Slovenija

Poplavna ogroženost v Sloveniji

Ljubljana, 25. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sloveniji namenimo za zaščito proti poplavam desetkrat manjši delež družbenega proizvoda kot pred dvanajstimi leti, ko je ta znašal pol odstotka. Če bi Slovenijo zajele takšne padavine kot so Nemčijo, bi bil pod vodo večji del naše države.

Dejstvo je, da smo v preteklih 15 letih premalo vlagali in se nam bo to negativno maščevalo
Dejstvo je, da smo v preteklih 15 letih premalo vlagali in se nam bo to negativno maščevalo FOTO: POP TV

Strokovnjaki opozarjajo, da bi poplavno varnost naših rek morali povečati s poglabljanjem strug, gradnjo visokovodnih nasipov in suhih zbiralnikov vode ter z utrjevanjem brežin.

Dr. Matjaž Mikoš iz Fakultete za gradbeništvo in geodezijo meni, da je kritičnih točk v naši državi več. Gre za področja ob reki Muri, mestno območje v Celju in Laškem in predvsem južno obrobje Ljubljane.

Nasipi ob reki Muri ne ustrezajo več današnjim standardom
Nasipi ob reki Muri ne ustrezajo več današnjim standardom FOTO: POP TV

Eden od načinov kako zmanjšati poplavno ogroženost, je ureditev površin ob rekah, kamor bi lahko preusmerili razlivanje narasle vode. Ta območja pa bi država seveda morala odkupiti ali pa lastnikom zanje plačevati odškodnino.

Ob reki Muri je 40 km nasipov, ki pa so bili zgrajeni pred 30 leti in ne ustrezajo več današnjim standardom. Če bi se zgodilo, da bi voda v njih stala 3 dni, bi se namočili in bi jih voda odrezala. Za njihovo obnovo pa bi potrebovali 7 do 8 milijard tolarjev.

Država ne bi smela dovoliti gradnjo hiš na ogroženih območjih
Država ne bi smela dovoliti gradnjo hiš na ogroženih območjih FOTO: POP TV

Skupaj je v Sloveniji ogroženih približno 95000 hektarov zemljišč, od tega je 2500 hektarov poseljenih površin. Največ ogroženih hiš je na južnem ljubljanskem območju. Za gradnjo suhih zbiralnikov vode na tem območju bi potrebovali vsaj 7 milijard tolarjev.

Popolne zaščite ob poplavah ni, bi pa bila škoda bistveno manjša, če država ne bi dovoljevala gradnje hiš na poplavnih območjih.

Kako lahko zavarujemo svoje imetje pred poplavami?

Zaradi nezavarovanih območij ob vodah je ob velikem deževju ogroženih tudi veliko hiš. In čeprav slovenske zavarovalnice ponujajo možnost zavarovanja pred poplavami, se ljudje za to ne odločajo prav pogosto.

Marko Tručelj iz Zavarovalnice Maribor
Marko Tručelj iz Zavarovalnice Maribor FOTO: POP TV

Marko Tručelj iz Zavarovalnice Maribor je povedal, da se ljudje zelo redko odločijo za zavarovanje svojega premoženja pred poplavami. "S tem izpostavljajo svoje premoženje," je še dodal.

Osnovno zavarovanje, ki vsebuje zavarovanje pred nevarnostjo poplave za pritlično podkleteno hišo, veliko 100 kvadratnih metrov, stane nekaj več kot 10 300 tolarjev na leto. V primeru poplave, ki bi uničila vse kletne prostore, bi zavarovalnica izplačala, glede na ocenitev škode, do 4 milijone 650 tisoč tolarjev.

Zavarovanje je smiselno, ker povrne dejansko nastalo škodo
Zavarovanje je smiselno, ker povrne dejansko nastalo škodo FOTO: POP TV

Andrej Kocič iz Zavarovalnice Triglav meni, da je zavarovanje smiselno, ker zavarovanje povrne dejansko nastalo škodo.

Višina zavarovalne premije pa je odvisna od poplavnega razreda, v katerem je nepremičnina. Večja kot je na območju nevarnost poplave, višja je premija.