Znano je, da v Sloveniji porodi na domu niso prepovedani, niso pa niti dovoljeni. Kot je že pred časom razložil direktor direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar, naše babice za porode na domu niso ustrezno izobražene in nimajo ustrezne opreme. Zato je bilo pri nekaj takšnih porodih že kar nekaj težav, zadnji v tem tednu.
Prišlo je namreč do zapleta zaradi rojstva zamrlega otroka. Posredovali so reševalci, ki so otroka oživljali in odpeljali v bolnišnico.
Na Policijski upravi Ljubljana so za 24ur.com potrdili, da so dobili obvestilo o dogodku, vendar pa zaradi interesa preiskave več podrobnosti niso mogli dajati. Verjetno torej ne gre za smrt novorojenčka ali porodnice, saj bi bila v tem primeru policija obveščena o smrti.
Porod varen, ko lahko hitro posredujejo pri zapletih
"Trenutno porod na domu v Sloveniji ni organiziran tako, da bi zagotavljal varnost za oba. Porod se namreč šteje kot varen takrat, ko je mogoče v zelo kratkem času ustrezno in strokovno posredovati pri zapletih," je na tiskovni konferenci povedala predstojnica kliničnega oddelka za perinatologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Tanja Premru Sršen. Za žensko tak zaplet lahko predstavlja poporodna krvavitev, pri novorojenčku pa so to lahko zapleti s pomanjkanjem kisika med porodom, ko lahko pride do resne okvare zdravja ali smrti.
Premru Sršenova je še poudarila, da stroka razume željo žensk po manj medicinskem porodu in zato že nekaj časa pripravljajo potrebne podlage, tudi spremembo zakonodaje in strokovnih smernic, za ureditev babiških porodov. Nekaterim željam žensk se da ugoditi, na primer glede gibanja, menjave položajev ali manj medicinskega okolja za porod, a ne na račun zmanjšanja varnosti mame in otroka, je bila odločna Premru Sršenova.
Izpostavila je ugotovitve letos zaključene raziskave v ZDA, da je pri porodnih na domu sicer res manj posegov, kot sta rezanje presredka ali carski rez, a tudi umrljivost novorojenčkov je trikrat večja kot pri porodih v zdravstvenih ustanovah. "Dokler so podatki takšni, ne moremo govoriti o varnem porodu na domu. Porod mora biti varen za oba, mamo in otroka, ne glede na to, kje poteka," izpostavlja predstojnica ljubljanske porodnišnice.
Direktor direktorata za zdravstveno varstvo pri ministrstvu za zdravje Janez Remškar pa je ob tem pojasnil, da bo treba za ureditev babiškega poroda spremeniti zakon o zdravstveni dejavnosti. O tem, katera nosečnica je primerna za babiški porod, bo presojala stroka glede na njeno zdravstveno stanje, razmišljajo o oblikovanju nekakšnih babiških oddelkov, ki pa bi bili del zdravstvenih ustanov. Le tako bi namreč v primeru zapletov lahko zagotovili dovolj hitro posredovanje.
Spomnimo
Zadnji odmeven primer zapletov pri porodu doma je bil sicer februarja, ko so 35-letno Blejko morali odpeljati v jeseniško bolnišnico. Takrat je porod vodila avstrijska babica. Babice iz držav članic EU ne potrebujejo dovoljenja za delo, vendar pa vseeno morajo vložiti prijavo za opravljanje občasnih storitev za delo v Sloveniji na ministrstvo za zdravje. Ni jasno, ali je avstrijska babica takšno dovoljenje imela, a predsednica sekcije medicinskih sester in babic Slovenije pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije Anita Prelec je takrat opozorila, da je velika težava, da tuje babice pri nas niso registrirane. Nimajo licence za opravljanje zdravstvenih storitev in tako delajo nezakonito.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.