Slovenija

Poročilo komisije bolj blago

Ljubljana, 04. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Parlamentarna komisija, ki se ukvarja z ozadjem poskusa umora novinarja Mira Petka, še ni pripravila končnega poročila o svojem delu.

Člani parlamentarne komisije za primer Petek so na današnji seji usklajevali predlog končnega poročila o delu komisije. Poročilo je že sedaj bolj blago, glede na pripombe nekaterih članov pa bi očitno moralo biti še bolj, je po seji, ki je potekala za zaprtimi vrati, povedal predsednik komisije Mirko Zamernik (SDS).

Vprašanje o morebitni vpletenosti politike v napad na Petka

Kot temo, ki je na današnji seji izzvala največ polemik, je Zamernik izpostavil mnenje, da ni mogoče reči, da v ozadju napada na novinarja Večera Mira Petka stoji politika, "žal pa je na podlagi tega, kar imamo, to tudi nemogoče izključiti". Kot je bilo mogoče razumeti predsednika komisije, se namreč nekateri člani niso strinjali, da bi tudi to mnenje zapisali v končno poročilo.

Mirko Zamernik
Mirko Zamernik FOTO: Dare Čekeliš

"Navsezadnje imamo v zvezi s tem tudi izjavo nekdanjega direktorja uprave kriminalistične policije Dušana Mohorka, ki je nekoč dejal, da je pač jasno, da si nekateri mogoče ne želijo razrešitve primera Petek. Drugače bi namreč nekatere zadeve prišle v javnost, videle pa bi se tudi povezave, kdo se je s kom družil in podobno, kar bi bilo za nekatere lahko neprijetno," je besede Mohorka povzel Zamernik. Tudi zato se mu trditev o povezavi oz. nepovezavi politike z ozadjem primera ne zdi sporna in bi jo morali zapisati tudi v končno poročilo.

V slednjem bodo sicer zgolj dejstva, trditev, zaključkov in konkretnih imen pa ne, je pojasnil predsednik Petkove komisije. Vseeno pa naj bi v končno poročilo zapisali, da pristojni organi, torej policija in tožilstvo, v primeru Petek niso delovali tako, kot bi morali v pravni državi. "Verjetno bo končno poročilo tudi usklajeno med člani, kar pomeni, da ločenih mnenj ne pričakujem," je še dejal Zamernik.

Na vprašanje o tem, ali je katera od anonimnih prič, ki so jih doslej omenili na sojenju domnevnim napadalcem, kdaj pričala tudi pred Petkovo komisijo, je Zamernik odgovoril nikalno, "so se pa ta imena pojavljala v uradnih zaznamkih, ki jih je pridobila komisija". Kot je znano, je namreč ena od prič, ki so jih zaslišali člani komisije, ostala anonimna, njene identitete pa javnosti niso nikoli razkrili.

Bo poročilo javno dostopno?

V komisiji obstaja velika dilema o tem, ali naj bo končno poročilo dostopno tudi javnosti, ne le poslancem državnega zbora. "Ne želimo namreč, da bi poročilo kakorkoli spremenilo potek sojenja domnevnim napadalcem na Petka, ki poteka v Murski Soboti," je enega od zadržkov glede tega razložil predsednik komisije. S to dilemo pa so bile po njegovem povezane tudi nekatere današnje pripombe članov komisije k predlogu končnega poročila.

Komisija se ponovno sestane v sredo

Parlamentarna komisija, ki raziskuje ozadje napada na novinarja Večera Mira Petka, se bo sicer ponovno sestala že v sredo, ko se bodo njeni člani ponovno ukvarjali s pripravo končnega poročila. Ali bo to v sredo tudi že pripravljeno, pa je za zdaj še težko napovedati, je še pojasnil Zamernik. Tako je tudi še vprašanje, ali ga bo državni zbor obravnaval že na junijski seji ali pa se bodo poslanci z njim ukvarjali na predvidoma zadnji seji v tem mandatu, torej julija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10