Po podatkih Urada za meteorologijo in hidrologijo na Agenciji RS za okolje (Arso) je v zadnjih 24 urah v večjem delu Slovenije padlo od 30 do 70 litrov dežja na kvadratni meter, največ na SV in JV države. Padavine bodo vztrajale še do torka zjutraj, v torek čez dan pa bo v osrednji in vzhodni Sloveniji le še občasno rahlo deževalo.
Do torka zjutraj bo predvsem v južni in vzhodni Sloveniji padlo še od 20 do 30 litrov dežja na kvadratni meter, krajevno lahko tudi okoli 40 litrov na kvadratni meter. V torek čez dan bo v vzhodni Sloveniji padlo še največ do pet litrov dežja na kvadratni meter.
Poplavljata Ljubljanica in Krka s pritoki, Dravinja in reke v Pomurju
Ljubljanica in Krka ter njuni pritoki, Dravinja in reke v Pomurju poplavljajo na območjih pogostih poplav, ponekod tudi na širših poplavnih območjih, navajajo na Arso.
Ponoči in jutri zjutraj se bodo na pogostih in tudi širših poplavnih območjih predvidoma razlivale reke in potoki v Prekmurju, ob Dravinji, Sotli, Pesnici, Ščavnici, ter ob nekaterih rekah, ki pritečejo s Pohorja. Na ravninskih predelih je možno poplavljanje rek v širšem obsegu.
Poplavna območja Krke se bodo še povečala. Ljubljanica bo poplavljala na Ljubljanskem barju v območju pogostih poplav. Močneje bodo narasle tudi Sava, Savinja in Drava v spodnjem toku. Povečale se bodo površine ojezerjenih kraških polj.
V Pomurju, na Štajerskem in na Dolenjskem ljudje s strahom zrejo v nebo
Zaradi obilnih padavin so vremenoslovci za Pomurje, Štajersko in Dolenjsko izdali oranžno opozorilo, tamkajšnji gasilci pa imajo že cel dan polne roke dela. Narasle vode ogrožajo več domov, domačini nameščajo protipoplavne vreče, več cest je poplavljenih. Poleg tega je veter podiral drevesa, sprožilo se je več zemeljskih plazov.
Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje (URSZR) so gasilci ob 8.35 na Gubčevi ulici v Beltincih s folijo pokrili okoli 20 kvadratnih metrov strehe stanovanjske hiše. Ob 9. uri so na Streliški ulici v Mariboru prečrpali okoli 5000 litrov meteorne vode, ki je zalila kletne prostore stanovanjskega objekta. Ob 9.35 je med naseljema Dobrovnik in Kobilje v občini Dobrovnik meteorna voda poplavila cestišče, ob 9.50 pa je voda poplavila slačilnice nogometnega igrišča pri Gradu.
Ob 10.10 so v Pesnici gasilci PGD Pesnica pri Mariboru iz stanovanjskega objekta prečrpali okoli 6000 litrov meteorne vode. V Zagorju ob Savi podtalnica poplavlja kletne prostore osnovne šole Čemšenik. Ob 15.36 je na Glavni ulici v naselju Pušča v občini Murska Sobota zaradi obilnega dežja zamakalo v stanovanjsko hišo. Gasilci PGD Pušča so s folijo prekrili streho. Ob 16.19 je na ulici Pod gradom v Radljah ob Dravi meteorna voda ogrožala več stanovanjskih objektov. Posredovali so gasilci PGD Radlje ob Dravi, ki so prekopali strugo potoka in preusmerili tok vode in očistili kanalizacijske jaške.
Z območja Brežic, Ptuja, Rogaške Slatine, Dornave, Krškega, Metlika, Ivančne Gorice, Litije in Ormoža poročajo o podrtih drevesih.
130 otrok preventivno odpeljali iz šole
Atila Horvat iz Motvarjevcev je za oddajo 24UR povedal, kako nemočno opazuje, kako voda z vseh strani grozi njegovi hiši. "Le še 10 centimetrov ji manjka do izolacije! Katastrofa!" Pod vodo je celo naselje, številne ceste. Gasilci čistijo s travo in vejevjem polne potoke, ljudem pomagajo s protipoplavno zaščito.
Župan občine Kuzma Jožef Škalič je povedal, da so okoli 130 otrok iz šole odpeljali preventivno, ker so se bali, da zaradi poplavljenih cest tega popoldne ne bi mogli storiti, sicer pa stanje po njegovih besedah ni alarmantno, saj voda že upada. Se pa bojijo novih padavin, ki so napovedane, saj zemlja ne bo požirala dežja, kar bi lahko pomenilo novo nevarnost predvsem zaradi plazov.
Dupleški župan Mitja Horvat je povedal, da Drava še ni prestopila bregov, niti na območju pogostih poplav, zato zaenkrat ni razlogov za preplah, kljub temu pa pozorno spremljajo vremenske razmere.
Krka bi lahko do jutra poplavila najnižji del kostanjeviškega otoka
Krka, katere gladina zaradi zadnjega obilnejšega deževja v spodnjem toku narašča do pet centimetrov na uro, bi lahko do jutra dosegla najnižje območje mestnega otoka v Kostanjevici na Krki. Po ocenah tamkajšnje civilne zaščite naj bi naraščala še do sredinega poldneva in dosegla pragove prvih hiš. Razlila naj bi se po severnem delu otoka.
Poveljnik kostanjeviške civilne zaščite Robert Zagorc je povedal, da sicer težko ocenijo, ali bo reka presegla pragove omenjenih hiš, sicer pa bo civilna zaščita razmere ves čas nadzorovala. V najslabšem primeru pričakujejo, da bi bile lahko ogrožene prve tri ali štiri najnižje postavljene hiše, večjega Krkinega razlitja pa za zdaj ne pričakujejo. Stanje bi lahko poslabšala le nočna okrepitev padavin, je še dejal Zagorc.
Po podatkih gorvodne šentjernejske civilne zaščite je Krka tudi na območju šentjernejske občine močno narasla, stanje pa za zdaj še ni kritično.
Sprožilo se je več zemeljskih plazov
Zaradi večjih količin padavin v preteklih dneh in napovedanih novih padavin so izdali obvestilo tudi na Geološkem zavodu Slovenije (GZS): "Prebivalstvo v vzhodni polovici Slovenije opozarjamo na povečano verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov. Do plazov lahko pride tudi v ostalih predelih države. Verjetnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih." Na Geološkem zavodu dodajajo, naj bodo prebivalci še posebej pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemlje, pa tudi na znake zamakanja vode na zemljišču. Podrobnejša navodila so dostopna na spletnih straneh Geološkega zavoda Slovenije.
Iz Žužemberka poročajo, da se je na cesti Dvor-Vinkov vrh sprožil zemeljski plaz v dolžini 30 metrov in poškodoval cestišče. Obvoz je urejen prek naselja Skopice. Plaz se je sprožil tudi na Horjulski cesti med Dobrovo in Brezjami v občini Dobrova-Polhov Gradec. V naselju Smolnik v občini Ruše so gasilci PGD Smolnik zaradi plazu s ponjavo prekrili okoli 200 kvadratnih metrov zemljišča in očistili cesto.
Popoldne je v naselju Dvor v občini Žužemberk plaz ogrožal stanovanjski objekt. Gasilci PGD Dvor so zavarovali območje, izkopali jarke in preusmerili meteorno vodo ter plazišče velikosti 240 kvadratnih metrov pokrili s folijo. Plaz se je sprožil v naselju Mali Okič v občini Cirkulane. Gasilci PGD Cirkulane so odstranili zemljo s cestišča in ga zavarovali. V naselju Ivanjševski vrh v občini Gornja Radgona so gasilci plaz prekrili s folijo in prečrpali meteorno vodo, ki je zalila kletne prostore bližnjega stanovanjskega objekta.
Pri 20 x 50 metrov velikem plazu v Zgornjem Tinskem v občini Šmarje pri Jelšah so posredovali gasilci PGD Zibika in ga pokrili s folijo. V kraju Negova v občini Gornja Radgona je plaz zasul del cestišča. Gasilci so odstranili gramoz in blato s cestišča ter preusmerili vodo čez cestišče, da ni več zalivala stanovanjskega objekta. Komunalno podjetje pa je postavilo signalizacijo. Tudi v Paridolu v občini Šentjur je plaz zasul lokalno cesto. O dogodku so bile obveščene pristojne občinske službe, ki so poskrbele za zavarovanje območja.
Oblačno in deževno bo, več jasnine prihaja konec tedna
Danes je bilo sicer oblačno in deževno. Meja sneženja je bila na nadmorski višini okoli 1500 metrov, na območju Julijskih Alp in zahodnih Karavank pa še nekoliko niže.
Jutri se bo na zahodu delno zjasnilo, burja na Primorskem bo dopoldne ponehala. Drugod bo pretežno oblačno, v vzhodni in osrednji Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. V vzhodni Sloveniji bo pihal zmeren veter severnih smeri. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, na Primorskem okoli 12, najvišje dnevne od 12 do 16, na Primorskem do 19 stopinj Celzija.
Od četrtka do sobote lahko pričakujemo jasno in suho vreme. Več jasnine bo na zahodu, več oblakov pa na vzhodu države. Po kotlinah osrednje Slovenije bo zjutraj in dopoldne nekaj megle.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.