Nekdanji odstavljeni direktor celjske bolnišnice Samo Fakin, ki bolnišnico toži zaradi nezakonite razrešitve s položaja direktorja, in pravni zastopnik bolnišnice Velimir Cugmas sta se na današnji obravnavi na delovnem sodišču v Celju dogovorila, da bodo skušali doseči poravnavo.
Fakin je povedal, da bo skupaj s svojim odvetnikom oblikoval ponudbo, ki jo bo potem splošna celjska bolnišnica preučila in morebiti sprejela na naslednji obravnavi, ki bo čez 45 dni. Dodal je tudi, da sta obe strani v postopku na današnji obravnavi, ki je bila za javnost zaprta, predlagali poravnavo, čeprav vse do začetka obravnave s strani bolnišnice Fakin ni dobil takega namiga.
Fakin je tudi dejal, da je že oktobra leta 2002, torej preden je bil razrešen, sam predlagal svoj odstop pod določenimi pogoji, vendar takrat bolnišnica ni prisluhnila njegovim pogojem. "Z odvetnikom bomo oblikovali dobro ponudbo, ker moram oprati svoje ime. Naprtili so mi krivdo, zaradi katere ne morem kandidirati za kakšno javno službo. Pred menoj je še 20 let delovne dobe, moja kariera pa je bila prekinjena na samem višku. Na poravnavo sem pristal, ker dolgi postopki ne koristijo nikomur, vendar želim, da resnica pride na dan. Bil sem prva žrtev bele knjige, še preden je bila ta sploh še napisana," je poudaril nekdanji direktor Splošne bolnišnice (SB) Celje .
Fakin sicer od delovnega sodišča zahteva razveljavitev sklepa o njegovi razrešitvi. Opozarja tudi, da mu svet zavoda SB Celje ni nikoli dal možnost, da bi se zagovarjal zaradi očitkov o domnevno napačnem vodenju bolnišnice. Ker je bil po odstavitvi prestavljen na drugo delovno mesto, terja od bolnišnice tudi odškodnino v višini okrog osem milijonov tolarjev. Toliko namreč znaša razlika v njegovi sedanji plači kot svetovalca za ekonomiko poslovanja bolnišnice in plače direktorja bolnišnice.
Je za vse kriv eritropoetin?
Svet zavoda celjske bolnišnice je Fakina pred dvema letoma razrešil zaradi predpisovanja dializnega zdravila eritropoetina, kar je bilo v nasprotju z veljavnimi predpisi in v škodo zdravstvene zavarovalnice. Nekdanji direktor celjske bolnišnice ostro zavrača vse očitke o eritropoetinu in navaja, da osebno ni nikoli napisal niti enega recepta za omenjeno zdravilo. Poleg tega škoda, ki naj bi jo utrpela bolnišnice zaradi predpisovanja eritropoetina, še ni dokazana, saj je zadeva na sodišču.
Po besedah Fakina se je "ves cirkus" začel z racionalizacijo delovnega časa, ki jo zdravniki niso podprli, ker so menili, da je škodljiva za bolnišnico in bolnike. Zato so zahtevali njegovo razrešitev, vendar odredba o skrajšanju delovnega časa zdravnikov in reorganizaciji dežurstev pravno-formalno ni zadoščala za razrešitev. Takrat, tako Fakin, je državni sekretar na ministrstvu za zdravje Simon Vrhunc dejal članom sveta zavoda, "najdite pri Fakinu nekaj legalnega". Na septembrski seji leta 2002 je zavod potem obravnaval zakonitosti predpisovanja eritropoetina na recept, Vrhunc pa je takrat menil, da obstaja objektivna odgovornost, ki zadošča za Fakinovo razrešitev.