V alžirskem pristanišču Bejaia je obtičala ladja Istra, ki je v lasti slovenske družbe Euroshipping. Člani posadke za izkrcanje potrebujejo posebno dovoljenje, ki pa jim ga alžirske oblasti ne dajo, zato so že 19 dni ujeti na ladji, ki je praktično brez goriva, vode in hrane. Posadko sestavlja 11 članov, večinoma Gruzijcev in Hrvatov, poleg njih pa je tudi en Srb.
Posadka je v pristanišču že iztovorila tovor, šlo naj bi za les, zdaj pa je težava v tem, da posadka nima denarja za gorivo, s katerim bi lahko priplula vsaj do Španije, kjer bi jim lahko na pomoč priskočil Mednarodni pomorski sindikat, ki bi jim lahko nudil vsaj pravno pomoč.
Srbski član posadke Petar Perović je srbskim medijem sporočil, da se jim lastnik podjetja Euroshipping Bogdan Glavina ne oglasi, zato so se obrnili že na številne institucije.
Za hrvaške medije pa je spregovoril generalni sekretar Sindikata pomorcev Hrvaške Predrag Brazzoduro. Ta pravi, da so z Glavino imeli že številne težave. "Gre za človeka, ki med drugim sklepa neugodne pogodbe s posadko, ji ne izplačuje plač pravočasno in podobno," je dejal. Mediji dodajajo, da je posadka brez plač že od januarja, Brazzoduro pa pravi, da morda sam položaj posadke niti ni tako hud, kot se sliši, njihov namen pa bi lahko bil, da opozorijo na odnos lastnika ladje.
Pojasnil je, da od Hrvatov, ki sestavljajo posadko njihov sindikat ni dobil konkretnega odgovora, kaj bi lahko za njih storili. Sam ocenjuje, da bi jim bilo treba zagotoviti gorivo za plovbo do Kopra. "Vendar pa je vprašanje, ali bi bilo to dovolj," nadaljuje in opozarja, da posadka ni podala nobene zahteve za repatriacijo.
Srbsko veleposlaništvo v Alžiriji je posadki že obljubilo hrano, vendar pa ji pomoči do danes niso mogli dostaviti, ker je od četrtka potekal ramazan, ki je v Alžiriji državni praznik.
Pri Reki še ena zelo podobna zgodba
V ladjedelnici v Kraljevici pri Reki pa je privezana še ladja Padna, ki je prav tako v lasti podjetja Euroshipping. Na ladji je prav tako veččlanska posadka. Včeraj so jo obiskali novinarji hrvaškega časopisa Novi list in ugotovili, da je s posadko vse prej kot rožnato. Sestavljajo jo dva Hrvata, pet Gruzijcev, trije Ukrajinci, Slovenec in Romun. Plač niso dobili že od februarja. Njihove zaloge hrane in goriva pa so tudi že pri koncu.
Na Reko so ladjo pripeljali na remont v ladjedelnico Viktor Lenac, od tam pa so jih premestili v Kraljevico v ladjedelnico, ki je v stečaju. Tudi njim se Glavina ni oglasil že več tednov, ni jim poslal nobenega denarja, zaradi česar so prepuščeni samim sebi, hrvaškim oblastem in Sindikatu pomorstva.
Ko so novinarji prišli na ladjo, so hitro ugotovili, da po ladji ni nobenega reda. Povsod so ščurki, posadka pa nima denarja, da bi kupila sredstvo za njihovo uničenje. Ščurki hodijo tudi po kuhinji in shrambi. Posadka pije le vodo, ki jo dobijo preko gumijastih cevi iz pristanišča, vendar pa ima ta voda precej slab okus, čeprav je pitna. V shrambi in kuhinji imajo le še nekaj zalog testenin in paradižnikove mezge, druge hrane nimajo.
Zato so se včeraj organizirali hrvaški dobrotniki in zbrali nekaj hrane za lačne mornarje ter jim jo dostavili. Pogoji za življenje na ladji so izjemno težki, saj na ladji ne delujejo klimatske naprave, kar pomeni, da so temperature najmanj tolikšne kot zunaj, torej okoli 35 stopinj Celzija. "Tako živimo iz dneva v dan. Pred tretjo uro ni mogoče spati. Šele takrat malo popusti," so za Novi list mornarji opisali svoj vsakdan. Dodali so, da nimajo niti mila, tako da se ne morejo niti tuširati.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.