliniki zdravijo na intenzivnem oddelku
Na Pediatrični kliniki skoraj polovico vseh hospitaliziranih otrok zdravijo zaradi respiratornih okužb. "V glavnem prihajajo majhni otroci s potrebo po kisiku. Mi si zdravljenje otrok delimo s Pediatrično kliniko, nekaj se jih zdravi tam, nekaj pri nas, in samo v septembru smo v Kliničnem centru v Ljubljani obravnavali sto otrok z respiratrnim sincicijskim virusom," pojasnjuje pediatrinja Tatjana Mrvič.
Deset otrok na Pediatrični kliniki zdravijo na intenzivnem oddelku, polovica jih potrebuje mehansko predihavanje."Skratka, mi smo septembra zelo neobičajno globoko v sezoni respiratornega sincicijskega virusa, kar je verjetno posledica tega, da se naši majhni in novorojeni otroci lani niso prekužili," pove Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Zato apelirajo na starše, ki imajo doma dojenčke, naj obiske omejijo na povsem zdrave osebe, naj ne hodijo z dojenčki v nakupovalne centre, sorojenci pa naj vsaj 14 dni pred prihodom novorojenčka ne hodijo v vrtec, nato pa naj ostanejo doma še vsaj tri mesece oziroma do konca zime.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.